Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !
Joi, 17 aprilie 2008
Stirile TVA aici
  • Cetatea Aradului ar putea intra intr-un circuit al Patrimoniului Cultural Mondial

Cetatea Aradului este posibil sa intre in patrimoniul cultural mondialPrincipalul punct de atractie al fortificatiei din Arad ar putea fi autenticitatea folosintei, pentru ca si acum aici functioneaza o unitate militara. 
In schimb, patrimoniul industrial, de care Unesco se arata interesat, a fost distrus in ultimii ani, iar cladirile istorice se afla in marea lor majoritate intr-o stare disperata de degradare.
Ieri, in Arad a fost prezenta o misiune de experti UNESCO, cu scopul de a identifica valori patrimoniale eligibile pentru a fi incluse in Lista Patrimoniului Mondial Unesco. 
Oaspetilor li s-a prezentat, in cadrul unei intalniri in sala festiva a Primariei, patrimoniului arhitectural al orasului nostru, dupa care a avut loc o vizita pe teren.
La invitatia primariilor din Arad si Oradea, au vizitat asadar orasul nostru: Consultantul Special al UNESCO pentru Patrimoniul Mondial, Dl. Hon. Prof. Dr. Bernd von Droste zu Hülshoff, dna prof. Dr. Arh. Cristina Iamandi - Consultant Special al UNESCO pe teme de patrimoniu, precum si dna Carmina Popescu - Director general, Asociatia pentru cooperare europeana Synton.
Bernd von Droste a abordat la un moment dat un subiect interesant: ce se intampla cu harta industriala a Aradului? 
I s-a explicat faptul ca dupa 1989 au fost demolate o serie de fabrici si ca acest fenomen continua si in zilele noastre, deoarece legislatia nu prevede o sectiune speciala in acest sens. 
Singura care se mentine este Fabrica de Automobile de pe Calea Aurel Vlaicu, impreuna cu un depozit. 
Desi au avut o destinatie prozaica, aceste fabrici vechi de peste o suta de ani sunt importante din punct de vedere arhitectonic. 
In cadrul Unesco exsta o serie larga de situri industriale, insa in Europa de Est aceste mosteniri par a fi considerate in afara patrimoniului.
Cea care a starnit interesul invitatilor a fost Cetatea Aradului, care ar putea sa fie inclusa intr-un circuit impreuna cu cetati construite in acelasi stil, din Franta si Germania. 
Ceea ce o face deosebita este faptul ca e cea mai recenta si ca si-a pastrat destinatia initiala si nu a devenit muzeu, ca multe alte constructii de acest gen.
Este o fortareata tipica, care face parte dintr-o retea de cetati similare de pe teritoriul Europei, cea din Arad fiind situata la limita estica.
Vizita are menirea de a atrage atentia autoritatilor romane asupra importantei cetatilor din Arad si Oradea, pentru ca acestea sa fie ulterior inscrise pe lista indicativa a siturilor din tara noastra. 
Deocamdata Romania nu a inclus pe aceasta lista nicio fortificatie de importanta militara.
Daca Unesco, in urma recomandarilor, va decide ca Cetatea Aradului sa intre in Patrimoniul Cultural Mondial si implicit in circuitul turistic, atunci Ministerul Apararii, in proprietatea caruia se afla ea acum, va trebui sa-si asume o serie de responsabilitati impuse de Unesco. 
Ar fi obligat sa restaureze si sa intretina constructia, precum si sa permita accesul turistilor. 
Daca acest lucru se va intampla, Cetatea va prezenta un avantaj, si anume faptul ca este autentica prin folosinta.
Marti, comisia a fost prezenta in Oradea, unde astazi vor fi prezentate concluziile vizitei. 
Una dintre observatii a fost legata de starea deplorabila in care se afla multe dintre cladirile istorice. 
Acestea sunt in situatia in care este necesara interventia de urgenta, pentru ca nu va mai exista o alta sansa inainte ca ele sa se naruie.
Aradul si Oradea au aceeasi mostenire culturala, cu anumite modificari, avand sansa sa fie incluse impreuna intr-un eventual traseu. 
Ambele orase se confrunta cu aceleasi probleme, inclusiv lipsa unor oameni specializati in restaurare, dar si lipsa de implicare a cetatenilor.

Dana Mirea - Observator

  • Ministrul Agriculturii prezent la Arad - "Nu trebuie sa ii atragem doar pe marii producatori ci si pe cei din clasele medii..."

Ministrul agriculturii - Dacian Ciolos doreste dezvoltarea Programului National de Dezvoltare RuralaDacian Ciolos, ministrul agriculturii, impreuna cu Cornelia Harabagiu, secretar de stat in cadrul Ministerului Agriculturii, Veronica Toncea, director general al Fondului de Garantare a Creditului Rural, Rodica Matei, director al MADR si Laszlo Attila Klarick, director general al Agentiei de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit au fost prezenti la Arad pentru a promova Programul National de Dezvoltare Rurala 2007-2013.
La actiunea organizata de Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale au participat potentiali beneficiari ai celor 10 miliarde de euro, fonduri nerambursabile destinate dezvoltarii satului romanesc, precum si reprezentanti ai autoritatilor locale, ai firmelor de consultanta si proiectare, dar si reprezentanti ai institutiilor bancare care au explicat modalitatile prin care pot accesa fondurile europene pentru a obtine finantare.
Program simplificat...
Dacian Ciolos, ministrul agriculturii, a declarat ca, "ne aflam la peste o luna de la lansarea programului, care este unul consistent si care este mult diferit fata de SAPARD. Avem mai multe masuri pe care le finantam, cum ar fi modernizarea exploatatiilor agricole, cresterea valorii adaugate a produselor agricole si forestiere si renovarea si dezvoltarea satelor, iar din iunie urmeaza si alte domenii. PNDR-ul e un program mult mai simplu de accesat, in mod special in ceea ce priveste latura financiara. Pentru a accesa un proiect prin PNDR beneficiarii nu mai trebuie sa vina cu scrisoarea de garantie de la banca, iar avizele necesare demararii proiectelor nu mai trebuie obtinute inainte de depunerea proiectelor. Beneficiarii trebuie doar sa faca dovada inceperii obtinerii avizelor." 
De asemenea, ministrul agriculturii a lansat un apel catre cei implicati sa renunte la birocratie, sa-si schimbe atitudinea si sa pastreze o colaborare stransa pe plan local, intre administratia locala, institutiile care se ocupa de aplicarea acestor masuri, bancile comerciale si potentialii beneficiari ai finantarii europene.
...Si renuntarea la birocratie
"Beneficiarii finantarii trebuie sa fie responsabili si atenti sa-si asume proiectele depuse dar si noi trebuie sa fim deschisi si sa ii sprijinim, sa fim profesionisti in relatiile cu acestia. Sa gasim mijloacele de comunicare  cele mai adecvate pentru ca atat calitatea cat si cantitatea proiectelor depuse depinde doar de noi. Nu trebuie sa ii atragem doar pe marii producatori ci si pe cei din clasele medii, pentru care trebuie sa depunem un efort in plus pentru a le castiga increderea. Proiectele bune si eligibile nu sunt doar cele depuse pentru sume foarte mari", a adaugat ministrul agriculturii. 
Cele 10 miliarde de euro fonduri nerambursabile sunt acordate astfel: opt miliarde de la Uniunea Europeana, iar restul din partea statului. 
Din cele sase sesiuni de depunere a proiectelor, prima a avut loc in luna martie, a doua se desfasoara pana in 25 aprilie, celelalte urmand sa se desfasoare pana in luna august, una dintre ele, cea de regularizare, va avea loc in perioada noiembrie-decembrie a.c.

Corina Timpa - Glasul Aradului

  • Comunicat de presa

Marian Melinte - vicepresedintele PSD Arad sprijina transportatorii rutieriConducerea Departamentului de Transporturi si Infrastructura din cadrul Organizatiei Judetene a Partidului Social Democrat Arad a hotarat in sedinta de ieri sa sprijine demersurile transportatorilor in privinta anularii rovignetei. 
Vicepresedintele PSD Arad Marian Melinte, seful Departamentului de Transporturi si Infratsructura al PSD Arad, considera indreptatite protestele transportatorilor rutieri si sustine demersurile acestora pentru anularea taxei de drum instituita de Traian Basescu in mandatul acestuia de ministru al transporturilor. 
"Rovigneta nu se justifica in conditiile in care banii colectati din aceasta taxa nu se intorc in infrastructura rutiera, asa cum ar fi normal. Romanii circula pe aceleasi drumuri mizerabile in pofida faptului ca platesc anual taxe peste taxe sperand ca gropile vor disparea, sperand ca vor fi construite celebrele drumuri expres si autostrazile promise inca din 2004. Realitatea este insa exact pe dos, democratii si liberalii nreusind in patru ani de zile sa construiasca nici macar un centimetru de autostrada, majoritatea drumurilor arata ca dupa bombardamente iar soselele expres raman in continuare la stadiul de proiecte", sustine Marian Melinte. 
Liderul social-democrat declara, de asemenea, ca formatiunea din care face parte imbratiseaza ideea avansata de reprezentantii transportatorilor, si anume dirijarea veniturilor obtinute de Stat din acciezele la carburanti catre constructia, intretinerea si reparararea drumurilor nationale. 
"Nivelul taxei de drum este discrepant in raport cu posibilitatie majoritatii posesorilor de autovehicule din Romania. Singurii care ar trebui sa plateasca rovignete sunt democratii care, la fel ca si in cazul taxei de inmatriculare, au nasit aceasta aberatie, si bineinteles liberalii care nu vor accepta niciodata sa renunte la taxa de drum aducatoare de venituri la bugetul de stat, in conditiile in care Guvernul este in pragul colapsului financiar. N-ar strica insa introducerea unei rovignete in valoare de un milion de euro care sa fie obligatorie pentru toate autovehiculele detinute de regii portocalii ai asfaltului, cei care, din anul 2004, toaca banii romanilor pe lucrari de proasta calitate care costa insa de zeci de ori mai mult decat in mod normal!", a conchis vicepresedintele PSD.

Biroul de Presa PSD Arad

  • Capruta intra in showbiz

Zeci de localnici din Capruta vor participa la turnarea unui film in GermaniaZeci de localnici au participat la un casting pentru un film ce se va turna in Germania.
Se viseaza vedete de cinema si vor sa fie regizati de Sergiu Nicolaescu sau alti regizori celebri.
Acum, visul locuitorilor din Capruta e aproape de a se realiza, dupa ce, ieri, zeci de localnici de aici si din satele invecinate au participat la un casting pentru un rol scurt in filmul "Sarbatoarea recoltei", ce va fi turnat in Germania.
Cea mai mare surpriza nu au avut- o insa oamenii simpli din Capruta, care s- au pregatit pentru a deveni vedete asa cum au stiut mai bine, ci reprezentantii companiei, in conditiile in care la selectie au participat nu doar oameni in varsta, potriviti personajelor din film, ci si tineri, ba chiar preoti si politicieni locali.
Varstnicii s- au aratat extrem de incantati mai ales de faptul ca vor trece granitele tarii si ca vor vedea cum este lumea de dincolo de Romania. 
"Sunt socata: a venit foarte multa lume. Ma asteptam sa vina 10, 20 de persoane, dar au venit cu sutele. In total, ne trebuie in jur de 200 de figuranti. In plus, ma asteptam sa vina lume saraca, dar au venit si primari, preoti, personalitati ale satelor din jur", a declarat directorul de casting, Raluca Muntean. 
Desi, initial, au cautat doar oameni in varsta, munciti de vreme, pana la urma au ales si persoane de 25- 30 de ani.
Locuitorii din Capruta s- au aratat socati ca nu vor trebui sa faca nimic in iulie, in cele doua sapatmani de filmari, ci ca vor fi pusi doar... sa stea!

A.B.- Adevarul

  • Gabi Stan a demisionat

Antrenorul echipei UTA - Gabi Stan a demisionatGabi Stan, antrenorul echipei de fotbal UTA Arad, a anuntat marti, dupa infrangerea inregistrata in fata formatiei Poli Iasi, scor 1-4, ca isi da demisia.
"Renunt. N-are rost sa ne pacalim. I-am spus inca de sambata seara domnului Bara (n.r. - finantatorul echipei) ca renunt. Am venit sa salvez aceasta echipa, dar nu se poate. Orice s-ar fi intamplat in acest meci, nu mai ramaneam. Nu cred ca se va mai salva UTA, pentru ca are un program infernal ", a declarat Stan. 
Tehnicianul era suparat ca in partida cu Poli Iasi, echipa sa, "lanterna" din Liga I, a primit toate golurile in urma unor greseli personale. 
"Ne-am facut multe sperante inaintea meciului cu Farul, insa a intervenit frustrarea dupa acea disputa", a adaugat Stan. 

Evenimentul Zilei - Mediafax


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]