title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !
Directia de Telecomunicatii Arad Nega Computer

Stirile Zilei

Miercuri, 29 noiembrie 2000

Consulul Romaniei la Szeged - Andrei Oancea spune ca nu sunt problemeConsulul roman de la Szeged crede ca politica externa va avea continuitate
Desi s-au abtinut de la declaratiile publice, invitatii din Ungaria si Iugoslavia, prezenti la Forumul presedintilor Euroregiunii Dunare-Cris-Mures- Tisa, au marturisit gazdelor de la Consiliul Judetean Arad ca rezultatele alegerilor generale din tara noastra, desfasurate duminica, nu ingrijoreaza politicienii din tarile vecine. Consulul general al Republicii Federative Iugoslavia la Timisoara, Miroslav Mirovici, a refuzat sa comenteze aceste rezultate ori evolutia relatiilor externe dintre Iugoslavia si Romania din perspectiva noului Guvern si a noului Parlament roman. Presedintii Consiliilor Judetene din Ungaria si al Provinciei Voivodina, din Iugoslavia, s-au multumit sa evalueze viitorul Euroregiunii din care fac parte si posibilitatile de dezvoltare a ei. Ei considera ca, oricum, dezvoltarea Euroregiunii va depinde mai mult de membrii acesteia si mai putin de politicile dintre tarile vecine. Or, conducerile judetelor si ale provinciilor din Euroregiune sunt alese pentru o perioada suficienta pentru realizarea proiectelor propuse. Singurul care a acceptat sa ne relateze despre reactiile la rezultatele alegerilor din tara noastra a fost consulul general al Romaniei la Szeged, Andrei Oancea. El ne-a declarat: "In Ungaria nu s-au inregistrat reactii deosebite din partea clasei politice. Desfasurarea alegerilor a fost prezentata pe larg in presa ungara, dar nu au fost luari de pozitii care sa altereze in vreun fel relatiile dintre Romania si Ungaria. Personal, nu cred ca aceste rezultate vor avea efecte negative pentru politica noastra externa si, in special, in ce privesc relatiile bilaterale romano-ungare. Romania a dat dovada de continuitate in politica sa externa. Nu cred ca Romania va ajunge in situatia de a fi o tara izolata pe plan european. Abandonarea continuitatii in politica noastra externa ar dauna intereselor Romaniei dar sunt convins ca si noul guvern isi va baza strategia tot pe integrarea in structurile euro-atlantice. Nu pot face vrea comparatie cu situatia Austriei, care a avut de suferit dupa ce liderul extremei-dreapta a fost promovat prin alegeri, prin izolarea ei de catre forurile europene, pentru ca, deocamdata , nu putem adopta configuratia noului Guvern. Cred, totusi, in intelepciunea fortelor politice din tara noastra, care nu va lasa ca noul Guvern sa afecteze interesele externe ale Romaniei".
Forumul presedintilor Euroregiunii s-a incheiat ieriPresedintii din Euro regiunea DKMT se vor reintalni la Novi Sad
Forumul presedintilor din Euroregiunea Dunare-Cris-Mures-Tisa (DKMT) si-a incheiat, ieri, lucrarile, chiar in lipsa unor invitati, cum ar fi consulul general al Ungariei la Cluj- Napoca. In program au fost inregistrate intarzieri, pricinuite de discutiile pe marginea raportului prezentat de Caius Parpala, presedintele Consiliului Judetean Arad si al DKMT. Fiecare presedinte, din Voivodina si din judetele ungare Bekes, Csongrad, Bacs-Kiskun, precum si presedintele Consiliului Judetean Timis au tinut sa sublinieze aportul provinciilor si judetelor pe care le conduc la reusitele de anul acesta. Presedintilor le-au fost prezentate oportunitatile de programe pentru Euroregiuni:  ISPA, SAPARD, CBC.etc., urmand ca fiecare judet sau provincie sa trimita. proiectele sale la Biroul Euroregiunii de la Szeged, unde, o comisie alcatuita din experti romani, unguri si sarbi, le va selecta. Proiectele eligibile vor fi discutate la Forumul ce va avea, loc la Novi Sad, in luna decembrie. Printre proiectele ce pot atrage atentia Europei pentru acordarea de fonduri externe, sunt si cele propuse de aradeni. Unul prevede protectia Muresului in bazinul Mures- Tisa, interesati fiind si ungurii din Csongrad, iar al doilea face referire la reabilitarea navigabilitatii pe Bega, dar si transformarea Muresului in rau navigabil, ceea ce ar insemna ca Aradul ar putea redeveni oras-port.
Investitiile in turism sunt incurajate - Virtual Arad News (c)2000In urma conventiei incheiate intre Autoritatea Nationala pentru Turism si S.C. Banc Post S.A., a inceput actiunea de acordare a creditelor pentru proiectele de investitii care au ca obiect construirea, dezvoltarea, modernizarea structurilor turistice de orice tip, precum si alte investitii pentru cresterea calitatii serviciilor turistice. Marimea creditului pe care cei interesati il pot obtine este de maximum 2 miliarde de lei, iar facilitatea acordata de catre A.N.T. este acoperirea a 50% din dobanda creditului, din Fondul Special pentru Promovarea si Dezvoltarea Turismului - ProgramuI de dezvoltare a turismului. Pot beneficia de acest credit persoanele juridice si fizice autorizate, conform legislatiei in vigoare, inclusiv asociatiile familiale, care au prevazut in obiectul de activitate turismul si au obtinut avizul Autoritatii Nationale pentru Turism pentru proiectul de investitii care urmeaza a fi acreditat. Conditiile de acordare a creditelor si facilitatile oferite de Autoritatea Nationala pentru Turism pot fi consultate in cadrul Primariei Municipiului Arad - Serviciul Administratie Locala - Bul. Revolutiei 75, tel. 281850, int. 104 - Dna Daniela Andreica. Dosarele cu documentatiile solicitate se vor depune la Autoritatea Nationala pentru Turism, pana la data de 10.12.2000.
AJOFP Arad face cursuri pentru recalificarea somerilorIn aceasta perioada, AJOFP Arad organizeaza un numar de patru cursuri. Pana in data de 30 a acestei luni, cei interesati se pot inscrie la cursuri in meseriile de: operator calculator, secretariat, tinichigiu auto si zidar. Pana in 15 decembrie se pot face inscrieri pentru 3 cursuri, in meseriile de: contabiliate, tamplar universal si bucatar. In prezent se afla in derulare cursuri de: bucatar, contabil, operator calculator, tamplar universal, mecanic auto. Aceste cursuri sunt organizate in colaborare cu Fundatia romano-germana din Vladimirescu iar cu Peniteniarul Arad se deruleaza doua cursuri de calificare pentru legumicultor si zidar. In aceasta saptamana, la AJOFP Arad sunt inregistrate 1286 de locuri de munca vacante. Pentru organizarea de cursuri de calificare pentru meseria de confectioner imbracaminte, licitatia organizata de AJOFP a fost castigata de SC Mister s. Aceasta firma a primit pentru derularea acestor cursuri 137 de miloane de lei si dupa ce fac aceste calificari sunt obligati sa angajeze personalul. Dupa primul curs, la care au participat 25 de cursanti, 20 au fost angajati la acesta firma si sunt obligati sa lucreze 3 luni. Tot in domeniul industriei usoare, in orasul nostru, in zona industriala, pana la finele anului isi va incepe activitatea o firma italiana, care va oferi 1200 de locuri de munca in domeniul confectiilor.
Bijuteriile furate au fost recuperate aproape toateIeri, politistii aradeni au introdus in arest, pe o perioada de 30 de zile, pe: Croitoru Dorinel, de 20 de ani, Berdi Marius Sorin, de 17 ani, Peteri Daniel, de 19 ani si Derbaca Leonardo Laurentiu, de 22 de ani, toti din Barsov. Cei patru au venit in Arad, cu masina cu numarul de irimatriculare BV-06- DJF, in data de 23.11,a.c. motivand ca sunt in trecere spre Oradea, unde urmau sa ajunga la prietena unuia din ei. O data ajunsi in orasul nostru au intrat in bijuteria SC Moga SRL, de pe strada Busteni, unde, dupa ce au admirat produsele expuse spre vanzare, au sustras o caseta in care erau expuse mai multe bijuterii, in valoare totala de mai bine de 200 de milioane de lei. Deoarece, imediat dupa ce hotii au disparut cu bijuteriile, furtul a fost sesizat, cei patru brasoveni au fost dati in consemn . Intre timp, acestia au ajuns la Oradea, unde au dormit o noapte si apoi au plecat la Huedin, unde au intrat din nou intr-un magazin, cu intentia de a fura, dar, intrucat erau dati in consemn, au fost retinuti de politisti. Pe numele celor patru hoti au fost emise mandate de arestare pe o perioada de 30 de zile.

Cafenea

Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

  


new88.gif (2109 bytes)van_publicitate.gif (4271 bytes)

home3.gif (1226 bytes) Imobil de vanzare


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorghe Puterity si Trutiu Florin.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorghe Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Agenda de Arad, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}