title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Miercuri, 5 ianuarie 2000

Presedintele SLI - Marius Göndör - crede in succesul greveiInvatamantul preuniversitar din Romania va intra, pana cel tarziu pe data de 15 ianuarie, in greva generala daca maine, la Bucuresti, in Sedinta Colegiului Liderilor din Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant, se va da unda verde inceperii acestei forme de protest. Stand de vorba cu prof. Marius Gondor, liderul Sindicatului Liber din Invatamant - filiala Arad, acesta ne-a spus: "In Arad, conflictul de munca este deschis inca din data de 12 decembrie 1999. Am trimis la ISJ Arad o sesizare in care mentionam premizele declansarii conflictului colectiv de munca, inclusiv revendicarile. Desi trebuia sa primim un raspuns in termen legal, adica 48 de ore, nu am primit nimic, deoarece majoritatea revendicarilor tin de bugetul de Stat, MEN sau Guvernul Romaniei. Insa, ca sa putem deschide la nivel national con- flictul colectiv de munca, trebuie ca fiecare judet in parte sa deschida conflictul". Urmatoare etapa in legalizarea grevei a constituit-o trimiterea unei hartii catre Directia Muncii si Protectiei Sociale Arad. Reprezentantii DMPS vor concilia conflictul, intre Inspectoratul scolar si sindicat. Cu toate acestea, doar ieri a fost inregistrata sesizarea, deoarece pe perioada sarbatorilor nu s-a lucrat. Chiar daca recunosc ca prin aceasta greva nu vor rezolva prea mare lucru, sindicalistii spera intr-o solutionare partiala a revendicarilor. De mentionat ca SLI Arad are in prezent 3000 de membri, faraa a mai pune la socoteala si celalalt sindicat, cel Democrat, condus de prof. Stefan Balita. "Pana miercuri trebuie sa primim confirmarea telefonica sau scrisa a membrilor nostri, pentru ca greva sa aiba succes" - a conchis Marius Göndör. Pentru a readuce aminte continutul revendicarilor, va vom prezenta cateva dintre revendicarile Sindicatului Liber din Invatamantul aradean.: "Respectarea de catre Guvernul Romaniei a protocoalelor si acordurilor semnate si asumate anterior ", "Stabilirea salariului de referinta avand ca reper valoarea salariului mediu pe economie evaluat in dolari ", "Identificarea si nominalizarea in Bugetul de Stat a fondurilor necesare formarii continue a cadrelor didactice ",   "Intarzierea platii salariilor sa fie compensata prin indexare conform ratei inflatiei ". "Revendicarile precizate mai sus sunt mofivate de gradul avansat de degradare a nivelului de trai a membrilar nostri de sindicat, cat si evidenta subfinantare de pana acum a invatamantului romanesc. Numai solutionarea integrala a revendicarilor formulate va putea conduce la ameliorarea situatiei grele in care se afla invatamantul si cei care lucreaza azi in invatamant" - a declarat prof. Marius Göndör. In cazul epuizarii tuturor posibilitatilor legale de solutionare a conflictului de munca, membrii SLI au hotarat sa sustina revendicarile formulate, si prin greva generala, in temeiul art.22 din Legea 15/1991.
Un Revelion la Moneasa este o adevarata desfatare - Virtual Arad News (c)2000Revelionul a fost organizat in mai toate localurile din Moneasa. Atat locuitorii din Moneasa, cat si turistii veniti din mai multe judete ale tarii au petrecut noaptea dintre ani dupa posibilitati, dar si dupa preferinte. Atat primarul, cat si viceprimarul din Moneasa au petrecut revelionul in sanul familiei, "pentru a putea mentine ordinea si randuiala in localitate, in cazul in care s-ar fi intamplat ceva neprevazut. Toata lumea s-a distrat sn Moneasa. De asemenea a fost si multa zapada. Pe Izoi, de exemplu stratul de omat a ajuns de jumatate de metru ", ne-a declarat Ioan Rusu, viceprimar in Moneasa. La hotelul Moneasa, peste 200 de persoane au petrecut impreuna ultimele clipe ale anului 1999. Oamenii s-au simtit excelent, mai ales ca, serviciile si programele artistice oferite de noi au fost de cea mai inalta calitate", ne-a declarat Ileana Galea, director general interimar la hotel Moneasa. "Atmosfera a fost intretinuta de orchestra lui Doru Banateanu din Timisoara si de Ionel Iacob, care a oferit participantilor mai multe momente umoristice. Totul a iesit minunat. Au venit turisti din Timis, Arad si Bihor, a fost multa lume selecta, directori, vamesi, ingineri, dar si tineri studenti. Impreuna s-au distrat de minune, petrecerea terminandu-se la ora sapte dimineata", a mai adaugat Ileana Galea. De revelion, conducerea hotelului Moneasa a pus la dispozitia potentialilor clienti doua oferte de cazare, insumand in total 182 de locuri. Prima oferta consta in cazarea pe timp de trei nopti, tacamul plus seara muzicala din noaptea de revelion, cina festiva din data de 1 ianuarie, si se termina cu pranzul de luni. Pretul acesteia a fost de 1.950.000 lei. Cea de-a doua oferta costa 1.600.000 lei, in pretul careia era inclusa cazarea pe timp de doua nopti, tacamul de revelion, cina festiva din 1 ianuarie, pranzul de duminica si o baie in bazinul termal. Este bine de mentionat faptul ca, inca din luna octombrie au fost ocupate toate locurile pentru revelionul organizat de hotelul Moneasa. Revelionul a fost organizat si in cadrul hotelului Codru Moma din Moneasa. Cele peste 100 de persoane prezente la Codru Moma au petrecut clipe de neuitat alaturi de formatia de muzica populara "Rapsozii Zarandului", din Arad. Oferta de revelion a costat 1.050.000 lei, in care a fost inclus, pe langa tacamul de revelion, si cazarea si mancarea pe perioada 31 decembrie 2 ianuarie. Pretul unui tacam de revelion a fost de 400.000 lei. "Toata lumea s-a simtit bine, au existat mici discutii cu privire la muzica prezentata, dar s-au rezolvat convenabil, si pana la urma absolut toata lumea a plecat de aici foarte multumita", ne-a declarat Moise Costea, director la hotelul Codru Moma. Daca directorul hotelului Moneasa a petrecut la cumpana dintre ani, impreuna cu familia si alaturi de turistii cazati in hotel, nu acelasi lucru l-a facut si directorul hotelului Codru Moma. "Dupa ora 10, cand a inceput la hotel programul de revelion, am plecat acasa, si am petrecut revelionul in sanul familiei", a incheiat Moise Costea.
Primaria din Vinga a facut cadouri copiilor - Virtual Arad News (c)2000De sarbatori, copiii din comuna Vinga au sustinut un spectacol de colinzi in fata primariei din localitate. La sfarsitul programului, cei aproximativ 350 de copii au fost rasplatiti de Primarie  Fiecare a primit cate un cadou, in valoare de 15.000 de lei. Nu mare ne-a fost mirarea cand am aflat ca, pentru aceste cadouri, Primaria Vinga nu a apelat la sponsori. "Cei 350 de copii care au cantat colinzi de sarbatori, in fata primariei, au fost rasplatiti de noi fiecare primind cate un cadou, in valoare de 15.000 de lei. Nu am apelat la nici un patron, pentru ca nu-mi place sa fac acest lucru. Am reusit si ne descurcam cu bani din bugetul primariei, pentru ca acesti copii meritau un cadou de sarbatori. Am impodobit si bradul din fata primariei, pentru ca sarbatorile de la sfarsit de an sa fie intampinate asa cum se cuvine" ne-a declarat primarul Gavril Sarca.
Jandarmii aradeni au obtinut succese in 1999Complexitatea situatiei operative, structura si dinamica fenomenului infractional si mai ales amploarea unor actiuni ostile societatii, actiunile de destabilizare a ordinii de drept a determinat o mai puternica mobilizare in procesul de reforma, de profesionalizare si modernizare a Comandamentului de Jandarmi Judetean Arad. Pe intregul an, 1999, personalul unitatii de jandarmi s-a aflat intr-o continua ofensiva pe front larg pentru gasirea si aplicarea unor solutii viabile in rezolvarea tuturor misiunilor, sarcinilor si atributiilor, cat si pentru a face fata insuficientelor de natura material-financiara. Profesionalizarea efectivelor subunitatii de jandarmi a permis realizarea unor dispozitive viabile prin adoptarea celor mai adecvate forme si procedee de actiune. Colonelul Alexandru Chis, comandantul unitatii de jandarmi din Arad ne-a declarat: "Pregatirea jandarmilor se axeaza in principal pe antrenamentele fizice, dezvoltarea capacitutii motrice, pregatirea personalului unitatii in lupta corp la corp si fara arma, precum si in actiuni pregatitoare in functie de specificul situatiei ". Comandamentul de Jandarmi Arad, a asigurat ordinea la 46 de activitati culturale sau sportive din judetul nostru, la care se mai adauga si cele 26 de mitinguri, marsuri si activitati comemorative ce s-au desfasurat anul trecut in municipiul Arad. Impreuna cu politia s-au indeplinit misiuni pentru mentinerea ordinii publice, prevenirea si combaterea infractiunilor si a altor incalcari ale normelor legale in municipiu si judet. Statistica rezultatelor obtinute este concretiznta prin retinerea a 51 de infractori, autori ai infractiunilor de furt, 4 talharii, 3 violuri si 2 omoruri. Au fost sanctionte 4191 de persoane cu amenzi in valoare de 411.825.000 lei, si au fost confiscate insemnate cantitati de valuta si bunuri materiale rezultate din activitati ilicite. Impreuna cu Politia Transporturi Feroviare, jandarmii aradeni au efecutat peste 460 patrulari pe trenurile de calatori si peste 1400 in statiile si triajele de cale ferata. In urma acestor actiuni au fost retinuti 3 infractori dati in urmarire generala, 73 autori de furturi din avutul public sau privat si s-au aplicat peste 1000 de amenzi in valoare de 212.949.000 lei. In vederea descurajarii infractiunilor stradale si a violentei, impreuna cu politia s-au executat 33 de razii si actiuni politienesti, din care 17 in municipiul Arad si 16 in judet. De asemenea s-a castigat experienta si profesionalism in executarea misiunilor de paza a transporturilor de valori, apartinand Bancii Nationale si bancilor comerciale. In anul trecut jandarmii aradeni au executat paza unui numar de 4108 de astfel de transporturi. Cu rezultate bune s-au indeplinit si misiunile de salvare si evacuare a persoanelor si bunurilor periclitate de inundatii, precum si limitarea si inlaturarea urmarilor provocate de astfel de evenimente. Comandamentul de Jandarmi Arad a participat cu un numar de 200 de militari la restabilirea ordinii publice la "mineriade" in dispozitivele de la Hateg, Costesti, Galicea, Isalnita si Stoienesti. In urma acestor interventii un ofiter, un maistru militar si patru militari in termen au fost raniti, necesitand zile de spitalizare. Acestia au fost citati pe ordin de zi in fata unitatii si le-au fost trimise scrisori de multumire lor si familiilor lor. Nici munca de jandarm nu este o munca bine platita. Colonelul Alexandru Chis a precizat: "Cadrele unitatii de jandarmi fac aceasta munca mai mult din pasiune. Nici unuia, nu ii este rugine ca imbraca uniforma de jandarm. Eu msumi ma bucur ca sunt jandarm in Arad". Intregul personal al Comandamentului de Jandarmi Judetean Arad, este hotarat sa intampine asa cum se cuvine anul 2000 - an in care Jandarmeria Romana va implini 150 ani de existenta , si sa paseasca cu fruntea sus in mileniul III.
Pentru reparatiile drumurilor la RADM se asteapta incalzirea vremii

Conducerea Primariei i-a luat tare pe responsabilii Regiei de drumuri municipale inca de la prima sedinta de organizare din acest an. Acestora li s-a amintit de starea celor mai multe drumuri din oras, carosabilul fiind afectat serios de conditiile meteorologice din ultima vreme. Conducerea RADM a promis sa intervina cu mixtura asfaltica imediat ce vremea se va incalzi, fiind nevoie de temperaturi de cel putin +6 grade Celsius pentru ca reparatiile sa fie de durata. Biroul de presa al Primariei a anuntat ca, intai de toate, vor fi rezolvate gropile de pe strazile principale cele mai afectate.


Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN, sau pentru a citi comentariile altor vizitatori !


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

new88.gif (2109 bytes)Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

 


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000][Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}