Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !
Luni, 21 aprilie 2008
Stirile TVA aici
  • Premiera in sistemul sanitar aradean - Se deschide primul complex medical privat

Langa Euromedic urmeaza sa se infiinteze primul complex spitalicesc clinic privatIn Zona 300, in vecinatatea Centrului de Diagnostic Medical Euromedic, se va ridica pana la sfarsitul anului in curs, primul spital clinic privat din Arad.
Prezentarea oficiala a complexului medical s-a facut sambata, la unul dintre hotelurile din orasul nostru.
La eveniment au participat personalitati din domeniul medical, oameni de cultura si primarul Aradului, Gheorghe Falca.
Inainte de inceperea prezentarii, primarul ne-a declarat: "Prezenta mea aici demonstreaza sprijinul pentru aceasta initiativa si totodata bucuria ca in orasul nostru se construieste un spital la standarde de nivel european. Meritul Primariei este ca in 2004 le-am oferit terenul necesar construirii acestei cladiri, care intr-adevar isi merita investitia".
Spitalul se doreste a fi o alternativa pentru aradeni, care sa conduca in final la imbunatatirea serviciilor medicale din vestul tarii.
Clinica "Accipiens" Arad va fi un Centru de diagnostic, tratament si perfectionare medicala.
Se va intinde pe o suprafata de 4.000 mp si va fi structurata pe 5 nivele.
Doctorul Iulius Miclea ne-a asigurat ca spitalul va fi dotat cu aparatura medicala de ultima generatie, personalul medical va avea o inalta pregatire profesionala, iar conditiile hoteliere vor fi de exceptie.
In sprijinul construirii unui spital particular, Dr. Gheorghe Domsa a declarat: "Alternativa din sistemul privat este mult mai viabila decat cea din sistemul public. Va spune asta cineva care conduce o unitate din domeniul public si va pot zice cu mana pe inima ca sunt probleme mari in acest sistem. Cu cat mai multa privatizare, cu atat mai bine".
Printre ofertele de servicii medicale pe care le ofera Clinica, enumeram doar cateva: obstetrica ginecologie, neonatologie, anestezie si terapie intensiva, farmacie, cabinete de stomatologie, chirurgie maxilo-faciala, laborator de tehnica dentara si nu in ultimul rand o sala de invatamant pentru pregatirea si perfectionarea medicala universitara si postuniversitara.
In finalul conferintei, Presedinta Universitatii "Aurel Vlaicu"- Arad, noua titulatura a Lizicai Mihut, a precizat: "Cei care au gandit acest proiect au avut parte de o hotarare nestramutata. Imi doresc ca prin ridicarea acestui Spital, aradenii sa nu mai fie nevoiti sa mearga la Szeged sau la Timisoara, ci sa ramana aici, in Arad".

Adrian Cotuna - Glasul aradului

  • Aeroportul e gata de vanzare

Aeroportul Arad este pregatit de vanzareInvestitorul strategic va detine 33,33% din actiunile aeroportului, evaluat la 12 milioane de euro.
Privatizarea Aeroportului International Arad intra pe linie dreapta, in conditiile in care cel mai probabil saptamana viitoare alesii sunt chemati sa-si dea votul pentru aprobarea raportului de evaluare al societatii si pentru majorarea capitalului social prin aport de capital strain.
Privatizarea bazei aviatice aradene a intrat deja in analiza alesilor in sedintele de comisii.
Evaluatorul - firma SC B&B  SRL - a determinat, printre altele, pretul de oferta in vederea majorarii capitalului social al Aeroportului, miza privatizarii fiind procurarea sumelor necesare investitiilor de modernizare si dezvoltare a bazei, sau mai exact procurarea banilor necesari pentru construirea unei cladiri aerogara si a unui turn de control.
Potrivit raportului de evaluare, "sursele de finantare pentru aceste investitii vor fi obtinute prin aportul in numerar al unor investitori strategici".
11 euro actiunea
Tot in raportul de evaluare, valoarea societatii a fost calculata la 12.735.000 euro (45.845.213 lei), iar valoarea unei actiuni la 11,91 euro.
Consilierii sunt asteptati sa voteze mandatarea reprezentantilor CJA in AGA la SC Aeroportul Arad SA pentru a vota aprobarea raportului de evaluare, dar si pretul de oferta de 50 lei/actiune.
Tot alesii ar urma sa-i mandateze pe reprezentantii AGA sa voteze majorarea capitalului social prin aport de capital privat in numerar de la 10.696.461 lei la 16.043.889 lei,  reprezentand un numar de 534.742 actiuni.
Actionarii din prezent, CJA (cu 99,8%), CL Curtici si Carpat Air vor avea, desigur, drept de preemtiune la majorarea capitalului.
In cazul in care nici unul dintre acestia nu va fi interesat sa cumpere actiuni noi, viitorul investitor strategic va detine 33,33% din actiuni, iar fostii actionari 66,67%.
7,4 milioane euro
In cazul in care totul va decurge conform planurilor, vor fi emise 534.742 de actiuni, prin majorarea capitalului social, valoarea nominala fiind de 10 lei/actiune, iar pretul de oferta propus de 50 lei/actiune.
Valoarea totala a pachetului va fi ca atare de 26.737.100 lei (7.426.972 euro).

Adriana Barbu - Jurnal aradean

  • Seminar CCIA

CCIA a organizat un seminar in domeniul turismuluiIn Romania exista un singur standard in domeniul hotelier aliniat  celor europene, acela de vocabular.
Necesitatea elaborarii de noi standarde in domeniul turistic si hotelier a fost in centrul atentiei agentiilor de turism prezente in cadrul targului Estival ce se desfasoara in paralel cu cel de Paste, la complexul expozitional.
Intalnirea a fost organizata de catre camera de comert care a pus agentiile de turism si tour-operatorii fatza in fatza cu unul dintre expertii Asociatiei de standardizare din Romania.
Modalitatile de gradare a hotelurilor, concurenta neloiala, rolul agentiilor de turism in cresterea prestigiului hotelurilor - toate acestea au fost discutate la intalnire.

Izabela Vekas - Televiziunea Arad

  • Primaria din Livada are doua prioritati: apa de la retea si canalizarea

In localitatea Livada sunt conturate noi programe de viitorIntre comuna Livada si Arad este o distanta de doar 10 kilometri, ceea ce este un lucru bun din punct de vedere al posibililor investitori.
Astfel, in Livada incep sa fie ridicate noi hale ale unor firme, locuitorii urmand sa aiba noi locuri de munca.
Primarul Militon Serb este optimist in ceea ce priveste dezvoltarea comunei.
Locuri de casa pentru tineri
Administratia comunei a incheiat programul prin care tinerii sub 35 de ani beneficiaza de un loc de casa gratuit.
Astfel, primarul Serb spune ca au fost date in folosinta 327 de parcele pe care locuitorii urmeaza sa isi faca un camin.
"Am incheiat acordarea de teren pentru tineri, am dat 327 de locuri de casa. Locuitorii dispun de toate actele iar acum trebuie doar sa inceapa constructia" a declarat Serb.
Tot de la el am aflat ca legea prevede faptul ca terenul care a fost impartit apartine primariei, insa beneficiarii au dreptul sa il foloseasca atata timp cat exista o constructie pe el.
"Terenul pe care tinerii l-au primit apartine primariei. Insa oamenii beneficiaza in mod gratuit de el atata timp cat pe respectiva parcela exista o locuinta. Se pote ca in viitor legea sa se schimbe si oamenii sa devina proprietari de drept dar oricum cei care isi fac o casa pot sa stea linistiti deoarece, dupa cum am mai spus, terenul este al lor atata timp cat exista o constructie pe el" a spus primarul.
Reabilitari si modenizari in comuna
Unul dintre segmentele care au beneficiat de cele mai importante reabilitari este cel al invatamantului, mai exact scolile si gradinitele din localitate.
Astfel, la scolile din comuna au fost schimbate geamurile si usile cu unele noi, de termopan.
Totodata gradinita din Sanleani a trecut printr-un proces de modernizare, fiind schimbate tigla, geamurile si usile cu altele noi.
"La scoli am pus geamuri si usi de termopan din lemn, iar gradinita din Sanleani a fost renovata. Am mai construit doua grupuri sanitare, foarte moderne, care sunt conforme cu normele europene" a declarat Militon Serb.
Investitiile si lucrarile care au fost realizate la scoli si gradinite au costat aproximativ cinci miliarde de lei, urmand ca modernizarile acestor cladiri sa continue si in viitor, pentru ca elevii comunei sa dispuna de un spatiu adecvat si modern.
A fost finalizata si noua cladire a primariei, o cladire care a fost data in folosinta in anul 2007.
Construirea unui nou sediu administrativ a fost o necesitate, deoarece vechea cladire a fost retrocedata vechilor proprietari.
Costul cladirii se ridica la 130.000 de euro, insa conditiile in care se lucreaza acum sunt de invidiat.
A mai fost construit si un vestiar pentru echipa de fotbal, deoarece baza sportiva nu dispunea de o asemenea cladire, astfel ca aceasta lucrare era necesara.
Se lucreaza la infrastructura
Nici drumurile comunei nu au fost lasate deoparte.
Pentru ca circulatia pe caile de acces sa se desfasoare in conditii bune, toate drumurile au fost reabilitate cu griblura, cu piatra, astfel ca intreaga retea de strazi a comunei este practicabila.
Au mai fost asfaltate drumurile judetene 682H si 682C care leaga Livada de Sanleani si de drumul national 79.
Aceste lucrari au fost realizate cu sprijinul Consiliului Judetean, dupa cum spu
ine primarul Serb.
"Asfaltarea drumurilor judetene care leaga satele comunei intre ele si, mai departe, de DN79, au fost asfaltate de primarie, cu ajutorul CJ. Celelalte drumuri au trecut printr-un proces de pietruire, astfel ca toate strazile comunei sunt circulabile" a mai spus Serb.
Apa si canalizare pentru comuna
Una dintre prioritatile administratiei locale este extinderea retelelor de apa si curent in centrul civic si in zona rezidentiala a comunei.
Asta deoarece, desi au fost acordate locurile pentru case, trebuie aduse si utilitatile in respectiva zona.
Tot pentru noul cartier care va fi construit se urmareste si realizarea retelei de drumuri.
Un alt proiect care este luat in calcul de conducerea comunei este introducerea canalizarii.
Primarul din Livada a declarat ca " intocmim proiect pentru canalizare. Suntem prinsi, impreuna cu Consiliul Judetean, in Master Planul judetelui.  Noi urmarim reamenajarea si modernizarea retelei de apa si introducerea canalizarii. Daca lucrurile vor decurge bine, in cativa ani vom dispune si noi de aceste utilitati”.
Se mai doreste si modernizarea Caminului Cultural al comunei.
Pentru aceasta lucrare se incearca accederea unor fonduri nerambursabile FADR, dupa cum spune Serb.
Gradinita noua in Livada
O problema in ceea ce priveste comuna este cea a retrocedarilor.
Una dintre gradinite a fost castigata in instanta de fostul proprietar, astfel ca administratia se vede pusa in situatia de a construi alta noua.
De fapt, legea retrocedarilor este cea mai mare problema a conducerii din Livada.
Pe langa cladirile care au fost retrocedate, mai multe terenuri se afla in aceeasi situatie.
Dupa cum insusi primarul spune "Datorita retrocedarilor comuna a ramas fara pasune. Desi nu a fost prea mare nici inainte, acum nu mai avem deloc. Fiecare metru patrat a fost cerut si castigat in instanta pe legea retrocedarilor".

Alin Gherasim - Observator

  • Comunicare fara frontiere

Comunicare fara frontiere intre Arad si BekesO noua etapa in cadrul campaniei "Comunicare fara frontiere", care face parte din programul Phare CBC Romania-Ungaria s-a desfasurat recent in orasul nostru.
Acesta este al doilea proiect pe care DGASPC Arad il pune in aplicare cu directia similara din judetul Bekes.
"Prima etapa a proiectului a avut loc in 2003 in judetul Bekes si s-a numit «Formarea fara frontiere», la care au participat sistemul de protectie a copilului din doua judete", ne-a declarat Rodica Crainic, director general adjunct DGASPC.
Proiectul cuprinde patru activitati, prima activitate fiind organizarea a doua tabere de cate o saptamana la Ceala si Moneasa la care au participat 40 de copii din cele doua judete.
A doua etapa a constat in organizarea a trei sesiuni de schimb de experienta intre profesionistii celor doua institutii implicate.
In cadrul acesteia s-a discutat despre victimele traficului de persoane, droguri si exploatarea prin munca a copiilor.
A treia activitate care s-a desfasurat in cadrul acestui proiect si care a avut loc zilele trecute a constat in organizarea de activitati sportive la o baza din Arad, in cadrul careia tinerii din cele doua centre au fost supusi mai multor probe sportive, printre care si un meci de fotbal.
Ultima activitate din cadrul acestui proiect va avea loc in luna mai si se refera la organizarea unei conferinte in care se vor disemina actiunile si discutiile din cadrul acestui proiect.

Anca Barbura - Glasul aradului


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]