title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Luni, 17 aprilie 2000

Locuitorii din Adea sunt impresionati de ajutoarele sositeAlaturi de multi alti romani, peste 5000 de aradeni au venit in sprijinul confratilor, carora apele le-au distrus intregul avut. Campania "Si oamenii fac minuni" a avut rezultate cu mult peste cele estimate. Actiunea "Noua ne pasa" a inceput sambata, la ora sase dimineata, si cele peste o suta de autocatnioane cu ajutoare adunate de-a lungul zilei au ajuns duminica in satele afectate de inundatii, unde de distribuirea bunurilor de stricta necesitate si alimentelor se vor ocupa preotii parohiilor, asistati de autoritati si de echipe ale PRO TV. Incepand cu ora 8,00 in Piata Avram lancu, aradenii au venit continuu, cu saci de haine, incaltaminte, obiecte electrocasnice, alimente si materiale de contructii. Am vazut pensionari care au adus cartofi, fasole, conserve, haine si chiar obiecte de mobilier. Am vazut cum un barbat si-a adus aragazul, altii au adus masini de spalat, saltele de paturi, dulapuri, mese si scaune " In total, aradenii au strans 14 TIR-uri cu obiecte, adica: 7 autotrenuri, 7 camioane si o remorca, incarcate pana la refuz, un camion de cartofi si 134 de milioane de lei- ne-a informat, Bogdan Alupei, directorul executiv al PRO TV Arad. Intrebat daca s-a efectuat o evaluarea acestor bunuri, Bogdan Alupei ne-a raspuns ca nu s-a facut si ca "valoarea este foarte mult suflet". Convoiul de camioane a fost insotit, la fel ca si cele din intreaga tara, de echipaje ale Politiei Rutiere si a fost primit la destinatie de jandarmi, care au ajutat la descarcare. La actiune au participat importante efective ale Politiei Rutiere. Ajutoarele au ajuns deja la sinistrati, in localitatile Adea, Sintea Mare, Ineu si zona Halmagiu si vor fi distribuite de preotii din parohii, cei care cunosc cel mai bine nevoile oamenilor. La campania "Si oamenii fac minuni" au participat, cu materiale de constructii, mobilier, alimente sau chiar autocamioane pentru transport mai multe societati comerciale din Arad. De asemenea, aceasta actiune a beneficiat de sprijinul jandarmilor si de cel al unor firme de transport. Si postul national de televiziune a organizat sambata, o actiune de ajutorarea sinistratilor, cel mai aproape centru de colectare a ajutoarelor fiind Timisoara. Si la Teledon, mii de aradeni ai donat bani pentru ajutorarea celor loviti de furia apelor. Cei care mai vor sa faca donatii in acest scop, o mai pot face la Crucea Rosie si la Biserici.
Noua constructie a Liceului Baptist din Arad - Virtual Arad News (c)2000 La inceput, Dumnezeu a adus Revolutia !... Apoi, Dorinta !... Apoi, Infaptuirea !... si asa a aparut Liceul Teologic Baptist
Sambata, intr-o superba dimineata de primavara, grupuri de profesori, elevi, parinti si invitati se indreptau spre noua si moderna constructie, abia terminata, a Liceului Teologic Baptist Arad, cu ocazia festivitatii de inaugurare.
Directorul liceului, prof. Ioan Redis, care se evidentiaza ca un conducator reprezentativ in domeniul educatiei crestine, ii intampina cu bunavointa, pe toti cei veniti sa sarbatoreasca acest important eveniment.
Cermonia afost deschisa prin intonarea "Odei bucuriei" L. van Beethoven de catre fanfara Bisericii Baptiste"Speranta" acompaniata vocal de toti elevi si cadrele scolii.
In cadrul cuvantarii de inceput, directorul Ioan Redis spunea: "De mai bine de un deceniu "exersam" democratia si ne bucuram de avantajele libertatii castigate cu prea mari sacrificii ca sa nu o folosim asa cum trebuie, traind demn si straduindu-ne atat pentru binele nostru, cat si al celor de langa noi. Intr-o societate in care orice investitor urmareste o cat mai rapida obtinere a profitului, fondarea unei scoli e privita in cel mai bun caz ca un act de curaj. Insa cei care au hotarat sa realizeze o astfel de investitie in oameni sunt dintre aceia care pretuiesc valorile spiritului, adica partea neperisabila, eterna a fiintei noastre. Un mare om de cultura- Constantin Noica- spunea ca atunci cand un tanar creste frumos si drept iese parca din strambatate o intreaga lume.   Parintii si profesorii care au avut initiativa infiintarii Liceului Teologic Baptist s-au gandit tocmai la o investitie pe termen lung in generatiile viitoare, incercand sa creeze un mediu intelectual si spiritual in care cei de dupa ei sa poata creste frumos si drepti. Drumul parcurs de scoala noastra pana in prezent n-a fost deloc usor. Perseverenta si daruirea celor care si-au asumat responsabilitatea indrumarii acestei institutii si in primul rand increderea lor in Dumnezeu au facut
Directorul Liceului Baptist - prof. Ioan Redis - Virtual Arad News (c)2000 posibila depasirea tuturor dificultatilor. Astazi a fost data in folosinta cladirea noua a liceului care va fi probabil una dintre scolile moderne din judet, situata intr-o zona centrala si dispunand de sali de clasa incapatoare si corespunzator amenajate, teren si sala de sport dotate cu echipamentele necesare, laboratoare beneficiind de material didactic pentru desfasurarea optima a procesului instructiv educativ, biblioteca (fond de carte), sala festiva. La toate obiectele de invatamant scoala beneficiaza de cadre didactice calificate, avand o pregatire foarte buna, cadrele tinere absolvind studii postuniversitare (master, studii aprofundate- limba si literatura romana, curs postuniversitar- informatica), sau fiind antrenate in programe de perfectionare (obtinerea gradelor didactice II, I, obtinerea doctoratului). Seriozitatea, competenta si entuziasmul lor le consideram un capital pretios si o garantie a realizarii proiectelor de viitor ale scolii. Performantele copiilor nostri se datoreaza disciplinei existente in scoala. Nu se consemneaza cazuri de abandon scolar, iar ponderea celor cu rezultate bune si foarte bune la invatatura este in jur de 70% din numarul total de elevi. Activitatea cadrelor didactice se concretizeaza in publicatii, articole, traduceri, in pregatirea elevilor pentru concursuri scolare, pregatire care s-a finalizat prin obtinerea de premii si mentiuni la fazele judetene ale olimpiadelor de fizica si de lb. engleza mai ales. Scoala incearca atragerea optiunilor absolventilor de gimanziu prin includerea in planul cadru de invatamant a unor clase cu predare intensiva a limbii engleze si a unor clase de informatica. In pas cu cerintele unei societati care evolueaza rapid, incercam sa-i echipam pe elevii nostrii cu instrumente fundamentale - cunoasterea unei limbi straine de circulatie internationala, abilitatea utilizarii calculatorului - si indispensabile unei Ridicarea drapelelor Romaniei, SUA si al liceului - Virtual Arad News (c)2000integrari reale in structurile viitorului. Motivatia copiilor de a-si insuqi lb. engleza a crescut in urma stabilirii unor relatii sistemice de parteneriat cu scoli din Marea Britanie ("Inveralmond Community High School" si "James Young High School" Scotland). In 1996 si 1998 profesori si elevi ai Liceului Teologic Baptist au vizitat aceste 2 institutii de invatamant in cadrul unui schimb de experienta, avand posibilitatea de a cunoaste "de la sursa" civilizatia britanica si caracteristicile unui sistem educational de tip occidental. Donatiile de carte in limba engleza au imbogatit patrimoniul bibliotecii noastre iar relatiile de prietenie stabilite intre elevii scotieni si cei din Arad vor contribui la largirea orizontului cultural si uman al acestora. Exista si domenii in care scoala ar avea nevoie de imbunatatiri: dotarea cu material didactic, sporirea fondului de carte al bibliotecii, marirea ponderii orelor de consiliere si orientare profesionala in cadrul orelor de dirigentie. Directiile de dezvoltare ale liceului nostru in viitor urmaresc mai multe obiective, printre care planificarea judicioasa a activitatii in vederea utilizarii si valorificarii tuturor resurselor materiale, umane si financiare. Pe langa realizarea stiintifica si metodico-pedagogica a lectiei la parametrii eficienti, urmarim evitarea supraincarcarii elevilor, ritmicitatea notarii, sprijinirea elevilor prin activitati complementare, perfectionarea sistemului de evaluare. Perfectionarea se constituie ca unul din obiectivele prioritare. Cu sprijinul responsabililor de catedre si al comisiilor metodice vom realiza programe de perfectionare convergente, avand ca obiective la nivelul scolii realizarea unor planificari calendaristice eficiente, functionale, realizarea evaluarii obiective a cunostintelor, stimularea invatarii in clasa si in scoala, completarea informatiilor si deprinderilor dobandite prin educatia formala cu acele cunostiinte insusite in cursul educatiei informale si nonformale, selectionarea si pregatirea elevilor dotati pentru valorificarea maxima a capacitatii acestora. Dezvoltarea si perfectionarea bazei materiale, folosirea si intretinerea acesteia consituie un suport fundamental in realizarea obiectivelor scolii. Pentru realizarea idealului educational se va concepe educatia in scoala ca o rezultanta a actiunii sistemice interdisciplinare, deoarece ea trebuie sa satisfaca cerintele dezvoltarii lumii contemporane, vom urmari instrumentalizarea elementelor de continut in vederea integrarii tinerei generatii in viata sociala prin intermediul profesiunii. Pe lanqa educatia pentru sanatate, pentru cultura si civilizatie, pentru viata de familie, pe langa cunoasterea psiho-pedagogica si autocunoasterea in vederea dezvoltarii carierei vom accentua educatia relativa la mediu, educatia pentru democratie, pentru comunicare si mass-media,A fost taiata panglica inaugurala - Virtual Arad News (c)2000 pentru timpul liber. Colaborarea scolii cu Biserica va avea in vedere completarea educatiei religioase si conturarea profilului moral-spiritual al elevilor, insusirea unei conduite adecvate in societate. Vom incerca sa-i ajutam pe elevii liceului nostru sa dobandeasca o conceptie adecvata despre autoeducatie si autoinvatare, atat generala cat si profesionala. Ei trebuie sa invete cum sa invete si sa devina intr-o lume in continua devenire.
In continuare au fost aduse multumiri tuturor celor care au ajutat ca acest vis frumos, de fondare a unei scoli crestine sa se transforme in realitate.
Au mai luat cuvantul : presedintele CJA - Dan Ivan, pastorul Doru Popa de la biserica Maranata, Prof. univ. Cristian Moisescu, actorul Valentin Voicila, viceprimarul Sorin Neamtu, vicepresedintele CJA prof. Achim Alexa, reprezentantul ISJ - Vasloban Valentin, directorul SC Proiect - Gh. Seculici,  secretarul comunitatii bisericii baptiste - Pastorul Bozian Petru, presedintele comunitatii baptiste Arad - Zaharia Ioan, fosti si actuali elevi ai liceului.
Din partea Fundatiei de caritate din SUA a luat cuvantul Mr. Scott Pierre, ginerele D-lui Bob van Kampen,  fostul director al fundatiei, care apoi impreuna cu directorul liceului au taiat panglica inaugurala si au vizitat salile de clasa, laboratoarele, cancelariile, etc. apreciind faptul ca in doar doi ani s-a reusit terminarea acestei importante constructii.

Liceul Teologic Baptist poate fi contactat prin Internet la adresa de E-mail: slb@inext.ro

La Astra Calatori situatia privatizarii este incurcata...Problema privatizarii Astrei Vagoane Calatori este asemenea unei bombe, care, ori va fi dezamorsata, ori va exploda. Dupa cum v-am mai informat, acest caz nu este primul care a starnit nemultumirea unor oameni, dar pana acum toate demersurile au ramas impotmolite. Cei care lupta acum pe mai multe fronturi, impulsionati si de ministrul Traian Basescu, sunt directorul si liderul sindicatului societatii Astra, Liviu Bobar, respectiv Petru Stef. Astfel, marti, 11 aprilie, cei doi s-au deplasat oarecum in secret la Bucuresti, pentru a se intalni, printre altii, si cu cel care a produs scanteia necesara aprinderii focului. Traian Basescu ameninta cu masuri drastice in cazul, in care Astra Calatori va ramane in proprietatea Xedox. Adica, Ministerul Transporturilor va rezilia contractul de modernizare a 100 de vagoane, incheiat cu Astra II, contract derulat prin firma franceza Alstom, pe care il va "pasa" Atelierelor "Grivita.", precum si contractul de fabricare a 108 vagoane de metrou, care ar urma astfel sa se fabrice la Craiova (probabil la Electroputere). Daca au vazut ca prim-ministrul se misca prea incet, desi a promis ca va lua masuri, cei de la Astra s-au adresat presedintelui Romaniei si Ministerului Finantelor. Din surse demne de incredere care au dorit sa-si pastreze anonimatul am aflat ca acest minister vrea sa faca o ancheta asupra corectitudinii privatizarii fabricii aradene. Vineri, 14 aprilie, a avut loc Adunarea Generala a Actionarilor societatii, care a fost una ordinara. S-a prezentat bilantul pe anul trecut si bugetul de venituri si cheltuieli pe acest an. Conform spuselor lui Liviu Bobar, din partea firmei Xedox Exim SRL nu a fost prezent nimeni deoarece, dupa lege, aceasta va fi proprietara cu drepturi depline asupra actiunilor societatii doar dupa ce va plati cele 9,3 miliarde de lei, suma cu care a fost cumparata cota FPS detinuta la fabrica de vagoane calatori. Pana in prezent, Xedox a achitat jumatate din bani, cealalta jumatate urmand a fi platita in zillele urmatoare. Francisc Mate, administratorul societatii Xedox, a promis, verbal, ca se va incheia un contract pentru realizarea a 18 vagoane AVA 200 Corail si 500 de vagoane-marfa. O alta promisiune a acestuia este ca redresarea societatii se va produce in sase luni de zile. Salariatii nu sunt pot fi insa multumiti cu promisiuni, atata timp cat lefurile lor de maximum 1.650.000 lei/luna (plus sporuri), asa cum afirma liderul sindical. Asadar, la Astra II avem de-a face cu o situatie destul de delicata, care, daca luam in considerare declaratiile "de sus", nu se va rezolva cu una, cu doua.
Trei orfani au fost botezati de PD la Biserica din GaiIeri, a fost mare sarbatoare in familia democrata aradeana. Trei orfani, de la cele doua Centre de plasament Arad, au fost botezati dupa ritul bisericii ortodoxe, fiind nasiti de membri ai staff-ului Partidului Democrat. Initiativa acestui eveniment apartine Organizatiei de Femei a Partidului Democrat, care, astfel, si-a inscris in palmares al doilea botez de aest gen. Georgiana ii are ca parinti spirituali pe Felicia si Dan Ivan, Lamaita - Lacrimioara i-a avut ca nasi pe Carmen si Emanoil Voicu, iar Suraj Florin a fost botezat de Florica si Doru Campan. Evenimentul a avut loc la Biserica ortodoxa din cartierul Gai si a fost oficiat de preotul Nicandru Cutaru. Acesta a tinut sa salute onoratii oaspeti si si-a manifestat bucuria pentru faptul ca, acest emotionant moment a avut loc in mijlocul credinciosilor pe care ii pastoreste. Pastrand traditia ortodoxa, nasele au fost prezente de dimineata la orfelinat, pentru a-si imbraca finii, iar dupa slujha religioasa copiii au luat masa in familiile nasilor lor. Trebuie mentionat ca, pe linga faptul ca cei trei copii au fost lipsiti de dragostea parinteasca, ei sufera de pe urma deficientelor psihomotorii. Dan Ivan a promis ca se va ocupa de operatia Georgianei care are un defect la ochi.
Euroregiunea ne va apara de inundatii ?!Consiliul Judctean Arad va propune la viitoarea intalnire a membrilor Euroregiunii Dunare-Mures-Cris-Tisa (a carei presedintie o detine Aradul), aprobarea unei strategii comune pentru limitarea efectelor inundatiilor care au loc in aceasta zona a Europei. Presedintele CJA, Dan Ivan, a declarat ca actiunile comune impotriva inundatiilor sunt in interesul tuturor celor noua regiuni din Romania, Ungaria si Iugoslavia, tari lovite tot mai des de furia apetor. Euroregiunea DMCT este un spatiu al cooperarii intre patru judete romanesti (Arad, Timis, Hunedoara si Caras-Severin), patru judete din Ungaria si regiunea Voivodina din Iugoslavia. Autoritatile administratiei publice din aceste regiuni au hotarat la Szeged, in noiembrie 1997, sa semneze un protocol de cooperare socio-economica. Pe plan economic, colaborarea are avantaje importante: intensificarea schimburilor intre agentii economici, largirea pietei pentru producatori, dezvoltarea infrastructurii. Primul acord de cooperare bilaterala, care a dus la infiintarea Euroregiunii, a fost semnat intre judetele Timis si Csongrad (Ungaria), cu opt ani in urma.

Cafenea

new88.gif (2109 bytes)Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

new88.gif (2109 bytes)Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}