Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !
Sambata, 19 iulie 2008
Stirile TVA aici
  • Ignoranta - Moment istoric dat uitarii

Aradul a fost primul oras din Europa care a folosit la canalizare aer comprimatAradul a fost primul oras din Europa care a folosit un sistem de canalizare cu ajutorul aerului comprimat. 
Acest lucru s-a petrecut in anul 1896, pe vremea celui mai longeviv primar al Aradului, Gyula Salacz, care a condus orasul vreme de 28 de ani. 
Urme ale acestui sistem care nu se mai foloseste de mult, se gasesc inca in orasul nostru. 
Atat bazinul de colectare cu pompele de aer comprimat, cat si doi stalpi de aerisire din acelasi an, 1896, reprezinta istoria uneia dintre cele mai prospere perioade ale Aradului.
Chiar daca bazinul de colectare se gaseste pe Bulevardul Revolutiei impreuna cu unul dintre stalpii de aerisire, putini realizeaza importanta istorica a lor. 
Celalalt stalp, mai precis horn de aerisire, se gaseste nu departe de Centru, pe str. Octavian Goga colt cu str. Marasesti. 
Interesat ca aradenii sa nu uite de frumoasa sa istorie, inginerul Bujor Buda incearca din rasputeri ca aceasta mandrie a orasului sa fie expusa intr-un muzeu. 
"Ar fi pacat ca Aradul sa nu profite de pe urma acestei premieri europene. Dorim ca impreuna cu directorul Companiei de Apa, Gheorghe Banatean sa marcam macar, intr-o prima faza, aceste locuri cu niste placute care sa ateste valoarea lor", sustine presedintele Pro Urbe.
Construite de o firma engleza
In acea perioada, Aradul suferea de pe urma unei epidemii de dezinterie care lua amploare. 
Doctorii si sanitarii au sarit la gatul Primarului Salacz, obligandul sa ia masuri pentru imbunatatirea canalizarii. 
"Astfel s-a organizat o licitatie pentru efectuarea canalizarii, pe care a castigat-o grupul Lancaster din Anglia. Ei au folosit sistemul Schone in premiera europeana, aici la Arad. Pentru a nu se intampla ceea ce este astazi in zona Parcului Tudor Arghezi, unde mirosurile pestilentiale atenteaza la simturile oamenilor, proiectul prevedea un horn de aerisire care se ridica deasupra nasurilor oamenilor. Doua din aceste hornuri se mai gasesc inca in Arad", ne spune Presedintele Pro Urbe, ing. Bujor Buda. 
Sistemul Schone, care a folosit pentru prima data in Europa transportul apelor menajere cu ajutorul aerului comprimat, a inceput sa aiba sincope in functionare in jurul anilor 1960-1970. 
Acest lucru s-a datorat corodarii retelei de aer comprimat.

Adrian Cotuna - Glasul aradului

  • Ryanair anuleaza 150 de curse

Din iarna Ryanair va reduce numarul de curseCel mai mare operator aerian low cost, Ryanair, a anuntat ca in perioada de iarna va renunta la 150 de zboruri care tranziteaza aeroportul din Dublin, ca urmare a cresterii accelerate a pretului la combustibil.
In urma anularii zborurilor, circa 500 de angajati Ryanair care muncesc in prezent pe aeroportul irlandez isi vor pierde locul de munca. 
Michael O’Leary, seful companiei aeriene, a declarat ca anularea curselor va duce la pierderea a circa 500.000 de clienti. 
Operatorul aerian low cost este prezent si in Romania, efectuand curse catre mai multe destinatii europene de pe aeroporturile din Arad si Constanta.

Evenimentul Zilei

  • Nicolae Iotcu, vicepresedinte al CDR Vest

Nicolae Iotcu ocupa si functia de vicepresedinte al CDRIeri a avut loc, in Sala 63 a Consiliului Judetean Arad, sedinta de constituire a Consiliului pentru Dezvoltare Regionala Vest (CDR Vest) si evaluarea strategica a  Comitetului Regional de Evaluare Strategica si Corelare Vest (CRESC Vest).
In cadrul sedintei Consiliului pentru Dezvoltare Regionala Vest  a avut loc constituirea CDR Vest pentru perioada 2008–2012, si alegerea presedintelui si a vicepresedintelui CDR Vest, pentru o perioada de un an.
Astfel, Presedinte al Consiliului pentru Dezvoltare Regionala Vest a fost ales Sorin Frunzaverde, presedintele Consiliului Judetean Caras-Severin, iar vicepresedinte este Nicolae Iotcu, presedintele CJA.
A fost totodata supus evaluarii strategice si aprobat proiectul depus de Primaria Arad pentru a obtine finantare prin intermediul Programului Operational Regional 2007 – 2013.
Este vorba despre "Reabilitarea Centrului Istoric Vechi al Municipiului Arad", in valoare de aproape 55 de milioane de lei.
In cazul in care sunt indeplinite toate conditiile procedurale, se va trece in cel mai scurt timp la semnarea contractului si la implementarea proiectului.

Observator

  • "Refuzam sa primim moarte"

Colegiul medicilor din Arad condamna violenta impotriva personalului sanitarMedicii din Arad si din intreaga tara traiesc zile de doliu dupa ce un coleg de-al lor a fost ucis de un pacient.
Pentru cei care nu sunt la curent cu evenimentele, prezentam, mai jos, stirea ce a socat intreaga Romanie: "Un medic de familie a fost injunghiat de un barbat suparat ca sora lui bolnava nu a primit la timp niste medicamente compensate. Totul s- a intamplat in satul Gelu din judetul Timis. Barbatul s-a enervat cumplit cand mama lui a venit acasa fara reteta pentru sora lui. Cu un cutit in mana, s-a dus glont dupa medic, l-a prins cand iesea din curte si nu a ezitat. L-a omorat langa casa. S-a dus apoi la birtul din sat, de unde a fost saltat de politisti. O vecina a descoperit grozavia si tot ea l-a depistat pe suspect. Medicii de la serviciul de ambulanta nu l-au putut salva pe doctorul in varsta de 53 de ani. Suspectul a fost retinut si este acuzat de omor. El risca o pedeapsa de 20 de ani de inchisoare."
Revolta si indignare
Consternat de naucitoarea veste, Colegiul Medicilor din Arad a tinut sa ia atitudine:
"Suntem profesionisti aflati in slujba sanatatii si a oamenilor. Ne dedicam inca din adolescenta ani si ani de studii, urmati de nenumarate examene, de efort permanent, toate inchinate profesiei noastre si sanatatii pacientilor nostri. Cum este posibil ca nobila noastra profesie sa aduca moarte?Traim intr- o lume care respecta din ce in ce mai putin valoarea, intr-o societate in care medicina devine atat de usor subiect de scandal, iar victoriile medicilor in fata bolii sunt voit uitate. Aceasta vesnica atmosfera de scandal a creat in opinia publica o stare de spirit cu totul anormala fata de cei care se dedica sanatatii oamenilor. Şi, iata, aceasta atmosfera a putut duce o minte bolnava la crima. In ultimii ani, necesarele schimbari din sistemul medical implica si mai mult efort din partea medicilor. Ne-am asumat invatatura, munca, efortul si noptile nedormite. Ne asteptam insa la intelegerea pacientilor nostri, la aprecierea societatii, la respect. Şi asa ne pleaca medicii. Acum, cei care au ramas sunt ucisi? Refuzam sa mai acceptam denigrarea, jignirile, minimalizarea profesiei noastre. Refuzam sa primim moarte."

D.D.- Jurnal aradean

  • Febra crizei imobiliare cuprinde Aradul

Multe din proiectele imobiliare au ramas doar pe hartieAcum cativa ani in orasul nostru nu puteai sa vezi vreun afis cu "inchiriez" sau "vand spatiu".
Clientii apareau inca dinainte de a se lipi afisul.
Astazi, in schimb, gasim spatii cu aceleasi afise care asteapta luni sau chiar ani de zile pentru a-si gasi vreun cumparator.
Nu doar spatiile  comerciale se confrunta insa cu aceasta problema, ci si apartamentele sau casele pentru locuit.
Daca pana ieri pentru un spatiu pe Bulevardul Revolutiei, se dadeau adevarate lupte, astazi, in plin centrul orasului, gasim spatii nefolosite de cativa ani. 
Avand in vedere situatia mai sus amintita, este clar ca ne indreptam incet spre o criza imobiliara de proportii.
Majoritatea birourilor notariale spun ca vanzarile imobilelor s-au diminuat cu cel putin 30%.
Acelasi lucru il spun si agentiile imobiliare, care se gasesc intr-o situatie tot mai disperata.
Tocmai de aceea, aproape toate agentiile de acest gen au ajuns sa practice un comision de 1%, ceea ce inseamna limita existentei.
Romania nu mai este  tentanta
Lipsa calitatii drumurilor si a cailor de acces in special, au dus la scaderea interesului imobiliar pentru tara noastra.
De asemenea, s-a construit atat de mult in ultima perioada, incat oferta tinde catre saturatie.
Paradoxal, odata cu multitudinea de proiecte imobiliare, preturile in loc sa scada, au crescut considerabil.
Goana dupa profitul nejustificat al dezvoltatorilor imobiliari a facut ca preturile sa ajunga pana la 1.000 de euro metrul patrat.
Vanzari speculative
Expertul imobiliar, Gabriel Mihaly ne declara: "Ne aflam intr-o perioada de stagnare ca sa nu spun de cadere imobiliara. Daca astazi vrei sa vinzi ceva foarte repede, trebuie sa o faci cu mult sub pretul pietei. Pana acum, peste 50% din vanzari au fost speculative, s-a cumparat in scopul revanzarii. Scaderea nivelului de trai impreuna cu prabusirea pietei imobiliare mai intai din America, iar apoi din Europa au condus si la noi la o instabilitate si la nesiguranta zilei de maine. De aceea nici bancile nu mai pot garanta o dobanda fixa. In clipa de fata a-ti lua un credit din banca pentru achizitionarea unei locuinte este sinucidere curata. Toate riscurile si le asuma clientul, banca nu va iesi niciodata in pierdere".
Un alt motiv al acestei stagnari il reprezinta faptul ca fondurile mari de investitii s-au diminuat, chiar daca mai exista inca locuri strategice, in care s-ar putea investi.
"Daca investitorii uriasi stagneaza si ceilalti mai mici isi opresc investitiile. Cu toate astea, serviciile din Romania mai au loc de imbunatatire. Piata de consum este inca atractiva pentru investitorii straini. De aceea au si aparut aceste mall-uri, care reprezinta totusi niste investitii serioase pentru orasul nostru", incheie expertul imobiliar.

Adrian Cotuna - Glasul aradului


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]