Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !
Vineri, 3 octombrie 2008
Stirile TVA aici
  • Ne-au „ars" cu apa rece

Aradenii sunt nemultumiti ca in loc de apa calda le curge apa rece la robineteSesizati de aradenii nemultumiti, inspectorii OJPC au demarat o actiune de control la CET.
Aradenii nemultumiti ca in loc de apa calda le curge apa rece la robinete au inrosit, in ultimele zile, telefoanele redactiei si ale Oficiului Judetean pentru Protectia Consumatorilor (OJPC). Oamenii sustin ca, pentru a avea apa cat de cat calduta trebuie sa lase deschis robinetul si 20 de minute, fiind obligati apoi sa plateasca scump pentru acest „lux”.
Conform celor declarate de Dumitru Musca, inspectorul-sef adjunct al OJPC Arad, incepand de saptamana trecuta, numarul sesizarilor primite pe aceasta tema a inceput sa creasca.
„Zilnic vin la noi consumatori nemultumiti ca nu pot folosi apa calda. In aceste conditii am luat legatura cu conducerea CET, pentru a vedea ce se intampla. Daca intr-o perioada scurta de timp nu vom primi din partea conducerii unitatii un raport din care sa rezulte ca au remediat problema va trebui sa trecem la sanctiuni, CET-ul riscand amenzi de ordinul miilor de lei. Speram insa ca nu va fi nevoie sa aplicam sanctiuni”, a declarat Musca.
La randul sau, Lucian Barniciu, directorul CET, recunoaste ca numai miercuri au fost depuse de catre aradeni 30 de plangeri. 

Jurnal aradean

  • Protest la Primarie

Angajatii Primariei Municipiului Arad vor protesta daca nu li se acorda si lor unele drepturi salarialePeste 400 de angajati ai Primariei Municipiului Arad vor protesta daca nu li se acorda si lor unele drepturi salariale.
Membrii sindicatului au avut in diferite stadii procesurale mai multe solicitari printre care amintim: sporul de dispozitiv 25 % din salariul de baza solicitat in temeiul Ordinului nr. 496/2003 al Ministrului administratiei si internelor, Legea nr. 138/1999; suplimentul postului si suplimentul treptei de salarizare in cuantum de 50 % din salariul de baza solicitat in temeiul Legii nr. 188/1999. De asemenea, acestia considera ca nu s-a respectat acordul colectiv de munca incheiat intre Primaria Municipiului Arad si Sindicatul liber al angajatilor din cadrul Primariei Municipiului Arad in ceea ce priveste premiile lunare si trimestriale. 
Salariul de baza al unui functionar public debutant cu studii superioare (inginer, economist, jurist etc.) este de 699 lei. Dupa ce se scad toate contributiile angajatul respectiv are un salariu net de 450 lei. Treapta imediat superioara asadar la un an de experienta ajunge la un salariu de baza de 747 lei, iar dupa plata tuturor contributiilor ramane cu 510 lei salariul net. In acest mod continua promovarea si marirea salariului cu pastrarea marjelor de corectare. De asemenea, un procent de 90% din angajatii Primariei nu beneficiaza de nici un fel de sporuri, prime, premii sau alte sume lunare. Din totalul functionarilor publici, adica 398 de persoane, 256 dintre acestea au un salariu de incadrare sub 1.000 lei, iar din totalul personalului contractual, adica 97 de persoane, 86 dintre acestea au acelasi salariu de incadrare, sub 1.000 lei. „In aceste conditii suntem la limita subzistentei, cei care au familii si copii sunt la limita disperarii iar, intrucat din partea conducerii nu exista nici un fel de intelegere, ne vedem obligati de a ne solicita toate drepturile in justitie. Accentuam ca este vorba despre drepturi salariale acordate de Lege si nu se cere comiterea vreunui abuz din partea conducerii. Multe alte consilii locale si primarii au rezolvat aceasta inechitate sociala si au optat pentru rezolvarea pe cale amiabila a litigiilor, promovand in acest sens hotarari de consiliu prin care s-au acordat sporuri cum ar fi sporul de dispozitiv si nu numai. Subliniem inca odata ca nu este vorba de a solicita cu nesimtire suplimentarea unor salarii peste salariul minim pe economie, ci discutam despre solicitari de bun simt pentru a aduce si functionarul public la un nivel de salarizare corect in raport cu munca si responsabilitatea pe care si-o asuma, pentru a-si putea desfasura activitatea in conditii normale. Este bine stiut ca functionarii publici nu au dreptul la desfasurarea altor activitati care ar putea suplimenta veniturile precum si o serie intreaga de alte norme restrictive”, afirma Mircea Peres, presedintele Sindicatul Lliber al angajatilor din cadrul Primariei Municipiului Arad.
Daca situatia nu se va rezolva reprezentantii sindicatului primariei au in calcul declansarea unor actiuni care se vor ralia celor care vor fi organizate la nivel national, iar in cazul declansarii conflictului de munca, la nivel local. 

Claudia Untaru - Glasul Aradului

  • Elevi suedezi au muncit doi ani si si-au donat castigul, zece mii de euro, copiilor cu dizabilitati din Arad

Elevi suedezi au muncit doi ani si si-au donat castigul copiilor cu dizabilitati din AradInca un exemplu de omenie si de bun simt: suedezii din scoala Moga/ Svenljunga au confectionat sase mii de felicitari de Craciun, au muncit doi ani in folosul comunitatii, iar banii castigati i-au adus, toti, la Arad, pentru a-i sprijini pe elevii cu nevoi speciale de la Centrul Scolar!
Pentru a zecea oara, copiii cu nevoi speciale de la Centrul Scolar Arad primesc oaspeti din Suedia. Ieri, o delegatie formata din doua cadre didactice Jan Manfred si Sten Lennermo impreuna cu patru elevi de la Scoala Moga, din Svenljunga, Suedia, a fost prezenta la scoala pentru copiii cu dizabilitati. Din anul 1990, acesti oameni sprijina copiii din centru. Pana acum au sarit in ajutor cu diferite produse sau aparatura pentru dotarea salilor de curs si a laboratoarelor, dar si cu bani. Insa anul acesta suma pe care au donat-o a fost impresionanta: 10.000 de euro. Este de apreciat faptul ca acesti bani au fost stransi de elevii unei scoli suedeze, sensibilizati de problemele aradenilor. Copiii au intreprins diferite activitati si au lucrat in folosul comunitatii pentru a strange aceasta suma, care a fost donata celor din Centrul Scolar Arad. 
„Din contul lor s-a virat in contul scolii noastre suma de 10.000 de euro, bani stransi in urma unor activitati scolare si extrascolare desfasurate timp de doi ani de elevii din Suedia. Parteneriatul dureaza de dupa Revolutie. De atunci delegatia vine din doi in doi ani, de fiecare data sprijinind scoala noastra. Au inceput prin a ne aduce diferite obiecte: masini de tricotat, masini de spalat vase pentru cantina, vesela, dar pe parcurs si-au dat seama ca si in Romania exista foarte multe lucruri si au inceput sa ne sprijine cu bani. Cu banii donati s-au cumparat imprimante si calculatoare pentru laboratoare, scaune pentru salile de clasa, am renovat cantina, caminul. Avem libertatea de a folosi acesti bani unde credem noi de cuviinta. Este un efort destul de mare pentru oaspetii nostri sa se deplaseze mai bine de 2000 de kilometri si de aceea dorim ca vizita lor aici sa decurga cat se poate de bine. In aceasta perioada vom desfasura activitati comune intre copii, iar noi ne vom stradui sa le facem un program cat mai atractiv. Mi se pare impresionant gestul acestor oameni si mai ales al copiilor si ma bucur foarte mult ca scoala noastra beneficiaza de acest ajutor financiar de care avem foarte mare nevoie”, ne-a declarat Florentina Cirin, dir. prof. ing. la Centrul Scolar Arad.
Jan Manfred s-a declarat multumit de ceea ce a gasit anul acesta in centrul aradean. „E nemaipomenit sa ma aflu aici. In 18 ani nu am vazut asa mari schimbari cum am avut bucuria sa le observ anul acesta. In acesti doi ani ne-am descurcat foarte bine si investitiile sunt vizibile. Eu am si un motto dupa care ma ghidez in viata: <Nu poti sa ajuti pe toata lumea, dar poti face ceva pentru cineva>. Daca fiecare ar face cate ceva pentru semenii nostri aflati in nevoi, totul ar avea o rezolvare. Noi am venit in ajutorul acestei scoli pentru ca am considerat ca este necesar, si am mai sustinut financiar si scoli din Lituania si Sri Lanka. Eu sper doar ca acesti copii sa beneficieze de conditii din ce in ce mai bune, de o educatie corespunzatoare si dorim sa-i vedem cu zambetul pe buze. Si elevii mei se simt bine aici de fiecare data, si-au facut prieteni si e bine ca si anul acesta sunt impreuna, pentru ca au depus eforturi pentru a-i ajuta”.
Jesper Pettersson, Daniel Jőnsson, Emma Bengtsson si Linnea Mĺrtensson sunt doar patru dintre elevii din Suedia care au participat la operatiunea de strangere a fondurilor pentru copiii cu dizabilitati. Ei au fost prezenti si au tinut sa precizeze ca: „Avem atatia prieteni aici si suntem foarte mandri ca am reusit sa-i ajutam. Pentru noi e foarte important ca ei sa duca o viata buna, iar bucuria lor ne motiveaza sa continuam acest proiect. N-a fost usor sa strangem acesti bani, dar ne-am descurcat. La fiecare sarbatoare, am confectionat felicitari, de Craciun de exemplu am reusit sa realizam aproximativ 6000 de felicitari, pe care le-am vandut. Ca sa mai strangem bani am lucrat si in folosul comunitatii”.
Oaspetii vor asista la orele si la activitatile din scoala si vor vizita Muzeul, Turnul de Apa, Parcul Reconcilierii, fabrica Feroneria, Muzeul vinului de la Minis, Manastirea Feredeu, Strandul Neptun.

Nicoleta Bosnigeanu - Observator

  • Hackerul roman de la NASA, greu de judecat

Procesul aradeanului Victor Faur a fost amanat pentru a noua oaraProcesul in care aradeanul Victor Faur este judecat pentru ca ar fi patruns ilegal in calculatoarele NASA, in cele ale Marinei Americane si ale Departamentului de Energie al SUA a fost amanat, ieri, pentru a noua oara. 
Si asta, intrucat documentele partii americane, traduse in limba romana, au fost depuse abia ieri-dimineata, iar avocatii si procurorii nu au reusit sa parcurga in timp util materialul de 65 de pagini. Astfel, urmatoarea infatisare va avea loc abia pe 23 octombrie. Victor Faur e acuzat ca a intrat ilegal in peste 150 de calculatoare ale autoritatilor americane, acestea solicitand daune de 1,7 milioane de dolari pentru echipamentele si sistemele informatice distruse de aradean.

Alex Negru - Evenimentul Zilei

  • Puscariasi boboci la facultate

Si in penitenciarul din Arad sunt detinuti inscrisi la o facultateDupa ce anul trecut unul dintre detinutii inchisi la Penitenciarul Arad a absolvit facultatea de drept, anul acesta alti trei puscariasi s-au inscris la marketing.
Conform celor declarate de Eduard Magold, purtatorul de cuvant al Penitenciarului, este vorba despre detinuti cu varste cuprinse intre 25 si 30 de ani, condamnati la pedepse de peste 10 ani, care mai au de stat la racoare intre patru si cinci ani.
„Cheltuielile legate de studiile persoanelor private de libertate sunt suportate de familie. Facultatea la care sunt inscrisi le trimite la noi suportul de curs, iar detinutii se pot pregati. Conform legii, cei care urmeaza o forma de invatamant superior nu beneficiaza de reducerea pedepsei, la fel cum se procedeaza in cazul studiilor primare”, a declarat Magold.

L.S. - Jurnal aradean


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]