title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Joi, 5 octombrie 2000

La CCIA a sosit o importanta delegatie din VenetoComisia Parlamentara a regiunii Veneto, aflata timp de trei zile in Arad, a fost prezenta, ieri, la Camera de Comert, Industrie si Agricultura. Componentii Comisiei Gaetano Fontana, presedinte, Lucio Tizzo, vicepresedinte, Federico Coner, membru al Camerei Deputatilor, Igino Michieletto, membru al Consortiului, s-au intitulat mesageri ai unei forte economice deosebite, demonstrata si de prezenta firmelor italiene in Arad, 648 firme mixte romano-italiene. Gaetano Fontana dupa ce a prezentat o parte din gandurile cu care a venit la Arad, a tinut sa sublinieze ca: "E foarte usor sa te imprietenesti cu poporul roman". Nicolae Bacanu, presedintele CCIA, a afirmat legat de aceasta intrunire: "Intalnirea de azi este foarte importanta si trebuie sa recunosc ca este cea mai numeroasa delegatie pe care am primit-o in ultimul timp. Prezenta lor semnifica interesul de afaceri pe care il reprezinta zona noastra pentru ei."
Filaret Cristea, seful Departamentului Transporturi din cadrul CCIA, a lansat o invitatie pentru firmele de servicii italiene "sa patrunda in Romania, deoerece nu exista o dezvoltare prea mare a acestui domeniu". Dana Varzar, consilier in cadrul Administratiei Zonei Libere Curtici Arad, a  prezentat facilitatile acordate investitorilor intr-o astfel de zona. "Pana in prezent au investit in Zona Libera trei firme italiene plus alte cinci firme care au legaturi de afaceri cu Italia. Sper ca prin dumneavoastra vom putea lua contact cu investitorii italieni care doresc sl vina in Zona Libera". Si reprezentantul SIF Banat Crisana, Lucian Mitariu, s-a folosit de aceasta oportunitate pentru stabilirea unui inceput de legaturi cu investitorii dispusi sa faca afaceri cu aceasta societate de investitii. Directorul Alpha Bank, Dan Viorel, a spus: "Banca noastra a facut primul pas in vederea unei bune colaborari cu regiunea Veneto, prin intrarea intr-un parteneriat bancar cu o banca din Veneto, care detine 5% din capitalul Alfa Bank". Investitorii italieni, prezenti la intalnire, au pus o serie de intrebari Comisiei referitoare la modul de sprijinire a lor si au prezentat problemele cu care se confrunta. La intalnirea cu partenerii italieni au fost invitate si au participat personalitati ale orasului nostru: primarul Dorel Popa, viceprimarul Emanoil Voicu, vicepresedintele CJA, Gheorghe Falca, rectorul Universitatii "Aurel Vlaicu", Lizica Mihut, lector universitar drd. Corneliu Maior, din partea Senatului Universitatii de Vest "Vasile Goldis" si directorul BRD, Mihai Stoica.
Maior Floarea Dan a precizat ca au fost luate masuri impotriva incidentelorReprezentantii Politiei si ai Jandarmeriei din Arad au declarat, ieri, ca autoritatile romane s-au pregatit pentru a face fata eventualelor incidente care ar putea aparea cu ocazia comemorarilor care vor avea loc maine in orasul nostru, cu ocazia implinirii a 151 de ani de la executarea celor 13 generali. Purtatorul de cuvant a-l Inspectoratului Judetean de Politie Arad, maiorul Floarea Dan, a afirmat ca fortele de ordine vor asigura atat paza manifestarilor, cat si paza sediului UDMR, pentru ca acesta sa nu devina tinta atacurilor unor grupuri destabilizatoare. Ea a precizat, insa, ca Politia nu va putea impiedica agresivitatea verbala, dar nu va permite folosirea fortei. Comandantul Jandarmeriei din Arad, colonelul Alexandru Gheorghe Kiss, a subliniat ca "au fost luate toate masurile pentru ca fiecare element al manifestarii sa se desfasoare in conditii optime" si a adaugat ca manifestarile organizate, in acest an, la Arad, cu ocazia Zilei Nationale a Ungariei s-au desfasurat fara incidente. Alexandru Gheorghe Kiss a precizat ca informatiile conform carora unele organizatii si grupuri nationaliste romanesti ar pregati manifestari de tulburare a comemorarilor sunt nefondate. "Eu am vorbit cu toate grupurile, iar presedintii organizatiilor judetene UDMR, respectiv PRM, au purtat discutii in prezenta mea si este sigur ca nu va fi nici o problema", a precizat colonelul. Surse din cadrul PRM au declarat ca membrii si simpatizantii partidului vor participa la manifestari fara a avea intentia de a provoca incidente neplacute. Ei vor avea insa asupra lor mai multe steaguri romanesti pe care le vor scoate in momentul in care, la manifestari, va aparea primul drapel unguresc. Comemorarile organizate anul trecut, cu ocazia implinirii a 150 de ani de la executarea, la Arad, a celor 13 generali au fost tulburate de mai multe incidente. Pe intreaga durata a ceremoniilor de depunere de coroane la locul de executie, un grup a fluierat, a strigat lozinci si a proferat cuvinte obscene la adresa politicienilor maghiari prezenti la manifestari.
La ARIS se va lucra si iarna aceasta in frigPe 30 august 2000, in cadrul unei sedinte de Guvern, datoriile ARIS Arad au fost preluate de catre Ministerul Finantelor. Insa hotararea nu a fost semnata de catre premier nici acum. Practic, acest fapt face ca situatia societatii aradene, din punctul de vedere al unei eventuale privatizari, sa ramana in suspensie. "Tehnic vorbind, dupa publicarea hotararii in Monitorul Olicial, privatizarea s-ar putea perfecta in cel mai scurt timp", spune ing. Teodor Horga, administrator general la ARIS. Firma germana Weiler pare cel mai serios candidat in privinta achizitionarii pachetului majoritar de actiuni. De altfel, intre ARIS si compania germana exista, de mai multi ani, legaturi de afaceri. Din pacate, cei 520 de muncitori de la fabrica de strunguri sunt luati de frisoane, la gandul ca vor petrece a patra iama in frig. "Datoriile pentru energia termica se ridica la 800 milioane de lei, iar cu penalitatile acumulate, acestea depasesc 2 miliarde de lei. Stiu ca sunt conditii foarte grele de lucru, dar in actuala conjunctura nu este posibila incalzirea spatiilor. Vor fi incalzite acele hale, unde activitatea nu se poate desfasura decat in niste conditii termice indispensabile", a adaugat Horga.
La 1 octombrie vechiul Contract colectiv de munca a expirat. Ca atare la aceasta ora se poarta negocieri pentru noul contract. "Au cerut o crestere salariala de 55%", a precizat Stefan Lacsan, liderul Sindicatului Liber ARIS". Horga califica aceste pretentii drept nerealiste. Actualmente salariul mediu net la ARIS depaseste 1,8 milioane de lei lunar. Cei de la ARIS sunt multumiti ca salariile lor sunt primite la timp. Sindicalistii intentioneaza sa negocieze noul contract pe o perioada de doi ani. "Acesta vrem sa devina o baza de discutii pentru urmatoarele nogocieri pe care le vom avea, speram, cu noul proprietar", a spus Lacsan. Muncitorii sunt totusi constienti ca o marire de salariu va fi posibila doar in ipoteza maririi productiei, iar in perspectiva privatizarea este solutia care ar putea redresa firma aradeana.
Conflictul intre primaria Almas si Romsilva continua - Virtual Arad News (c)2000Primaria comunei Almas, a exploatat, de curand, mai multi ciresi de pe pasunea comunala, pe care i-a transportat si depozitat in curtea institutiei. Ciresii, niste exemplare de dimensiuni considerabile, urmeaza sa fie vanduti de catre primarie, pentru a mai "carpi" subredul buget local. In acest scop, a fost deja anuntata, o licitatie publica care se va desfasura in data de 16 octombrie. Intre timp, pe fondul unor conflicte mai vechi intre primarul Filip Dalca si reprezentantii ROMSILVA, acestia din urma ameninta primaria, cu o amenda de 10 milioane de lei. Ce s-a intamplat, ne povesteste chiar primarul si viceprimarul comunei, nemultumiti de toata tevatura iscata pe seama ciresilor."Ne-am trezit aici la primarie, cu sase padurari, in frunte cu seful de ocol si un politist, hotarati si ne termine", ne declara revoltat Filip Dalca. Apoi, continua cu acelasi ton "Si pentru ce ? Pentru ca nu am avut formular nou la avizul de expeditie. De unde sa stim noi de aceste formulure de tip nou?" Datorita acestui lucru, primarul si viceprimarul comunei sunt extrem de revoltati, considerandu-se neindreptatiti de catre reprezentantii ROMSILVA. Mai departe, acestia ne-au explicat cum s-a ajuns in aceasta situatie. "Ciresul pe care l-am exploatat noi a fost pus in valoare de ROMSILVA", ne spune primarul sustinut de viceprimar, "a fost marcat de ei. Noi am avut act de punere in valoare, aviz de expeditie si foaie de parcurs. Ei s-au legat de faptul ca, nu am avut formalar nou de aviz de expeditie, ci formular vechi, eliberat tot de ROMSILVA." Situatia in care s-a ajuns este cu atat mai absurda cu cat: "eu mi-am expediat materialul meu...mie! In mod logic, nici nu mai era necesar avizul de expeditie", sustine Filip Dalca. Cert este ca, pana in prezent, primaria Almas nu a fost obligata la plata respectivei amenzi. Amenintarea ei insa persista...
Vernisaj la Expozitia sotilor Docmanov"Pictura e o boala care se vindeca greu - imi spunea, candva, Gheorghe Docmanov ". Si - sa reusesti sa fii aproape de inima publicului atat de capricios - e cel mai greu lucru cu putinta. Insa tocmai in aceasta aventura de a fi impreuna cu celalalt - privitor al tablourilor tale - de a atinge aceeasi lungime de unda cu el, iata un efort care merita finalizat. Sotii Docmanov, Constanta si Gheorghe, au ales calea culorii ("inchisa" in rame de tablou) pentru a comunica cu fiecare dintre noi. Si, fiecare atat de diferifi cum suntem, - putem gasi in expozitia celor doi artisti de la sala, "Forum", secvente ale sufletului nostru. Romanticii, taciturnii se pot plimba prin peisajele lui Gheorghe Docmanov ori pot urca strazile inguste din tablourile in ulei, cu burguri in miezul zilei. Sentimentalii se vor atasa, suntem siguri, de peisajele de iarna si se vor pierde in culorile calde. Cel cu "picioarele pe pamant" nu va putea trece indiferent pe langa tusele ferme ale artistilor, chiar daca i se vor fi parand - unele compozitii - un pic cam tari in combinatia culorilor. Constanta Docmanov alege sa ne prezinte flori, in tonuri calde, reconfortante. Tablourile ei sunt o prezenta delicata, plina de sensibilitate. Pentru Gheorghe Docmanov n-a fost prea "grea" trecerea de la haltere (unde a fost campion national!) la pensule si sevalet. Aliati i-au fost lecturile despre arta, calatoriile, muzeele pe care nu le-a ocolit, si, nu in ultimul rand, anii de scoala de arta. "Pictura este una din artele cu care nu mai termini". E, intr- adevar, ceva inepuizabil, cred Constanta si Gheorghe Docmanov. Din placerea si bucuria lor, sotii Docmanov daruiesc si celorlalti buna dispozitie. Cei doi au ales calea picturii. Nu e, desigur, singura cale posibila. Dar e una care, urmata cu pasiune si simt (con)duce, sigur, spre implinire.

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

  


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorghe Puterity si Trutiu Florin.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorghe Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}