title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Luni, 17 iulie 2000

Si la Arad s-a infiintat Biroul pentru minoritatiDepartamentul Guvernamental pentru Protectia Minoritatilor Nationale si-a inagurat, vineri, Biroul Teritorial din Arad. In prezenta ministrului minoritatilor Eckstein Peter Kovacs, de la ora 11,30, in Sala Festiva a Consiliului Judetean Arad, au avut loc discutii pe tema evenimentului, la care au participat, pe langa viceprimarul Levente Bognar si prefectul Gheorghe Neamtiu, secretarul de stat Klaus Fabritius, secretarul I al Ambasadei Slovaciei la Bucuresti Hildegard Munciacova, consilierul Ambasadei Ucrainei, Vasilij Fedurtea, si fostul ministru al minoritatilor, Gyorgy Tokai. La conferinta de presa s-a subliniat rolul acestui birou, acela de tampon intre minoritati si autoritati locale precum si acela de reprezentant in teritoriu al Departamentului pentru Protectia Minoritatilor Nationale. In cadrul acestui birou va lucra, pana la ocuparea postului, un angajat guvernamental, care a venit din Cluj.
La un an de la infiintare Zona Libera Curtici a avut multi invitatiLa un an de la infiintare, Zona Libera Curtici Arad este ocupata in proportie de 15 la suta cu contracte de concesionare. Au fost investiti in aceasta perioada circa 16 miliarde de lei in infrastructura si dotari, suma din care patru miliarde de lei provin de la investitori. In urma licitatiilor organizate au fost incheiate 17 contracte de concesiune atat cu firme cu capital strain cat si cu firme romanesti. In acest an au inceput efectiv lucrarile de amenajare a spatiului in care va functiona Zona libera, fiind realizata o parte din infrastructura: 3,5 km de gard, retea de apa si canalizare, 1 km cablu de doi kV, transformator. Au fost infiintate un punct vamal si unul al politiei de frontiera precum si cel de control sanitar veterinar. Prin contractele incheiate, utilizatorii s-au angajat la investitii pentru realizarea obiectivelor propuse in valoare totala de peste 16 milioane de dolari. Printre cele mai importante investitii putem aminti o fabrica de confectii a S.C. ROSKO TEXTIL, firma a concernului american SARA LEE CORPORATION si o fabrica de mobila a firmei italiene S.C. CONDOR WHITHE. In urma contractelor incheiate pana in prezent vor fi creeate - in Zona Libera Curtici Arad peste 1000 de locuri de munca, iar in bugetul local va intra peste un miliard de lei din taxele de autorizare. La aniversarea de ieri au participat directori ai celorlalte zone libere din tara precum si reprezentanti ai Ministerului Transporturilor si ai administratiei publice locale. In cursul zilei de azi e asteptata la Arad si ANCA BOAGIU - ministrul transporturilor. In cinstea evenimentului, Administratia Zonei Libere Curtici - Arad a oferit participantilor un coktail, la Casa de Oaspeti de pe str. Horia nr. 6.
Procesul privind retrocedarea Castelului de la Savarsin este aproape de finalAsa cum era de asteptat, a termenul de vineri, al procesului prin care Mihai I, ex-regele Romaniei, revendica la Tribunalul Arad Castelul de la Savarsin, Regia Autonoma Administrarea Patrimoniului Protocolului de Stat (R.A.A.P.P.S.) a formulat obiectiuni la expertiza tehnica in constructii si la cea contabila efectuata la castel. Din expertiza depusa la dosar, la termenul trecut de catre avocatii regelui, reiese ca investitiile efectuate la castelul din Savarsin s-ar cifra la suma de 313 milioane lei. Suma cu care R.A.A.P.P.S. nu este de acord, solicitand prin cererea reconventionala peste 900 de milioane de lei. In aceasta suma sunt incluse, pe langa cheltuieiile de investitii, si cheltuielile facute cu conservarea si intretinerea castelului. Instanta a fixat un nou termen de judecata pentru data de 2 august, cand va fi pus in discutie raspunsul expertilor. La termenul de vineri au fost prezente doua juriste de la R.A.A.P.P.S., iar regele Mihai I a fost reprezentat doar de avocatul aradean Alin Gherga. Daca nu apar interventii neasteptate in proces, instanta aradeana ar putea pronunta solutia in cursul lunii august a acestui an.
In urma controalelor, Inspectia in constructii a acordat amenziIn cadrul conferintei de presa de joi, organizata de Inspectia de Stat in Constructii, Lucrari Publice, Urbanistice si Amenajarea Teritoriului - Arad, dl. Danciu Zamfir, inspector-sef adjunct, a prezentat activitatea institutiei in semestrul I 2000 si executia lucrarilor din programele periodice ale MLPAT. In conformitate cu prevederile art. 20 din Legea nr. 10/1995, Inspectia in Constructii exercita controlul statului cu privire la aplicarea unitara a prevederilor legale in domeniul calitatii constructiilor, iar in conformitate cu prevederiie art. 24, alin. 3 din Legea nr. 50/1991 republicata, exercita controlul statului in amenajarea teritoriului, urbanism si autorizarea executarii constructiilor, in trimestrele I si II au fost efectuate un total de 738 de controale pe diferite segmente: proiectare, statii de betoane, disciplina in urbanism, stare tehnica a monumentelor, laboratoare, calitatea constructiilor etc. In urma controalelor s-au constatat 1.008 deficiente si s-au dispus 1.058 de masuri, din care: lucrari oprite 16; refaceri lucrari 29, consolidari 9. De asemenea, s-au acordat amenzi contraventionale in valoare de 276,6 milioane lei, din urbanism - 273 milioane, iar in domeniul calitatii constructiilor 3,6 milioane lei. Privitor la executia lucrarilor din programele prioritare ale MLPAT, acestea sunt: pietruiri de drumuri comunale, alimentari cu apa la sate si blocuri de locuinte. Pana in luna februarie au fost finalizate lucrarile la drumuri comunale pe o lungime de 29,65 km, iar la alimentarile cu apa au fost montate conducte in lungime totala de 52,85 km. Au fost terminate lucrarile in Apateu, Birchis, Ghioroc, Peregu Mic, Seitin si Sofronea.
Aradul a ajuns al doilea motoclub din taraAradul a gazduit in ultima luna doua etape din Campionatul National de Motociclism viteza. Din cele 6 cate sunt programate de calendarul federatiei de specialitate patru sunt gazduite de Bucuresti si, iata, celelalte doua, de orasul nostru. Meritul ii apartine in totalitate firmei Las Vegas SRL, care prin patronii Cristi si Calin Muresan a organizat in exclusivitate cele doua etape. Mai mult, motoclubul Las Vegas, al carui presedinte este Cristian Muresan, a avut rezultate excelente pe pista Aeroportului din Arad.
- Cristi, de ce motociclism?
- Am fost pasionat intotdeauna de acest sport. Mai mult, acum doi ani, fiul meu, Robert, si-a dorit sa concureze in Campionatul National. I-am oferit aceasta sansa, cumparandu-i o motocicleta si ocupandu-ma personal de pregatirea sa. La inceput, rezultatele au fost modeste, dar apoi a prins experienta. A concurat pentru Yamaha Racing Club Astra, dar cand mi- am dat seama ca nu are nici un avantaj, am infiintat Motoclub Las Vegas.
- Care ar fi istoria acestui club?
- Suntem afiliati la federatie de numai doua luni. In acest scurt timp am reusit sa avem zece sportivi si sa ajungem dupa ultimele rezultate, al doilea motoclub din tara, dupa Steaua General Turbo. Iata cu cine alergam: Muresan Robert (jun. III si II) - pe Honda, Yamaha sau Polini, Muresan Izabela (juniori III) - pe Yamaha, Holschwandner Cornel (125 cc si 50 cc) - pe Honda si Kreidler, Pop Claudiu (125 cc) are rol si de antrenor, Jivan Cristian (125 cc) pe Honda si Stana Cristian (125 cc) pe Cagiva. Prin fuziunea cu Pegas Arad, concureaza pentru "Las Vegas - Pegas", Ienei Daniel (150 cc) pe Malagutti si cele doua echipaje de atas Rada Teodor + Ienei Daniel (Honda), Furdui Valer + Traistar Flnrin (Kawasaki).
- Ce oferiti acestor sportivi?
-Pana acum ei s-au confruntat cu numeroase probleme. Acum le ofer gratuit transport, masa, cazare. De asemenea, cheltuielile de concurs si service-ul motoarelor il asiguram tot noi.
- Inteleg ca exista si planuri de viitor...
- Bineinteles. Dupa organizarea celor doua etape de la Arad, m-am ambitionat si mai tare. De altfel, numerosi sportivi din tara si-au exprimat dorinta de a veni sa apere culorile clubului nostru. Pentru acest sezon tintim locul doi pe cluburi si castigarea catorva clase. Cele mai mari sanse le au Hoschwandner Cornel, atat la 50 cc cat si la 125 cc, Muresan Robert, la juniori II si echipajul de atas Rada Teodor + Ienei Daniel. Din sezonul viitor intentionam achizitionarea unor motoare de capacitati mai mari, macar unul de 250 cc.
- Pentru incheiere cuvantul iti apartine.
- As dori sa multumesc conducerii Aeroportului International Arad pentru sprijinul pe care ni-l acorda pentru antrenamente si curse. As putea spune ca au avut si ei un rol insemnat in obtinerea rezultatelor. In rest, imi doresc sa mentin Aradul pe harta motociclistica a tarii, cu rezultate cat mai bune.

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

  


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Trutiu Florin.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}