Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !
Vineri, 20 iulie 2007
Stirile TVA aici
  • Astra Vagoane Arad isi va schimba sediul

Astra Vagoane Marfa se va muta la periferieS.C. Astra Vagoane Arad, companie producatoare de vagoane de marfa membra a grupului International Railway Systems (IRS), isi va muta sediul la periferia orasului. 
Potrivit lui Frank Findeklee, Chief Operating Officer la International Railway Systems, Divizia Feroviara, compania care detine Astra Vagoane Arad, relocarea fabricii va avea loc pana in anul 2013.
"Aceasta etapa in dezvoltarea generala a companiei este consecinta cresterii industriei feroviare la nivel european. IRS, cel mai mare producator european de vagoane de marfa, este decis sa isi dubleze capacitatea de productie pana in 2010. In acest moment, productia este asigurata pana in 2009 iar fabrica are comenzi pana in 2013.  Anul acesta va produce 4500 de vagoane, iar pana in anul 2010, numarul acestora va ajunge la 8000 de vagoane", a declarat Frank Findeklee.
Construirea noii fabrici va incepe in a doua jumatate a anului 2008 si va dura intre 3 si 5 ani.
Uzina va fi echipata cu tehnologie de ultima ora iar actualul echipament va fi folosit pentru a completa facilitatile de productie ale celorlalte companii membre IRS.
Viitorul sediu va ocupa intre 20 si 25 de hectare si va costa intre 60 si 80 de milioane de euro.
Noua fabrica va fi situata la marginea orasului Arad.

Claudia Untaru - Informatia Aradului

  • Mai multe echipaje la Ambulanta

Din cauza caniculei personalul de pe ambulante a fost suplimentatDin cauza caniculei, conducerea Serviciului de Ambulanta a dispus suplimentarea cu doua echipaje pe tura, ceea ce inseamna patru echipaje in plus la fiecare 24 de ore.
Potrivit sefului Ambulantei Arad, Robert Schill, solicitarile au crescut ieri cu aproximativ 20 la suta.
Ambulanta a fost solicitata de mai multe persoane care au lesinat, dintre care unora li s-a facut rau la locul de munca.
Comitetul Judetean pentru Situatii de Urgenta Arad a decis suplimentarea cu medicamente si asigurarea stocurilor de interventie la toate spitalele, la unitatile de primire urgente, precum si asigurarea unei rezerve de apa pentru toate unitatile sanitare cu paturi.
Persoanele care nu pot sa-si asigure strictul necesar din cauza caniculei, au la dispozitie doua numere de telefon: 0257/285150 sau 0257/254923.

Alex Negru - Evenimentul Zilei (Editia de Vest)

  • A fost demolata si fatada Tricoului Rosu!

Recent a fost demolata si fatada fabricii Tricoul RosuPana nu de mult, din Tricoul Rosu mai ramasese doar fatada, dupa ce celalalte corpuri de cladire fusesera, pe rand, demolate pentru a face loc, pe viitor, unui nou complex comercial.
Acum, buldozerele au demolat si fatada cunoscuta aradenilor, din care, in aceste zile, nu a mai ramas decat o urma.
Relocarea unor fabrici transforma municipiul intr-un oras al mall-urilor si al hypermarket-urilor.
Pe langa cele care functioneaza deja, vor aparea si altele, care vor face din orasul nostru unul cu un comert de nivel european, dupa cum ii place sa spuna si primarului Gheorghe Falca.
Sabina&Co, fosta Tricoul Rosu, a fost ani de zile un simbol al orasului, a fost nevoita sa isi vanda sediul la sfarsitul lui 2005, din cauza datoriilor mari acumulate in ultimii ani. Cumparatorul: o firma din Timisoara.
Cu putinii oameni care au mai ramas, Sabina s-a mutat intr-o alta locatie.
Imensele cladiri, in suprafata de peste 26.000 metri patrati, ramase goale de ceva vreme, au fost deja demolate.
Cum nimeni nu a depus la Agentia pentru Protectia Mediului observatii cu privire la proiectul de demolare al fostelor cladiri industriale, firma din Timisoara a primit de la APM Arad acordul de mediu, in baza caruia a solicitat, Primariei, autorizatia de demolare.
"Am inteles ca cladirile nu vor fi demolate prin implozie, ci pe rand, mecanic. Dupa ce terenul e curatat, firma trebuie sa obtina autorizatie de construire", spunea la vremea respectiva directorul executiv al APM, Dana Danoiu.
Ce va aparea in locul spatiilor industriale? Se spune ca un modern complex comercial.

Anca Pascutiu - Observator

  • Spitalul "Sf. Gheorghe" are 4 ani

Primul spital privat din Romania rezista si se modernizeazaMoment aniversar la Chisineu-Cris: primul spital privat din tara rezista cu succes!
"Tarifele practicate la spitalul privat din Chisineu Cris sunt mult mai mici decat la celelalte spitale publice" - a punctat dr. Gheorghe Domsa, directorul Casei de Asigurari de Sanatate Arad. "In plus, noi spunem exact si oficial cat costa" - a adaugat dr. George Preotescu, presedintele Consiliului de administratie al SC Terapeutica SA, societatea care administreaza spitalul.
Declaratiile celor doi au fost facute publice intr-o conferinta de presa ce a avut loc, miercuriri, la Chisineu-Cris, cu ocazia implinirii a patru ani de la infiintarea Spitalului "Sf. Gheorghe" - primul spital privat din Romania.
Este un spital privat public, caruia i se poate adresa orice persoana asigurata in sistemul de asigurari sociale de sanatate.
Unitatea are, ca structura, 90 de paturi, repartizate in zece compartimente.
Spitalul detine si un ambulatoriu de specialitate, iar pana la sfarsitul anului e posibil sa aiba si un centru de primire urgente.
"Este un compartiment necesar pentru asigurarea urgentelor de pe ruta Arad-Oradea, fie ca e vorba de accidente rutiere, casnice sau de munca. Documentatia este la Ministerul Sanatatii si avem informatii ca se va primi aporbare pentru infiintarea acestui nou compartiment" - a subliniat Gabriela Tarle, director al Autoritatii de Sanatate Publica Arad.
"A crescut de la an la an"
Spitalul deserveste peste 40.000 de cetateni din zona Chisineu-Cris si nu numai.
Aici vin pacienti din intreg judetul, dar si din afara sa, si chiar din strainatate (Ungaria, Italia, Germania, chiar Australia).
Sunt 50-60 de straini pe an, majoritatea dintre ei solicitand operatii estetice si interventii stomatologice.
"Spitalul a crescut de la an la an, si-a imbogatit serviciile medicale, are medici tineri... si toate astea sunt lucruri foarte bune. Activitatea desfasurata la Spitalul «Sf. Gheorghe» a facut din Chisineu-Cris un oras mult mai cunoscut" - conchide primarul Gheorghe Burdan.

D.D.- Adevarul

  • Conditiile oferite pe strandurile maghiare - magnet pentru turistii aradeni

Strandurile din Ungaria atrag turistii din AradIn aceste zile caniculare cand temperaturile au sarit cu mult peste cele normale, iar la un concediu nici nu ne putem gandi (din cauza banilor bineinteles), singurul loc unde ne putem racori este la strand.
Aradenii au luat cu asalt in ultimele zile locatiile de peste granita: strandurile din Ungaria fiind pline de turisti romani.
Si asta deoarece conditiile de acolo sunt cat se poate de primitoare.
Curatenia si disciplina nu lipsesc, cu toate ca ele sunt pozitionate la doar cativa kilometri de Arad.
In timp ce orasul nostru se "bucura" de cateva stranduri rupte parca dintr-un film de groaza.
Astfel, intrebarea pe care le-am adresat-o aradenilor, in speta tinerilor a fost urmatoarea: "De ce credeti ca strandurile din Ungaria sunt mult mai frumos amenajate si mai curate, decat cele din Arad?"
Claudiu, student: "Este Ungaria, ce mai? Nici nu se poate aduce in discutie. Ne miram de ce asa de mare diferenta? Nu cred ca avem de ce. Cu toate ca ne este greu sa recunoastem, ungurii sunt de o mie de ori peste noi, din toate punctele de vedere."
Alin, student: "Am fost la strandul de la Gyula. Este de vis! Nici nu va puteti imagina ce diferenta intre noi si ei. O adevarata vacanta…Chiar merita. Eu unul de cate ori o sa prind ocazia, o sa aleg strandurile din Ungaria!"
Oana Miclea, studenta: "Intr-adevar aveti dreptate. Cu toate ca sunt doar cativa kilometri care ne despart, strandurile din Ungaria sunt un adevarat paradis. Nu am ajuns inca sa le frecventez, dar in aceasta vara mi-am propus sa merg. Am auzit ca este extraordinar de curat si de frumos…nu ca la noi!"
Florica Crisan, muncitoare: "Nu am apucat sa merg la unguri cu toate ca nu mai avem nevoie de pasaport, iar acum este mult mai usor sa trecem granita. Din pacate in Arad nici nu prea mai avem stranduri la care sa zicem ca ne este drag sa mergem. E prea mare mizeria… Aradenii nu stiu sa pastreze curatenia. Poate daca voi avea timp, voi merge la unguri!"
Alexandra Petnic, studenta: "Am auzit ca este foarte frumos. Din pacate nu am apucat sa merg inca. Dar, cu siguranta ca ma voi duce, de Strandul Neptun m-am cam saturat. Nu prea mai ai ce face: apa vesnic murdara, mizerie peste tot…"
Denisa Mici, studenta: "Caci e vorba de Ungaria de aceea. Este foarte clar, conditiile de acolo nu pot fi comparate niciodata cu cele din Romania. Noi nu stim altceva decat sa furam, sa facem mizerie si sa ne comportam precum un popor primitiv…"

A.M. Stoica &  M. Mican - Informatia Aradului


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia deVest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]