Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !
Luni, 6 martie 2006
Stirile TVA aici
  • Aradul - cel mai scump oras din vest

Aradul este unul din cele mai scumpe orase din Romania - Virtual Arad News (c)2006In clasamentul "Cele mai scumpe orase din Romania" efectuat de revista Capital dupa analizarea mai multor preturi din 15 orase cu peste 150 de mii de locuitori (fara capitala, insa), Aradul apare pe pozitia a treia.
Cel mai scump oras a reiesit Clujul, iar cel mai ieftin, Galatiul.
Preturile pentru produsele si serviciile de baza din orasul nostru sunt mai mari chiar decat cele din Oradea si Timisoara, celelalte mari orase din vest, care au ocupat locurile 5-6, ceea ce face din Arad cel mai scump oras din vestul tarii, rezulta din clasamentul Capital.
Pentru intocmirea topului, colegii de la revista economica au luat in calcul mai multe criterii, si anume: pretul unei beri; pretul unei pizza; pretul unei ciorbe de burta (toate
in localuri medii); pretul unei paini de 350-500 de grame; pretul oualor, carnii de porc in carcasa, a branzei telemea, al cartofilor; pretul unui kilometru cu taxiul, al unei calatorii cu transportul in comun, al unui abonament lunar pe toate liniile, al unei ore de parcare; pretul mediu pentru spalatul unui autoturism, pentru curatatul unui sacou, pentru un bilet la cinema, pentru o ora la internet café; pretul abonamentului la televiziunea prin cablu; chiria medie pentru o garsoniera, pretul mediu al unui apartament cu doua camere, pretul mediu al unui metru patrat de teren (toate in zona semi-centrala); nivelul principalelor impozite si taxe locale pentru anul in curs.
Daca la unele capitole Aradul a fost intrecut de multe din orasele care alcatuiesc topul, la "mancare" orasul nostru s-a dovedit aproape cel mai scump (dupa Cluj).
Preturile mari din restaurante, baruri, magazine si piete duc la un cost ridicat al vietii aradenilor.
Dar iata cum arata, dupa Capital, clasamentul celor mai scumpe orase romanesti: 1. Cluj 2. Constanta 3. Arad 4. Ploiesti 5-6. Oradea, Timisoara 7. Targu Mures 8. Brasov 9. Bacau 10. Sibiu 11-12. Iasi, Pitesti 13. Craiova 14. Braila 15. Galati.

Gerlinde Knap - Adevarul

  • Din cauza gripei aviare, si masinile mici trec prin dezinsectie la vama

Dezinfectie in vama si pentru autoturismele intrate in taraSambata, la Nadlac s-a asteptat cu orele pentru iesirea din tara
Sfarsit de saptamana aglomerat in vama Nadlac. 
Zeci de Tiruri au asteptat sambata seara, inca de dimineata, sa poata iesi din tara. 
Autotrenurile au format cozi de aproape 7 km iar politistii i-au lasat pe soferi sa stationeze chiar si in localitate, ca sa previna blocarea vamii.
Unii soferi au asteptat la frontiera de la ora 10 dimineata si au reusit sa treaca in Ungaria dupa ora 21. 
Politistii de frontiera au fost surprinsi si ei de numarul mare de Tiruri care au ajuns in vama. 
Daca in partea romana se lucra pe 3 benzi, vamesii unguri controlau actele pe una singura, asa ca intre vami a fost plin de autotrenuri.
Tocmai din aceasta cauza a fost imposibila fluidizarea circulatiei pana dupa miezul noptii.
De sambata sera, incepand cu ora 19, in vama Nadlac s-au luat masuri suplimentare de prevenire a raspandirii gripei aviare. 
Toate masinile, indiferent de gabarit, trebuie sa treaca prin filtrul de dezinfectie. 
Daca pana acum erau dezinfectate, la intrarea in tara, doar Tirurile, din acest sfarsit de saptamana masura s-a extins si la masinile mici.
Taxa de dezinfectie este de 50.000 de lei pentru autoturisme. 
Cei mai multi soferi nu aveau la ei decat euro sau forinti. 
Ei au fost foarte nemultumiti, pentru ca nu au fost anuntati din timp de noile regementari. 
Daca unii s-au vazut nevoiti sa-si lase masina intre vami, ca sa faca rost de lei romanesti, altii au preferat sa faca cale intoarsa. 
Eugen Tatar, reprezentant firme dezinsectie, declara ca "De la ora 19 pana acum (n.r. ora 21) am dezinfectat aproximativ 50 de masini mici. Au aparut cazuri de gripa aviara in Ungaria si Austria, asa ca am luat si noi masuri pentru a ne proteja."

Flavius Ghender - Observator

  • "Tara este guvernata incompetent"

In vizita la Arad, Petre Roman a acordat un interviuInterviu cu Petre Roman presedinte Forta Democrata
Presedintele Fortei Democrate, Petre Roman a facut zilele trecute o vizita la redactia cotidianului "Informatia Aradului", ocazie cu care a raspuns la cateva intrebari referitoare la tendintele partidului pe care il reprezinta, dar si la realitatea politica actuala.
- Domnule Petre Roman, in ultimii ani ati disparut oarecum din prim planul vietii politice. Exista un motiv anume?
- Motivul consta in faptul ca nu am mai fost presedintele partidului pe care il conduceam la acea vreme si ca, relansand o alta idee in politica, cum era si firesc, m-am lovit de constrangerile, inentiile, interesele partidelor care ocupa scena politica si care s-au straduit cat au putut sa nu lase loc unei altfel de politici. Dar, in acest moment, lucrurile se afla pe un fagas bun, in ceea ce priveste initiativa mea politica.
- Santeti presedintele Partidului Forta Democrata. Cum comentati faptul ca ultimele alegeri nu au fost foarte generoase cu partidul dumneavoastra?
- Intr-adevar nu au fost deloc generoase. Un motiv ar fi faptul ca partidul Forta Democrata s-a infiintat numai cu doua luni inaintea alegerilor, iar lucrul acesta a constituit un handicap major. Pot sa va spun ca nu e numai cazul nostru, dar, blocajele, piedicile, obstacolele care s-au pus in calea infiintarii juridice a partidului au fost foarte mari
-Ati initiat discutii cu Ion Iliescu in legatura cu crearea unui pol social-democrat. Ce nevoie are Romania de acest pol si de ce credeti ca ar fi interesat PSD-ul de o alianta cu Forta Democrata?
- Nu e vorba despre un pol social-democrat pentru ca am vorbi de PSD, iar PSD este o components a acestui pol. Nevoia unei alternative de stanga este tot mai acuta in Romania pentru toate grupurile sociale care traiesc o realitate dura, iar pe de alta parte, exista si motivul ca PSD-ul singur nu poate constitui aceasta altemativa. Credibilitatea PSD-ului este din pacate...mult diminuata, aceasta fiind o chestiune de care chiar ei sunt constienti. Deci, formula prin care se poate relansa o stanga moderna este cea propagata de noi, ea fiind testata si in alte tari din lume cu mult succes.
-V-ati impacat cu Ion Iliescu din convingere sau din necesitate?
- Nu este vorba nici de convingere, nici de necesitate. Este vorba despre realism politic. Daca te intorci in trecut si pastrezi razbunarea unui anumit moment din viata, risti sa nu mai realizezi nimic.
-PSD-ul este un partid de stanga?
- In perioada in care a fost la guvernare, PSD-ul nu a fost un partid cu mare aplecare spre stanga. A fost un partid populist, iar interesul pentru categoriile sociale care l-au votat nu prea a existat. Acolo s-a manifestat mai mult o tendinta de clientelism politic si i-a reprezentat pe oamenii cu bani. Acest lucru a condus la decredibilizarea sa ca partid social-democrat. Aceasta realitate o traim si acum si cred ca o putem depasi. PSD ramane insa un partid important cu mii, chiar zeci de mii de militanti care au reusit sa-si faca un destin politic in Romania prin PSD.
- Ce ne puteti spune despre faptul ca ONG-urile care ar trebui sa aiba tendinta de stanga, au imbratisat ideile de dreapta?
- As putea spune ca societatea civila, printr-o actiune normala, a fost acaparata de opiniile de dreapta, chiar de o dreapta foarte agresiva. Cu cat aceste opinii de dreapta sunt mai agresive, cu atat este nevoie mai mare de o alternativa de stanga. Este chiar ceea ce Forta Democrata incearca sa faca.
- Ati fost prim ministrul Romaniei si stiti fara indoiala care sunt problemele tarii. Cum credeti ca este guvernata tara in acest moment?
- Din punctul de vedere al eficientei actiunii guvernamentale as putea spune ca tara este guvernata incompetent, fara rezultate in planul realitatii sociale. Actuala putere politica s-a nascut dintr-o coalitie conjuncturala pentru a-i da Presedintelui un guvern al sau. In planul concret al competentei acestui Guvern stam foarte rau.
-Cum caracterizati PD-ul?
- Nu cred ca PD-ul astazi are vreo doctrina, nu are un program care sa spuna ce sustine. Singura idee care a avut-o PD-ul, la un moment dat, a fost retrocedarea integrala a proprietatii, chestiune care nu ar trebui sa aiba alta baza decat una juridica. Insa, nu regasesc in politica actuala a partidului aflat la guvernare un nou program. Faptul ca PD-ul conduce la ora actuala este doar o fotografie de moment pentru ca stim cu toti ca in spatele acestei imagini exista sondaje care arata grava nemultumire a populatiei.
-Va multumim si va uram muit succes!

Camelia Catean - Informatia Aradului

  • Doar "nesimtitele" si-au primit salariile restante

Confectionerele de la Sabina si-au cerut drepturile salarialeDin nou proteste la "Sabina & Co"
Una din intreprinderile cu traditie in Arad, "Sabina & Co", se zbate in agonia falimentului, dupa 15 ani de declin, cauzat in mare masura de managementul defectuos al administratorului si actionarului Gelu Zoica, secondat de tovarasi de incredere precum actualul director, Aurel Lacatis.
Democratia castigata in 1989 a gasit fabrica aradeana intr-o situajie buna din punct de vedere economic: exista forta de lucru super-calificata, mijloace de productie eficiente si comenzi, in marea lor majoritate externe, mai mult decat indestulatoare. 
Treptat, toate acestea au inceput sa dispara: "angajatii au plecat din cauza salariilor mizere, incremenite in trecut, sau au fost restructurati si arancati in somaj dupa zeci de ani de munca la aceeasi masina de cusut". 
Utilajele s-au degradat, in mare masura datorita disparitiei personalului tehnic de intretinere, altele au fost valorificate sau pur si simplu scoase din uz din cauza reducerilor succesive de personal.
In aceste conditii, era de asteptat sa apara si problemele, societatea ajungand rapid intr-o criza acuta de comenzi. 
La fel de adevarat este ca aceasta criza a cunoscut si scurte intreruperi, existand momente in care lucrurile pareau sa reintre pe fagasul lor normal. 
Dar cum unii dintre conducatorii societatii au ajuns sa se complaca situatiei disperate in care se gasea fabrica, revirimentele au fost doar niste chestii trecatoare, menite sa dea o raza de speranta angajatilor care mai credeau intr-un viitor al textilelor produse aici...
Astazi, dupa 15 ani de suisuri si coborasuri, "Sabina" se zbate intre viata si moarte, oscileaza intre a fi sau a nu fi, asteptandu-si sfarsitul - acum, mai mult decat oricand - iminent. 
Cu Aurel Lacatis in functia de director general, lasat cu o misiune clara in scaunul care a apartinut mai mult decat era necesar lui Gelu Zoica, fabrica este (pentru a cata oara?) scena protestelor angajatilor. 
Vineri s-a consumat un nou episod din drama celor cateva sute de oameni ramasi fideli legendei "Tricoul Rosu", oameni pe care ii doare mai mult decat neplata salariilor, lipsa de respect a managerului si atitudinea acestuia in relajia cu ei, "cei de jos". 
Pentru ca nu au primit decontarea aferenta lunii ianuarie, angajatii au intrerupt lucrul, solicitand plata sumelor restante.
Dupa cateva ore de presiuni si negocieri, salariatele sectiei "Confectii" si-au primit banii. 
Asta cu pretul accentuarii "fumoaselor" sentimente manifestate fata de ei de catre Aurel Lacatis. 
Adresandu-se unui muncitor de la vopsitorie, care a intrebat de ce nu-si primesc cu totii banii, acesta le-a promis ca problema va fi rezolvata in cursul zilei de marti sau miercuri, motivand efectuarea platilor doar catre confectionere prin faptul ca... "acestea sunt mai nesimtite!"
Un motiv bun, si o atitudine demna de un manager responsabil, care nu hotaraste in functie de ceea ce ii dicteaza presedintele Consiliului Consultativ, post infiintat special pentru fostul director, Gelu Zoica, artizanul intregii "afaceri" denumita generic "Tricoul Rosu", asupra careia vom reveni. 

Cristian Videscu - Agenda zilei

  • Lovit si abandonat

Dupa urmele lasate soferul care a parasit locul accidentului a fost descoperit de politistiUn tanar de 21 de ani din Semlac a fost ucis de un sofer care a crezut ca a lovit o caprioara.
Ieri dimineata, la ora 6, pe marginea drumului dintre localitatile aradene Semlac si Seitin a fost gasit corpul fara viata al unui tanar. 
Acesta a fost lovit de un autoturism, la fata locului ramanand fragmente de bara si urme de vopsea galbena.
Politia a demarat cercetarile si in scurt timp a descoperit autorul accidentului. 
Laurentiu Morar, de 28 ani, din Arad a declarat ca nu l-a observat pe tanarul care se deplasa pe sosea in aceeasi directie cu autoturismul sau. 
A simtit ca a lovit ceva pe intuneric, dar a crezut ca este vorba de o caprioara si a continuat linistit drumul.

Sorin Trocan - Evenimentul Zilei (Editia de Vest)


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia deVest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]