title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Sambata, 15 iulie 2000

La CCIA s-a discutat realizarea Complexului ExpozitionalCamerele de Comert sunt institutii care promoveaza atat dezvoltarea afacerilor cat si a economiei ca intreg. CCIA Arad a dovedit a fi in nenumarate randuri "nasul" multor investitii in orasul nostru. De asemenea, targurile organizate au inregistrat de fiecare data un real succes. Singura problema care se ridica referitor la aceste targuri este locul de desfasurare. Cativa ani la rand, gazda expozitiilor a fost Sala Sporturilor, si va mai fi, pana cand Complexul expozitional, pe care CCIA il are de mult timp in plan, va fi construit. In urma cu cateva saptamani. CCIA a devenit proprietara, cu acte in regula, a unui teren cu o suprafata de 2,7 ha in zona Parcului industrial, unde va avea ca vecina fabrica firmei Leoni. In prezent se deruleaza operatiunea de selectionare a proiectantului general pentru "Faza nr.1: a Complexului Targul International Arad, Hala nr.1", Tema de proiectare se poate ridica de la Camera pana in 21 iulie a.c. participantii putand sa depuna ofertele pana pe data de 11 august 2000. Hala expozitionala va ocupa 2.500 metri patrati si CCIA trebuie sa asigure toate utilitatile necesare functionarii ei. Pentru realizarea Complexului expozitional este nevoie de o suma cuprinsa intre sapte si noua miliarde de lei. "Noi, (Camera de Comert- n.r.) nu vom fi apti financiar sa ducem pana la capat acest proiect. Dispunem, de doua miliarde, care ne vor ajunge, probabil, pentru proiectare si fundatie. Speram ca autoritatile locale sa contribuie la bunul mers al lucrarilor pentru ca organizarea de targuri in Sala Sporturilor a devenit o treaba grea, o mare improvizatie" a declarat presedintele CCIA Arad, Nicolae Bacanu. Complexul va mai cuprinde un mini-hotel, sala de conferinta si probabil un parc de distractii, ceva care sa atraga publicul si in perioada in care nu se organizeaza targuri, avand in vedere ca intr-un an sunt noua expozitii, fiecare durand patru zile. Targul International Arad poate insemna transformarea orasului nostru intr-un targ al Europei, valorificarea potentialului economic al Aradului, o motivare suplimentara a investitorilor straini sa se stabileasca la Arad si nu in ultimul rand, crearea de noi locuri de munca.
O noua unda de viitura va veni pe Mures - Virtual Arad News (c)2000In perioada 16-23 iulie 2000, datorita unor lucrari de reparatie la termocentrala Mintia, urmeaza a fi golit lacul de acumulare al acesteia. Compania Nationala Apele Romane S. A. - Sistemul de gospodarire a apelor Arad, avertizeaza ca, datorita acestui fapt, debitele pe raul Mures vor creste brusc, ridicand nivelul apei. Luati masuri de avertizare a agentilor economici si persoanelor fizice care desfasoara activitati economice sau de zi cu zi in zona de inundabilitate a Muresului, corespunzatoare unitatii dvs administrativ-teritoriale, pentru ca acestia sa-si ia toate masurile necesare de prevenire. Totodata, dispuneti urmatoarele masuri:
1. Interzicerea deplasarii animalelor si pasunatului in zonele inundabile;
2. Stabilirea de comun acord cu organele CONEL a momentului debransarilor posturilor de transformare care sunt in pericol de a fi inundate, pentru a elimina pericolul de electrocutare
3. Ridicarea podurilor plutitoare si punerea lor la adapost;
4. Monitorizarea evolutiei cresterilor de debit si nivel.
Semneaza
Vicepresedintele Comisiei Judetene de Aparare impotriva Dezastrelor
Mr. Marcel Lucaciu
Pe la Curtici se deschide o noua Vama rutiera - Virtual Arad News (c)2000Odata cu dezvoltarea Zonei Libere, primaria orasului Curtici a demarat si un alt proiect, de construire a unei sosele pe traseul Curtici - Lokoshaza (Ungaria), care va include si a vama rutiera. Proiectul acestui drum va trebui aprobat de catre Uniunea Europeana, iar finantarea va fi asigurata din fonduri Phare CBC, proiectul facand parte dintr-un program transfrontalier. Valoarea lucrarii partii romane este de 6,2 milioane de Euro, in timp ce in partea maghiara soseaua va costa "doar" 2,8 milioane de Euro. Daca proiectul va fi aprobat, finantarea soselei Curtici - Lokoshaza va incepe in toamna.
Sindicalistii de la SC Zahar au pierdut procesulDespre situatia din Fabrica de zahar am mai scris in urma cu o luna de zile. Am asistat atunci la o sedinta in care liderul de sindicat, Vasi Romi, a discutat cu oamenii despre posibilitatea actionarii in judecata a lui Frank Barneville, presedintele Consiliului de Administratie a fabricii. In fapt, era vorba despre cei 171 salariati aflati deja in somaj tehnic, cu 75 la suta din salariu, care vor urma sa fie disponibilizati, datorita lipsei de activitate a fabricii. Problema e ca Barneville nu a respectat termenii contractului de munca incheiat cu salariatii pe data de 27.08.1999. Acesta s-a obligat ca, in cazul in care societatea se va afla in conditii critice, de inactivitate, ajungandu-se la disponibilizari de personal, muncitorii sa beneficieze de 6, respectiv 9 sau 12 salarii. In luna aprilie a acestui an s-a ajuns la o asemenea situatie, dar Barneville s-a facut ca "ploua", ca nu mai intelege nici translatorul care ii traducea din romana in franceza. Mai mult, le-a trantit-o oamenilor in fata ca nu are bani, asa ca ar trebui s-o lase mai moale cu pretentiile. Avand insa un lider extrem de sufletist (unde se mai gasesc astfel de oameni...), acesta s-a hotarat sa apere drepturile oamenilor in mod legal. Astfel s-au adresat unui avocat, care s-a angajat, in urma unui onorariu deloc de neglijat, sa reprezinte interesele oamenilor. Pe de alta parte, Barneville le-a spus ca nu se sperie de aceasta decizie de a fi actionat in judecata. Oare de ce?! Din punctul de vedere al francezului, cei care au primit decizia de suspendare a contractului de munca, incepand cu data de 20 aprilie, nu mai au nici un drept salarial. Toata aceasta problema a ajuns sub forma de litigiu la Judecatorie. Oamenii au depus contestatiile de rigoare motivand ca au fost incalcate "o serie de prevederi ale Codului muncii si ale Contractului Colectiv de munca pe unitate." Partea parata, respectiv Barneville, a intampinat aceste contestatii cu faptul ca ele au fost depuse cu exceptie de tardivitate, ceea ce ar anula pe loc dreptul acestora de a intra in proces. Contestatarii au fost supusi unui interogator, pentru a dovedi fiecare pe ce data anume au primit comunicarea din partea Conducerii societatii, in legatura cu suspendarea Contractului de munca. Pana la urma s-a admis intrarea in instanta a 85 la suta din contestatii. Procesul s-a derulat pe o perioada de cateva termene, in care sindicalistii de la Zahar au fost reprezentati prin avocat ales, iar Barneville a fost "aparat" de o avocata din Bucuresti. Pe scurt, instanta a ajuns la concluzia ca au fost respectati toti termenii Contractului de munca incheiat intre SC Zahar si Consiliul de Administratie condus de Frank Barneville. In consecinti, se decide respingerea contestatiilor facute de cei 111 angajati carora li s-a suspendat Contractul de munca incepand cu data de 20 aprilie a.c. Totodata, se suspenda masa gratuita, cele 10 kg de zahar si sporul de vechime aferent intregii perioade cat dureaza suspendarea. In legatura cu acest lucru, liderul de sindicat, Vasi Romi ne-a declarat: "Stiam de la bun inceput ca vom pierde. Avem legea in mana, dar Barneville dispune de mai multe "mijloace "... Oricum, nu ne vom lasa. Vom intenta recurs in termen. Acesta se va tine ori la Tribunalul Muncii de la Bucuresti, ori, mai nou, la Arad, unde s-a constituit un Tribunal al Muncii. Contractul nostru de munca expira pe 28 august, nu stim daca se va face un nou contract. Doar este clar ca lumina zilei ca Barneville are tot interesul sa inchida cat mai repede fabrica. Intradevar, s-a mai cultivat ceva sfecla, foarte putin, vreo 2000 de hectare, dar totul se va transporta la Oradea. La Arad nu se mai face zahar. In aceste conditii, tot ce ne intereseaza este sa ne primim drepturile pe perioada 20 aprilie-15 septembrie, respectiv masa gratuita zilnica, cele l0 kg de zahar si sporul de vechime neintrerupt. Vom lupta pana la capat, indiferent unde va trebui sa mergem. Prea s-au invatat toti sa ne ia drept cei mai fraieri dintre fraieri, pentru ca, daca politica Guvernului ar fi fost cea care ar fi trebuit sa fie, nu am fi ajuns o Tara a Falimentului." Dupa aceste cuvinte e greu sa mai completam. Poate doar un "ceva" si mai acuzativ in legatura cu Guvernul, cu legile, cu cei care confunda (si acum) Interesele Tarii cu propriile interese.
La UTA se asteapta o noua licitatiePrivatizarea societatilor mari a reprezentat pentru FPS, institutia abilitata sa realizeze acest lucru, o sarcina grea. Pe langa datoriile mari acumulate de fabrici, gasirea unor contracte care sa le asigure mentinerea pe piata este un alt motiv care ii tine pe investitori departe de uzinele noastre. Nici macar reducerea cu pana la 20 la suta a pretului actiunilor nu a facut ca oamenii cu bani sa se inghesuie ca sa devina proprietari de firme mari. Se pare ca SC UTA SA nu are deloc noroc la privatizare. O firma aradeana, care a cumparat deja sora mai mica a UTA-ei, TEBA, si-a concretizat dorinta de a scapa FPS de o alta fabrica ce supravietuieste cu greu. Astfel, Textil a semnat, pe 27 martie, contractul cu FPS pentru pachetul de actiuni de tinut de acesta la UTA. Pana in data de 22 iunie Textil trebuia sa achite cele 31 de miliarde, la cat se ridica valoarea actiunilor. Dupa cum va informam la data respectiva, pentru a achita banii, Textil astepta hotararea actionarilor. Actionari care se pare ca au considerat ca o astfel de investitie nu este neaparat necesara, din moment ce nu s-au grabit sa depuna suma de bani. De la Biroul de presa al FPS Bucuresti am fost informati ca a fost initiata procedura de reziliere a contractului cu Textil. Conform legii, aceasta procedura dureaza cinci zile, dupa care rezilierea va fi parafata. Gheorghe Rus, liderul sindicatului Solidaritatea '90 ne-a declarat: "E mare pacat ca FPS si Textil nu au ajuns la un acord. Probabil ca vom fi scosi din nou la privatizare. Speram ca totusi situatia va fi rezolvata intr-un fel sau altul."
Dacia 14 iulie - 20 iulie Notting Hill - (SUA)
Muresul 14 iulie - 20 iulie Carter zis "Uraganul" - (SUA)
Arta 14 iulie - 20 iulie - Sala A Intre viata si moarte - (SUA)
Arta 14 iulie - 20 iulie - Sala B Anna si regele - (SUA)

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

  


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Trutiu Florin.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}