title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

Stirile Zilei

Vineri, 21 iulie 2000

Conferinta de presa la CASSIeri, la sediul Casei Judetene de Asigurari pentru Sanatate Arad a avut loc o conferinta de presa, avand ca tema principala, situatia bugetului destinat sanatatii pentru judetul Arad. Premergator intanirii cu presa, conducerea CJAS Arad a purtat discutii pe aceasi tema cu parlamentarii aradeni, cu reprezentanti ai Colegiului Medicilor. Chiar daca au fost invitati la discutii toti parlamentarii care reprezinta sau ar trebui sa reprezinte Aradul si pe cei care i-au ales, n-au onorat cu prezenta decat Marin Nicolai, Ioan Cret, deputatul Jurca Teodor si seful de cabinet al lui Ioan Bold. Dupa ce a fost prezentata si analizata situatia bugetului pe care CJAS Arad a primit-o pe data de 3 iulie a.c., s-a ajuns la concluzia ca singurul lucru ce s-ar mai putea face este intocmirea unui memoriu catre CNAS, care a ignorat la modul cel mai sfidator necesarul de bani si faptul ca Aradul este unul din cei mai buni colectori de fonduri de asigurari pentru sanatate, din tara. Gheorghe Domsa, directorul general al CJAS Arad a oferit in acest sens date concrete. Astfel, daca in anul 1999, in luna ianuarie, CJAS a colectat 18 miliarde de lei, in luna decembrie a aceluiasi an s-a ajuns sa vireze bugetului 41 miliarde de lei. In prima luna a acestui an s-au colectat 33 miliarde de lei iar in luna iunie - 47 de miliarde de lei. Asadar, CJAS Arad este o foarte buna colectoare de fonduri, dar intrucat banii se duc la Casa Nationala a Asigurarilor de Sanatate, pe criterii numai de ei stiute, Aradul nu mai primeste decat foarte putin din cat spune legea ca ar trebui sa primeasca.
La Bucuresti au disparut miliarde din banii Aradului
Culmea sfidarii contribuabililor si implicit a legii este faptul ca execedentul realizat de CJAS Arad, plus fondul de rezerva pe anul 1999 nu se regaseste in bugetul alocat judetului nostru, fonduri de 60 de miliarde de lei, au disparut fara urma. Conducerea CJAS spune ca, desi legea prevede clar ca fondurile excedentare si cele de rezerva, bani care sunt rezultat al colectarii judetului nostru, trebuie repartizate de CNAS la casele judetene, acesti bani au fost retinuti la Bucuresti. "Am facut numeroase demersuri pentru a vedea ce s-a intamplat cu acesti bani, dur in cele sapte luni scurse de la inceputul anului si de la inceputul acestei luni, de cand ne-a ajuns bugetul pe acest an, nu am primit nici macar un raspuns de la Casa Nationala"- spune Gheorghe Domsa, directorul CJAS. Un exemplu clar al criteriului pe care se imparte bugetul sunt si cifrele prezentate de conducerea CJAS Arad. De exemplu, judetul nostru are in acest an de colectat 487 de miliarde de lei. Din acestia, CNAS ii permite sa cheltuie pentru servicii medicale doar 73,32% din venit, fata de 81,42%, cat este stabilit la nivel national. Din statistici reiese si faptul ca excedentul realizat de Arad, la colectarea contributiilor la asigurarile de sanatate este dublu fata de cel pe tara, dar fondurile ce-i sunt repartizate sunt mai mici decat cele ale judetelor cu colectarea cea mai proasta. Asa cum au recunoscut si parlamentarii prezenti la aceste discutii, bugetul a fost construit gresit inca de la inceput, iar acum se vad rezultatele. "Daca nu se va face o rectificare de buget, la inceputul lunii septembrie, din cauza ca nu vor mai fi bani, spitalele isi vor inchide portile"- a spus senatorul Ioan Cret. Directorul CJAS Arad este ceva mai optimist, sperand ca, asa cum s-a procedat si in anii trecuti, in luna august sa fie facuta aceasta rectificare pozitiva, astfel ca, primind bani mai multi, directorii spitalelor sa poata acorda salariatilor si majorarile salariale. Intre timp, angajatii din sanatate, membrii sindicatului Sanitas strang semnaturi pentru declansarea grevei generale.
Vicepresedintele CJA - Gheorghe Falca doreste modernizarea infrastructuriiGheorghe Falca, vicepresedintele Consiliului Judetean Arad, a avut, miercuri, o intalnire cu Molnar Laszlo, ministrul Traficului din Ungaria. Dupa ce vicepresedintele CJA i-a prezentat demnitarului maghiar situatia infrastructurii din Romania precum si planurile pe care CJA le are in legatura cu modernizarea si dezvoltarea acesteia, Molnar Laszlo si-a aratat disponibilitatea pentru a sprijini investitiile facute in acest sector de catre tara noastra. Mai mult, intentiile conducerii judetene cu privire la autostrada care va trece prin Arad, culoarul european rutier si de cale ferata, si proiectul de marire a pistei aeroportului cu circa 500 metri l-au convins pe ministrul maghiar ca Aradul reprezinta un punct nodal deosebit de important in zona. "Orasul nostru va face, in opinia lui Molnar Laszlo, legatura dintre Bucuresti si Budapesta, atat in privinta traficului de marfuri cat si a celui de calatori", ne-a declarat Gheorghe Falca. "Partea maghiara considera Aeroportul Arad un punct de importanta strategica si pentru judetele maghiare de la granita", a completat acesta.
Liceul Pedagogic se modernizeaza - Virtual Arad News (c)2000"Contrar zvonurilor, conform carora clasele intai pentru urmatorul an scolar ar fi deja constituite la liceul nostru, inscrierile se vor efectua in perioada 21-25 august", a precizat de la inceputul discutiei noastre prof. DORU BOGDAN, directorul Liceului Pedagogic "DIMITRIE TICHINDEAL" din Arad. Din toamna, vor pasi pe poarta prestigiosului liceu aradean nu mai putin de o suta de boboci, in patru clase a cate 25 de elevi fiecare. Dupa testul din 22 iunie a.c., au fost constituite deja cele trei clase de-a V- a, iar inscrierile pentru clasele a IX-a s-au facut deja. Ca o noutate, din toamna, elevii care vor urma clasele cu profil pedagogic la "DIMITRIE TICHINDEAL" vor studia doar patru ani in loc de cinci. La absolvirea scolii ei vor primi atat diploma de bacalaureat cat si atestate profesionale de bibliotecar documentarist sau pedagog scolar. Cei care vor dori sa devina cadre didactice pentru invatamantul prescolar si primar au posibilitatea sa urmeze Colegiul Universitar Pedagogic al Universitatii  "Aurel Vlaicu", care functioneaza in incinta liceului pedagogic.
Baza materiala, in modernizare
Anul scolar viitor va insemna pentru Liceul "DIMITRIE TICHINDEAL" si a imbogatire a zestrei logistice. "Vom avea amenajat cel de-al doilea laborator de informatica, o baza sportiva modernizata cu trei terenuri de tenis, pista de alergare, teren de handbal si volei. Alaturi de lucrarile de igienizare si amenajare a spatiilor didactice in vederea deschiderii noului an scolar, vom efectua reparatii capitale la cladirea de pe strada Lucian Blaga nr. 9. Lucrarile vor viza amenajarea si dotarea cladirii cu toate utilitatile necesare unui proces didactic modern si civilizat. Va fi introdusa incalzirea centrala pe gaz metan, vor fi innoite instalatiile electrice si sanitare, mobilierul didactic va fi inlocuit cu altul modern si vor fi amenajate salile de clasa, laboratoarele, biblioteca si sala de sport", spune Bogdan. Renovarea cladirii de pe strada Blaga presupune comasarea celor 10 clase I-IV in cladirea centrala de pe B-dul Dragalina nr. 7 si introducerea pentru maximum un an a programului in doua schimburi cu exceptia claselor intai. "Speram ca parintii vor manifesta toata intelegerea si receptivitatea fata de nevoile institutiei, pentru binele copiilor lor si al elevilor nostri", a conchis directorul liceului pedagogic.
Angajatii spitalului TBC isi cer drepturileMiercuri, la pranz la Spitalul TBC a avut loc o intalnire a personalului acestui spital cu conducerea Casei de Asigurari de Sanatate si cu cea a Spitalului Municipal. Au fost prezenti peste 50 de angajati ai Spitalului TBC (medici, asistente, infirmiere, personal auxiliar) care si-au exprimat nemultumirea fata de faptul ca OUG 24/2000 (act normativ ce prevede majorarea salariilor angajatiilor din reteaua sanitara) nu se mai aplica. "Am primit salarii marite doar pe aprilie. Apoi majorarea nu s-a mai aplicat. Nu facem decat sa ne cerem drepturile. Suntem intr-o situatie disperata. Am ajuns sa nu mai avem bani. In plus, nu mai avem nici sporul pe care trebuie sa-l primim pentru ca muncim in conditii speciale, in mediu infectios," a spus, in numele tuturor celor prezenti, asistenta Tatu. Atat dr. Mircea Tandrau, director-adjunct al Spitalului Municipal, cat si dr. Gheorghe Domsa, directorul CAS Arad, au foat de acord cu sumele prevazute in contractul semnat de cele doua parti (Spitalul Municipal si CAS) sunt insuficiente si nu pot acoperi majorarile salariale. "Banii primiti de Spitalul Municipal ajung pentru salarii nemajorate pana in octombrie. Daca nu mai primim fonduri putem inchide spitalul", a spus dr. Tandrau. iar dr. Domsa a adaugat: "Situatia asta se intampla an de an . In fiecare an s-a facut rectificare de buget. In 2000 insa bugetul a fost prost calculat, astfel ca rectificarea e necesara in luna august, nu in septembrie sau octombrie cum era facuta in alti ani. Daca nu se face rectificare de buget, nu numai Spitalul TBC din Arad se poate inchide, intreg sistemul sanitar din Romania va fi pe butuci". Oamenilor prezenti li s-a explicat ca majorarile salariale conform OUG 24 nu pot fi facute deoarece Ordonanta a fost data inaintea aparitiei bugetului de stat pe acest an, buget unde nu se mai regasesc fonduri pentru cresterile salariale. Si, ca concluzie, dr. Domsa a intarit cele afirmate pe intreg parcursul discutiilor: "Maririle de salarii pot fi acordate doar cand va fi rectificat bugetul. Problema asta e rezolvarii doar de catre Guvern si Casa Nationala a Asigurarilor de Sanatate (care astfel va da C.A.S. Arad mai multi bani - n.n.). Repet: daca rectificerea de buget nu se face intr-o luna jumatate, sistemul sanitar se blocheaza." Nemultumiti de raspunsurile primite angajatii spitalului TBC sprijiniti de Delia Bonca, liderul filialei aradene a Federatiei Sanitas si de Adrian Orz. lider sindical la Spitalul municipal au afirmat: "Ramane sa blocam sistemul sanitar, alta solutie nu avem. Daca e nevoie, va vom presa in continuare."
Biblioteca Judeteana se va europeniza - Virtual Arad News (c)2000

Consiliul judetean a realizat un studiu privind alinierea Bibliotecii Judetene la standardele Uniunii Europene, studiu care are in vedere un concept cu totul nou despre organizarea acestui serviciu public. Claudiu Cristea, vicepresedinte al CJA, a declarat ca se incearca obtinerea unei finantari externe pentru transformarea bibliotecii intr-un "punct de informare comunitara". "Pe langa atributiile pe care le are acum, Biblioteca Judeteana va deveni o baza de date disponibila gratuit publicului. Informatiile vor fi din toate domeniile: invatamant, locuri de munca disponibile in judet, locuinte etc. In curand, ne vom ocupa de promovarea acestui proiect pentru obtinerea de fonduri" - spus Cristea. Biblioteca a fost informatizata partial, insa, odata cu obtinerea de fonduri pentru aplicarea noului proiect, actuala retea de calculatoare va fi puternic performatizata.


Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

  


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Trutiu Florin.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}