Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !

Sambata, 21 februarie 2004

Stirile TVA aici
Pulsul zilei aici
  • Ceferistii aradeni intra in greva, iar trenurile in repaos

De Martisor CFR-isti ameninta cu grevaCei 3.500 de ceferisti aradeni au decis sa se alature celorlalti salariati ai Cailor Ferate Romane si sa declanseze greva de avertisment in data de 1 martie, pe timp de doua ore (intre 7 si 9 dimineata), motivul invocat fiind, cum era de asteptat, lipsa unor salarii decente. 
Ca atare, de Martisor, incetarea totala a lucrului pe timp de doua ore va afecta direct clientii CFR-ului, in conditiile in care s-a decis ca trenurile nu vor circula de fel, iar cele care sunt prinse pe traseu la ora 7 vor opri in cea mai apropiata gara si vor astepta sa treaca greva. 
Principalul motiv al demararii protestelor este, potrivit afirmatiilor presedintelui Aliantei Sindicatelor Miscare Comercial din cadrul Regionalei CFR Timisoara, Ioan Voica, nesemnarea contractului colectiv de munca, dat fiind faptul ca viitorii grevisti nu au obtinut ca prevedere salariala nici macar salariul minim pe economie! 
Surprinzator, chiar si pentru o tara ca Romania, in CFR sunt cateva zeci de angajati (cei din sectorul salubritate), care nu primesc - potrivit liderului sindieal - nici macar salariul minim. 
In plus, propunerea facuta de Guvern de majorare a salariilor angajatilor de la CFR cu doar 3% nu avea cum sa-si multumeasca pe salariati, in conditiile in care toate celelalte sectoare au trecut la majorari de cel putin 9% (procent care reprezinta indicele inflatiei). 
Ceferistii mai cer acordarea bonurilor de masa si evitarea disponibilizarilor masive anuntate prin privatizarea sau inchiderea liniilor de tren nerentabile. 

Adriana Barbu - Agenda zilei

  • Intrarea Ungariei in UE nu va afecta sistemul vamal roman

Sistemul vamal nu va fi afectat dupa intrarea Ungariei in UEIncepand cu 1 mai, data la care Ungaria va deveni membra a Uniunii Europene, vecinii nostri de la vest vor impune noi masuri la frontiere. 
Astfel de la aceasta data, frontiera ungara devine granita interna si externa n UE. 
Generalul maior Janos Nagy, comandantul Garzii Financiare si Vamale ungare a declarat ca se va diminua numarul de puncte de control vamal de la frontiera libera existenta, fiind pastrate probabil doar patru astfel de zone pe o lungime de peste 1.100 de kilometri. 
In aceste puncte se va efectua vamuirea marfurilor sosite din afara UE. 
Asta inseamna ca unele puncte vamale ungare se vor desfiinta, locul lor fiind luat de cele 12 grupuri mobile de control vamal, care vor efectua controale pe diverse trasee, pe o raza de 30 de kilometri, de la linia de frontiera. 
Acestea vor scotoci aleator nu doar transporturile de marfuri, ci si autoturismele care circula in zona de frontiera. 
Modificarea adusa sistemului vamal ungar nu va afecta si sistemul vamal roman. 
Astfel, Romania va efectua controlul vamal la iesirea din tara tuturor autovehiculelor in timp ce Ungaria va face acest lucru doar acolo unde nu s-au desfiintat punctele vamale.

Claudiu Oprean - Ziarul Transilvania

  • Magazin in loc de stadion

Discutiile legate de plasarea super maketului in fata stadionului ACU continua - Virtual Arad News (c)2004Primaria Arad vrea sa scoata arenele sportive din oras
Primaria Arad vrea sa demoleze cel mai vechi stadion din tara, pentru a face loc unui supermarket. 
Acest proiect a stirnit indignarea reprezentantilor clubului Atletic Club Universitatea (ACU) Arad, care isi desfasoara activitatea pe arena construita in urma cu peste un secol. 
Daca planurile municipalitatii aradene vor fi puse in practica, peste circa un deceniu, nici stadionul UTA nu va mai fi in picioare.
Conducerea Atletic Club Universitatea (ACU) Arad, care isi desfasoara activitatea pe stadionul construit in urma cu peste un secol, a ripostat fata de intentia municipalitatii de a demola o parte din terenul aflat pe domeniul public pentru a construi un supermarket, transmite Mediafax. 
Lumea locala a sportului s-a opus acestei initiative, spunand ca stadionul isi va reduce astfel capacitatea de la 12.000 de locuri la numai 3.000, desi in oras mai exista doar un singur stadion (UTA) cu o capacitate de peste 10.000 de locuri. 
Sportivii s-au ingrijorat si mai mult cand, in urma unei intalniri cu primarul Dorel Popa, au aflat ca politica municipalitatii este de a scoate stadioanele din oras. 
"Trebuie sa acceptam ca viitorul lor nu este in oras si va anuntam ca nici stadionul UTA nu va mai avea ce cauta in acel loc peste cel mult zece ani. Astfel de obiective trebuie sa aiba suficiente spatii pentru parcare si utilitati", a spus primarul. 
"Si noi am calatorit in lume si asa am aflat ca nici supermarket-urile nu au ce cauta in orase", a raspuns presedintele Consiliului de Administratie al ACU, George Albu. 
Reprezentantii ACU si-au anuntat intentia de a investi 1,2 milioane de euro in modernizarea stadionului si in marirea capacitatii acestuia la 20.000 de locuri, pentru a face fata Diviziei A. 
Negocierile cu primaria nu au ajuns la nici un rezultat. 
Partile se vor intalni din nou cand ACU Arad va putea prezenta un proiect de investitii. 
Stadionul vizat de municipalitate pentru investitia comerciala a fost gazda primului meci oficial al Romaniei. 
La 15 septembrie 1899, Atletic Club Arad si Universitatea Budapesta au incheiat aici un meci la egalitate, scorul fiind 0-0.

Evenimentul Zilei - Editia de Vest

  • Dupa 100 de ani de existenta A.C.R. este preocupat de acordarea serviciilor de cea mai buna calitate

Bilant de activitate la centenarul ACRIn sala 33 a Consiliului Judetean Arad, a avut loc o conferinta de presa organizata de Automobil Clubul Roman (A.C.R.) - filiala Arad. 
In cadrul acesteia a fost prezentat bilantul activitatii A.C.R. - filiala Arad in perioada 2000-2004 si alegerea consiliului de Conducere al Cenzorilor si al Comisiilor de probleme pentru A.C.R. - filiala Arad. 
"Intalnirea de suflet de astazi marcheaza un eveniment deosebit in viata asociatiei noastre, avand loc in anul centenarului Automobil Clubului Roman", declara Victor Jucu - presedintele A.C.R. - filiala Arad.
Bilantul ultimilor patru ani a fost marcat de o evolutie ascendenta a A.C.R., de o crestere a prestigiului sau national si local, in cadrul societatii civile, pe linia sustinerii intereselor majore ale automobilistilor. 
Patrimoniul A.C.R. este de invidiat. 
Asociatia are autonomie organizatorica, functionala financiar economica si valutara si se constituie in "zestrea" multor generatii de automobilisti. 
Victor Jucu mai spune ca, in prezent, A.C.R. dispune de 42 de filiale judetene si de tot atatea sedii reprezentative, 150 de generatii orasenesti si statii de asistenta tehnica, patru moteluri pensiune, o flota nautica de turism in Delta Dunarii, formata din trei hoteluri plutitoare si trei ambarcatiuni pentru 20 de turisti fiecare. 
Mai detine si aproape 400 de automobile de asistenta rutiera si scoala, o revista proprie care se distribuie gratuit la membrii A.C.R. 
Filiala Arad isi mentine vitalitatea gratie celor peste 5000 de membri auto si simpatizanti. 
"Colectivul asociatiei noastre impreuna cu organele de conducere si activul obstesc a fost in permanenta preocupat de acordarea unor servicii de buna calitate membrilor A.C.R. si turitilor automobilisti straini. O preocupare permanenta a colectivului filialei noastre ramane imbunatatirea gamei si a calitatii serviciilor acordate membrilor A.C.R. si cresterea numarului membrilor, prin atragerea lor in asociatie", incheie Victor Jucu.

Nadia Bodran - Adevarul

  • Biserica din Paulis va fi monument istoric

Biserica catolica din Paulis va fi restaurata - Virtual Arad News (c)2004Paulis - De luni, la Biserica Greco-Catolica din Paulis incep lucrarile de restaurare a picturii si iconostasului. 
Ieri, schelele de lucru erau fixate de cativa enoriasi priceputi, sub indrumarea restauratorului Viorel Tiglu, doctor in istoria artelor. 
"Culorile folosite sunt culori englezesti, pe care mi le-a dat, prin 2000, Cristian Moisescu. Le-am folosit la restaurarea vechii catedrale din Timisoara si, pentru ca mi-a ramas o cantitate de vopsea substantiala, le folosesc acum la restaurarea acestei biserici."
Ca stil arhitectural, edificiul bisericii din Paulis poate fi inclus in stilul romanic transilvanean, fara contraforturi. 
Iconostasul cu ornament baroc al bisericii, sustinut de coloane ionice, este adus de la Viena. 
Initial a fost invelit in foita de aur denumita "ekateringold", dar a fost dat apoi cu bronz deasupra si trebuie revenit la foita. 
Al doilea argument ce face ca biserica sa aiba o mare valoare de monument, este faptul ca a fost prima biserica din zona de vest a tarii construita pe plan basilical, "plan de tip sala, in care predomina partea longitudinala. O alta caracteristica a acestui tip de plan este sprijinirea turnului clopotnitei pe arcuri masive" a mai adaugat restauratorul.
Construita in 1783, biserica a fost renovata ultima data in 1965. 
Lucrarile de restaurare  vor fi finalizate, estimativ, in luna mai. 
Cheltuielile vor ajunge la suma de doua sute de milioane. 
Banii donati pana acum de enoriasii din Paulis acopera doar 25% din valoarea totala.

Lidia Bucataru - Observator


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Agenda Zilei - editie de Arad, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia deVest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Saptamanalul Buletinul de Arad, TV Arad, TV RCS.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]