title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Joi, 3 august 2000

MSR Mihai I apreciaza aradenii...Interviu cu avocatul Adrian Vasiliu, avocatul oficial al Casei Regale
- Domnule Vasiliu, procesul din Arad privind retrocedarea Castelului de la Savarsin catre fostul suveran al Romaniei MSR Mihai I, reprezinta un unicat in peisajul juridic postbelic al tarii noastre. Vorbiti-ne putin despre acest aspect.
- Acest fapt ar trebui sa fie unul normal, pentru ca aceasta cauza, extrem de interesanta ca speta dar obisnuita pentru tari cu o legislatie clara, ne infatizeaza un drept valabil pentru oricare cetatean care s-a vazut expropriat de bunurile pe care si le-a castigat de drept. Aspectul unic il reprezinta faptul ca insusi MSR Mihai s-a vazut implicat ca reclamant. Nu se intentioneaza decat o minima reparatie, adica recuperarea anumitor bunuri pe care Casa le-a pierdut in urma abdicarii fortate. Asistam la o recuperare logica si ne bucuram ca, in prezent, se pot repara niste abuzuri majore si pot fi normalizate anumite aspecte contradictorii, intretinute artificial.
- Puteti sa faceti o minima comparatie intre procesul acesta si altele asemanatoare in tari vecine noua, care au trait aceeasi istorie in ultimii 50 de ani ?
- Bulgarii, de exemplu, au facut un gest care ne poate demonstra ca ne sunt superiori in materie de legislatie si de vointa de reparatie social-morala. Acolo, insusi Procurorul-general a declansat un proces de retrocedare a cladirilor, terenurilor si bunurilor de care Tarii au fost deposedati. Curtea constitutionala a admis actiunea si prin aceasta, Tarul bulgar a fost repus in toate drepturile sale care i-au fost furate in 1947. Noi ne luptam pentru fiecare bun in parte, care are o valoare simbolica dar, sa fim cinstiti, nu prea e normal ca un fost monarh sa vina sa se judece pentru niste fapte in care s-ar putea face dreptate la nivel global. In fine, sa conchidem: fata de noi, bulgarii s-au comportat mai normal privind ceea ce numim, indeobste, restituire si repunere in valorile morale normale ale Statului de drept.
- Vorbiti-ne de impactul acestui proces pentru judetul nostru. Care ar fi mesajul pentru viitor al acestei premiere?
- Mesajul pentru viitor este unul major, si anume ca nici o incalcare fundamentala a Drepturilor Omului, nici un abuz nu ramane nesanctionat nici din punct de vedere istoric, nici juridic. Pana si Galileo Galilei a fost reabilitat chiar de Biserica ce l-a prigonit. Intotdeauna un abuz este reparat, mai devreme sau mai tarziu si este bine sa avem asemenea exemple, ca acest proces. Acest tip de procese se constituie intr-un program de asanare morala si, sunt sigur, ele vor sta la baza construirii unei democratii autentice. Am combinat intrebarile in acest raspuns, pentru ca eu consider ca ceea ce e bine pentru tara e bine si pentru judetul Arad si, bineinteles, si invers.
- Cum apreciaza MSR Mihai I toate aceste tergiversari care, si in opinia delegatului dumneavoastra, av. Alin Gherga, reprezinta o tentativa de amanare cu labirinturi si hachite avocatesti ?
- E adevarat. Majestatea-Sa, pe de-o parte, are un sentiment de amaraciune pentru ca a trebuit sa recurga la actiuni judecatoresti pentru ceea ce-i apartinea. Cu toate acestea, faptul ca a castigat procesele, il incurajeaza si apreciaza ca, in Romania, lucrurile merg, incetul cu incetul, spre bine. Ca i s-au pus bete in roate, aveti dreptate ca o spuneti pentru ca - si aici as exprima alt mesaj al acestui proces - demersul de pana acum este unul educativ pentru societatea romeneasca. Sa ma explic: Statul cere niste bani de la Rege - chipurile pentru niste cheltuieli pe care le-a facut, iar noi demonstram ca acesti bani nu se datoreaza. Ei bine, daca totul va iesi bine, vom face o opera educativa, pentru ca oamenii vor intelege ca odata ce ai furat un bun, nu poti pretinde despagubiri pentru ca i-ai mai facut o reparatie ca sa-l poti folosi! Din pozitia asta culpabila, tot tu, Stat, mai ceri niste bani?! Autoritatile, dupa ce comit abuzuri, mai pot pretinde si multumiri sau cere satisfactii financiare?! Acestea sunt intrebiri la care orice om stie sa raspunda.
- Cum apreciaza MSR Mihai I orasul nostru - stiut fiind faptul ca, aici, a fost intotdeauna bine primit?
- Majestatea-Sa iubeste, poate, in mod deosebit, orasul Arad si este la curent cu tot ce se intampla aici. Din punct de vedere sentimental, de la Bucuresti sau de la Versoix pana la Arad, distanta este foarte mica. La Arad am fost si eu ajutat, chiar in acest litigiu, de oameni pe care Majestatea Sa si cu mine ii pretuim enorm. La Versoix (sediul oficial al Casei Regale - n.r.) se discuta mult despre atitudinea aradenilor fata de regalitate, in general, si fata de acest proces, in special.
La Aeroportul Arad vor fi prelungite pistele - Virtual Arad News (c)2000Delegatia Comisiei Europene in Romania a propus CJ Arad sa-si transmita proiectul pe adresa Agentiei Nationale pentru Dezvoltare Regionala in vederea inceperii procesului de programare pentru anul 2001. Proiectul face parte din Programul Phare 2001 de Cooperare Transfrontaliera Romania-Ungaria, in care sunt incluse 4 judete de granita: Arad, Timis, Bihor si Satu-Mare. Pentru anul 2001 sunt incluse in acest program judetele Arad si Satu-Mare. Aradul si-a prezentat intentia de proiect in cadrul acestui program, care consta in prelungirea pistei Aeroportului Arad. Suma de finantare destinata proiectului este de 2000 milioane de EURO, cu o participare locala de 25 la suta. Prelungirea pistei de la Aeroport este necesara, pentru ca, in aceste conditii vor putea ateriza avioane de marfa de mare capacitate ( avand in vedere legaturile de colaborare din punct de vedere economic, cu orase ca Szeged si Bekescsaba). Partea de finantare din partea CJ ar fi de aproximativ 500.000 EURO. In acest sens, vicepresedintele CJ Arad, Gheorghe Falca, se afla ieri la Bucuresti, la Ministerul Transporturilor, pentru a prezenta o scrisoare de intentie si sprijin, in legatura cu acest proiect de finantare pentru Arad si totodata de a obtine din partea acestui minister, o parte din suma de cofinantare din fondul special al aviatiei.
Se vor ieftini locuintele - Virtual Arad News (c)2000A avea o locuinta este dezideratul multor familii, intemeiate recent sau de multa vreme. Dupa '89, constructia de locuinte a incetat sa mai fie una din prioritatile statului roman. In prezent, Agentia Nationala pentru Locuinte acorda credite celor care vor sa-si construiasca case. Intrucat incepand cu data de 1 ianuarie 2000 cota de TVA pentru casele construite, consolidate sau extinse este zero, cei care au platit TVA in acest an pot sa-si primeasca banii inapoi. In luna martie a aparut o Ordonanta de Urgenta prin care se aproba cota de TVA zero pentru lucrarile de construire a locuintelor, insa, metodologia de aplicare a ordonantei respective a fost publicata in Monitorul Oficial in urma cu cateva zile. Cota TVA zero se aplica atat locuintelor particulare cat si celor contractate prin stat sau cele de serviciu. Scutirea se va face la antreprenor, pe baza facturilor preprezentate de acesta si anexate la autorizatia de construire. Incercand sa aflam cum stau lucrurile in municipiul Arad, am luat legatura cu directorul Directiei tehnice a Primariei Arad, Sorin Bondoc: "Pe noi ne avantajeaza foarte mult aceasta hotarare, deoarece pretul unor lucrari ne va costa cu 19 procente mai putin, adica exact cat reprezinta TVA ". Pot construi case fara TVA atat persoane fizice cat si juridice, daca locuintele respective sunt de serviciu sau de interventie pentru angajati. Beneficiaza de aceasta facilitate si chiriasii care au contracte legale de inchiriere. Daca se pun de acord cu proprietarii imobilelor, persoane particulare sau primarii, au dreptul de a avea calculata TVA la cota zero, atunci cand consolideaza sau reabiliteaza locuinta in care stau. Cererile de restituire a banilor care se vor depune la Directia Financiara, vor fi analizate si verificate in termen de 30 de zile, de catre compartimentele specializate. Banii se acorda prin virament sau in numerar, prin dispozitii de plata. Cererea va fi insotita de o serie de acte, printre care: cerere tip prin care se solicita restituirea contravalorii TVA, copie de pe certificatul de inregistrare fiscala, copie de pe buletinul de identitate, copie de pe documentul prin care s-a aprobat construirea de locuinte de serviciu etc.
Grupul Scolar Sebis a fost dotat cu calculatoare - Virtual Arad News (c)2000Zilele trecute, scolile din centrul Sebis au primit din Suedia noua calculatoare. In scrisoarea de multumire adresata de conducerea Grupului scolar industrial Sebis d-lui Ion Batraneanu din Suedia se arata: "Am incercat sentimente din cele mai deosebite atunci cand am fost instiintati ca unele scoli din centrul nostru bugetar vor primi ca si donatie noua calculatoare PC 486 pentru uz didactic (4 pentru Scoala generala Sebis, 2 pentru Scoala generala Barsa, 2 pentru Scoala generala Buteni, 1 pentru Scoala generala din Chisindia). Am dorit si dorim ca toate scolile sa beneficieze de o infrastructura adecvata unui invatamant modern, retehnologizat prin folosirea calculatorului si a altor echipamente multimedia. In perspectiva, tehnologiile bazate pe retorica trebuie secondate si, la rigoare, inlocuite de tehnologiile pe calculator si de cele audio-vizuale. Scoala noastra este scoala coordonatoare pentru scolile cu clasele V-VIII din localitatile rurale Buteni Cuied, Dezna, Moneasa, Carand, Chisindia, Barsa. In aceste scoli, precum si in Scoala generala din Sebis dotarea cu calculatoare este ca si inexistenta. Nu este cazul sa vorbim aici de virtutile calculatorului. Ne bucura insa nespus ca un roman, plecat cu ani in urma in Suedia, s-a gandit, se gandeste si desigur se va gandi si la compatriotii sai. Va rugam sa primiti, d-le Batraneanu Ion, pe aceasta cale sincerele si caldele noastre multumiri pentru efortul depus in colectarea acestei donatii pentru scolile din zona noastra. Multumim, de asemenea, si D-lui Giurescu Dumitru, care a intermediat aceasta donatie."
Evacuare si la Gradinita P.P. 21 - Virtual Arad News (c)2000Asistam in aceasta vara la un adevarat scandal al gradinitelor in Arad. Febra evacuarii a cuprins si Gradinita P.P. 21, din str. T. Vladimirescu, gradinita apartinand de S.C. Tricoul Rosu. Luni, in fata gradinitei, sub privirile disperate ale parintilor, copiii se jucau. Discutiile dintre conducerea I.S.J. si conducerea S.C. Tricoul Rosu au dus doar la amanarea unei decizii finale "Pentru luna august, doar un numar mic de parinti au solicitat gradinita pentru copiii lor. Acesti copii, in numar de 17 sau 18, vor merge in august la Gradinita P.P.1 tot pe strada T. Vladimirescu Pe moment situatia lor este rezolvata. Trebuie mentionat si ca, in prezent, la Gradinita P.P. 21 se fac lucrari de igienizare si norrnele sanitare nu ar fi permis oricum functionarea acesteia", ne-a informat d-na Maria Pascalau, inspector scolar general la I.S.J. Arad, ,,In paralel, incercam sa vedem ce se poate face pe termen lung, ce cale juridica de atac mai putem aborda", a mai precizat d-na Pascalau. Un lucru este cert cei care sufera consecintele hatisului legislativ de la noi sunt cei care nu au chiar nici o vina - copiii.

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

  


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorghe Puterity si Trutiu Florin.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorghe Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}