Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !
Sambata, 26 iulie 2008
Stirile TVA aici
  • Aradul, posibil centru de prelevare a organelor

In Arad ar putea fi infiintat un centru de prelevare organe pentru transplantExista posibilitatea ca, in curand, in Arad, sa fie infiintat un centru de recoltare a organelor in vederea transplantului, de la donatorii aflati in moarte cerebrala.
Miercuri a avut loc o dezbatere pe tema "Transplantul de organe - atitudine si actiune. Aplicarea Legii 95 din 2006 in judetul Arad" organizata de senatorul PSD Dan Vasile Ungureanu, la care au participat reprezentanti ai institutilor medicale din Arad. 
In cadrul acestei intalniri a fost pusa problema infiintarii unui centru in municipiu de prelevare a organelor de la pacientii aflati in moarte celebrala, idee alimentata chiar de catre un reprezentant al Agentiei Nationale de Transplant dr. Dan Luscalov,  totodata si coordonator al Centrului de Transplant Cluj.
Aceasta nevoie a fost demonstrata si de catre directorul medical al Spitalului Municipal, Teodora Olariu, care a declarat ca in cadrul acestei institutii medicale in ultimii trei ani au existat doua persoane ale caror apartinatori au luat hotararea ca organele acestora sa fie donate in scopul salvarii altor vieti. 
Lucrurile nu au mers asa cum ar fi trebuit, pentru ca cel mai apropiat centru este la Timisoara si pana la venirea cadrelor specializate cei doi pacienti au decedat.  
Infiintarea centrului pare un lucru realizabil. 
Din punctul de vedere al aparaturii este nevoie doar de un encefalograf, aparat care sa ateste moartea cerebrala a donatorului si care poate fi asigurat de catre  Ministerul Sanatatii. 
Odata cu infiintarea acestui centru  un numar mai mare de aradeni care au nevoie  de un transplant ar beneficia de organele prelevate de la donatori
Modificarea legii in ceea ce priveste donarea de organe, de la acordul familiei, la acordul prezumat  naste controverse. 
In cadrul unei dezbateri avand ca tema donarea si transplantul de organe, s-a discutat si acest aspect  al posibilei modificari legislative, care este un fel de "Marie cu alta palarie"
Dr. Teodora Olaru considera realizabil centrul de prelevare a organelor Daca pana acum legea prevedea ca apartinatorii unei persoane aflate in moarte cerebrala sa aiba dreptul de a hotari daca respectivul pacient devine sau nu donator de organe, posibila modificare face ca persoanele al caror refuz de a dona organe nu este inregistrat in Registrul National sunt luate in calcul automat ca posibili donatori. 
Doar ca ultimul cuvant il are tot familia care are dreptul de a refuza prelevarea de organe, iar rezultatul este cam acelasi, chiar daca, cadrele medicale sunt de alta parere. 
In Romania, raportul dintre numarul persoanelor care au nevoie de un transplant de organe si al transplanturilor efectuate anual este unul deficitar.
In momentul de fata, peste 2000 de romani se afla pe listele de asteptare pentru a beneficia de transplant de rinichi, cateva sute pentru transplant de ficat si inca cateva sute pentru o inima noua, in timp ce anual  sunt efectuate aproximativ 250 de operatii de transplant de rinichi, intre 20 si 40 de ficat si aproximativ 15- 20 de cord.  
De la un singur donator aflat in moarte cerebrala se pot preleva pana la sapte organe plus tesuturi si celule, putand fi salvate vietile a 10 sau chiar 13 bolnavi care au nevoie de un transplant. 
In Romania exista centre de prelevare a organelor la Cluj, Bucuresti, Constanta, Targu- Mures, Timisoara si este posibil ca in curand si in Arad sa fie infiintat un astfel de centru. 
In judetul nostru exista multe persoane care asteapta sa primeasca o noua sansa la viata prin intermediul unui transplant, iar statutul pe care l-ar putea capata Aradul, ca si centru de recoltare al organelor, ar duce la cresterea numarului de aradeni care ar beneficia de un transplant. 
Exista insa si aradeni care prin acordul familiei, indiferent daca din punctul de vedere al legii actuale sau al viitoarei legi, devin donatori. 
Daca aparatura necesara poate fi asigurata de catre Ministerul Sanatatii, problemele apar cand vine vorba de personalul medical care sa constituie comisia care sa ateste moartea cerebrala a pacientului.

A.M.C. - Observator

  • Titluri pentru Zilele Aradului

Consilierii locali vor sa acorde distinctii pentru personalitatiConsilierii locali vor sa acorde zeci de distinctii personalitatilor orasului, dar si oamenilor simpli.
Primaria Arad a depus, miercuri, la transparenta decizionala proiectul initiat de sapte consilieri locali, din mai toate partidele, proiect care face referire la conferirea unor titluri si distinctii cu prilejul Zilelor Aradului, editia 2008. Aceasta practica a devenit o traditie pentru alesii municipali, care au de gand sa repede "figura" si in acest an.
Pe lista de propuneri ale alesilor municipali si- au facut loc figuri importante ale vietii culturale si sportive ale Aradului.
Titlul PRO URBE, cel mai important pe care il poate acorda municipiul personalitatilor aradene, ar urma sa revina, daca si colegii din consiliu vor fi de acord cu propunerile celor sapte alesi, atat doamnei Kδthe Schwartz, ct si, post- mortem, Monicai Antoci, pentru prodigioasa activitate depusa in domeniul activitatii de caritate si al protectiei sociale a persoanelor cu dizabilitati, si lui Eugen Traian Alexandru Roman, post- mortem, pentru intreaga viata inchinata sportului.
Ghinita, omul anului
Alesii municipali au decis sa- l propuna "Omul anului" pe cunoscutul actor aradean Ovidiu Ghinita, "pentru valoroasa activitate artistica depusa in slujba propasirii culturii si vietii teatrale a municipiului Arad".
Titurile si distinctiile nu se opresc insa aici: consilierii propun acordarea titlului de "Excelenta", "in semn de recunoastere si pretuire a activitatii profesionale, precum si a preocuparilor constante de promovare a imaginii Aradului domnilor: Ujj Janos -   literatura de specialitate , Ioan Emil Kett Groza - pictura, Sorin Florin Haiduc – invatamant, Lazar Loghin - sport- judo, Lucia Liliana Mihalache – sport, Vlad Bogdan Ghita - olimpiade si concursuri scolare si studentesti". CLM vrea sa recunoasca, tot de Zilele Aradului, si meritele lui Andrei Galut – muzica usoara, Viorel Nistor – coregrafie, Bianca Urban – sport- baschet si Adolf Ivanovici – sport- box. 
Ca dovada a aprecierii performantelor obtinute in domeniile lor de activitate, acestia sunt propusi pentru distinctia "Diploma de onoare".
Pentru aradenii simpli
Cei sapte consilieri locali nu i- au uitat de pe lista cu premii, distinctii si titluri nici pe aradenii simplii. 
Mai multe familii si- au facut loc in anexa acestui proiect, acestea urmand sa primeasca, in urma votului alesilor municipali, distinctia "Diploma de aur", pentru implinirea a 50 de ani de casatorie neintrerupta.
Omagierea personalitatilor cu merite deosebite din Arad va avea loc in cadrul intalnirii festive a CLM, organizata cu prilejul "Zilelor Aradului" 2008. In expunerea de motive sunt punctate de catre alesi activitatile fiecareia dintre cele 14 personalitati a caror merite urmeaza sa fie recunoscute.
Aradenii, indiferenti
In urma cu mai bine de o luna, aradenii au fost chemati de Primarie sa ia parte la organizarea "Zilelor Aradului", prin propuneri cu privire la evenimentele ce ar trebui sa fie organizate cu ocazia acestei sarbatori.
Aradenii au fost intrebati despre dorinta lor de a lua parte la organizarea "Zilelor Aradului", insa doar ceva mai mult de jumatate dintre cei care au raspuns intrebarii s-
au aratat incantati de aceasta idee. 
Cei care au raspuns chemarii Primariei ar vrea ca de zilele orasului, adica intre 18 si 24 august, la Arad sa urce pe scena DJ Project, Simplu, Bere Gratis sau Cargo.

Jurnal Aradean

  • Festivalul clatitelor

Astazi si maine se fac clatite pentru turisti la MoneasaSambata si duminica, in statiunea Moneasa va avea loc cea de a opta editie a Festivalului Clatitelor. Sloganul editiei este "Clatite cu si pentru turisti".
Prezentatorul-organizator al evenimentului, Zoltan Lovas, spune ca, in acest an, vrea sa doboare recordul de anul trecut si sa faca peste 15.000 de clatite. 
Turistii vor putea participa la o serie de concursuri de pregatit si mancat clatite, iar sambata seara de la ora 9.00, in statiune va avea loc parada clatitelor flambate

Alex Negru - Evenimentul Zilei

  • Criminalul de la Bocsig, dupa gratii, pentru 20 de ani

Criminalul din Bocsig a ajuns dupa gratiiTanarul din Bocsig care a ucis in urma cu cateva luni o batrana de 74 de ani. 
Tragedia s-a petrecut in data de 15 ianuarie a acestui an. 
Atunci, locuitorii Bocsigului au fost zdruncinati de vestea ca o septuagenara a fost ucisa in satul lor linistit. 
Descoperirea cadavrului
Batrana disparuse de acasa inca de luni. Dar a fost gasita fara suflare, intr-un canal, cateva zile mai tarziu chiar de nepotul ei. 
Acesta a fost socat la vederea trupului neinsufletit al bunicii sale si a incercat din rasputeri sa o scoata din apa, crezand ca inca este vie. 
Cu ultimele puteri, a fugit in sat si a anuntat politistii despre descoperire. 
Oamenii legii au inceput imediat o ancheta pentru depistarea ucigasului.
Crima
Dupa cateva ore, vinovatul a fost prins. Nici nu le-a fost greu oamenilor legii sa il depisteze, avand in vedere faptul ca vecinii il vazusera in compania victimei, doar cu cateva ore inainte de disparitia acesteia.
La inceput, inculpatul Marius Negrea, a negat ca s-ar fi intalnit cu victima si le-a spus oamenilor legii ca a fost la un vecin la taiat lemne. 
Mai apoi, in timpul audierilor, a recunoscut ca a imbrancit-o, insa spunea ca atunci cand el a plecat de langa ea, femeia era in viata. 
Dupa mai multe ore de rabdare a procurorului criminalist Pavel Palcu, tanarul a recunoscut tot si le-a povestit, pas cu pas, tot spectacolul.
"In dimineata zilei de 15 ianuarie, cand se intorcea acasa dupa ce fusese dupa lapte, mama lui l-a anuntat ca o vecina vrea sa o ajute la taierea tuleilor, in schimbul a 30 lei. Pentru ca avea nevoie de bani, tanarul s-a intalnit cu femeia, s-au pus de acord, dupa care acesta a mers acasa, si-a luat secerea si a plecat la teren. Dupa ceva timp, a observat ca venise si batrana pe camp si se apucase de taiat tulei. La un moment dat, batrana a plecat la canalul din apropiere sa ia apa si el a mers dupa ea. Cand femeia s-a aplecat dupa apa tanarul a observat, intr-un buzunar al acesteia, cinci bancnote de 100 lei si una de 50. Cum primise abia in urma cu cateva zile o amenintare cu moartea daca nu isi va achita o datorie in valoare de 400 lei, nu a stat pe ganduri si a luat banii batranei, dupa care a lovit-o si a impins-o in apa. Apoi a fugit de acolo si a plecat la consateanul pe care trebuia sa il ajute la taierea lemnelor".
Reconstituirea
Comuna Bocsig a fost ingrozita de crima petrecutaIn data de 27 ianuarie, putin dupa ora 11.00, o echipa mixta formata din procurorul  criminalist Pavel Palcu, de la Parchetul de pe langa Tribunalul Arad, comisarii Doru Pana si Cosmin Mihale din cadrul IPJ Arad, Sectia Investigatii Criminale, agenti din cadrul Serviciului Criminalistic si politistii localitatii s-au adunat la Bocsig pentru reconstituirea oribilei crime. 
Barbatii in uniforme si la costum au atras imediat atentia satenilor, curiosi care susoteau pe la colturi. 
"Alaiul" a plecat spre un camp la iesirea din localitate, unde fusese gasit corpul victimei. 
Locul crimei a fost reamanajat, perimetrul incercuit si s-a trecut la reconstituirea faptelor petrecute la inceputul anului. 
Dupa ce Marius Negrea a precizat locul exact unde s-a petrecut toata grozavia, acesta le-a aratat tuturor ce s-a petrecut exact in acea zi neagra.  
Din cand in cand era podidit de lacrimi si regreta fapta. 
Insa, in unele momente, parca uita pentru ce se afla acolo, le zambea celor prezenti si vorbea intruna.
Cartea de vizita a criminalului
Semianalfabet, cu doar patru clase. Anchetatorii spun ca familia a lasat o amprenta tragica asupra psihicului sau. 
Mama lui murise cand tanarul avea o varsta foarte frageda, iar noua familie (tatal se recasatorise si acum avea si doua surori vitrege) nu ii prea acorda atentie. 
Era des batut cu pumnii si cu picioarele la fiecare greseala, insa nu obisnuia sa reactioneze violent. 
Prefera sa plece de acasa sa fumeze sau sa lucreze pe la vecini. 
Muncea inca de mic, de multe ori ca zilier, si toti il cunosc ca fiind un exhibitionist. 
Lumea vorbeste ca obisnuia sa mearga la rau si sa se uite la fete cand acestea  faceau baie. 
In urma cu cativa ani, pe numele lui a existat o plangere pentru un viol asupra unei femei de 74 de ani, o matusa de-a sa, insa intr-un final aceasta a fost retrasa.
La inceput, procurorul criminalist Pavel Palcu avea dubii cu privire la discernamantul tanarului. 
Asa ca a dispus internarea acestuia la Spitalul de Psihiatrie. 
In urma controlului s-a stabilit ca tanarul avea discernamant, insa intelectul lui este foarte scazut. 
Oricum, crima de la Bocsig are de fapt doua victime. 
Batrana care si-a pierdut viata dar si tanarul criminal, un tanar cu un intelect la limita minima, provenit dintr-o familie dezorganizata. 

Corina Neagu - Glasul aradului

  • Turneul "Ilie Nastase" revine la Arad

In acest an turneul de tenis "Ilie Nastase" revine in AradIncepand din acest "week-end", debuteaza meciurile de calificare ale Turneului "Ilie Nastase", dotat cu premii in valoare de zece mii de dolari. 
Este a cincia editie a acestui eveniment gazduit de baza "Fair – Play" din Subcetate. 
Vor participa 76 de sportive din 21 de tari, principala favorita urmand sa fie bucuresteanca Alexandra Cadantu (locul 465 WTA) Circuitul International de Tenis al Romaniei a ajuns la al zecelea turneu dintre cele 12 programate in  acest an. 
Acesta va avea loc la Arad, pe terenurile bazei sportive "Fair – Play" din Subcetate. 
Asa cum deja iubitorii acestui sport s-au obisnuit, primele care vor intra in concurs sunt fetele, in cadrul turneului "Ilie Nastase" (sprijinit financiar de Primaria Arad), unul dotat cu premii in valoare de zece mii de dolari. 
S-au inscris 76 de sportive din 21 de tari, meciurile din calificari urmand sa se dispute sambata, duminica si luni, in timp ce marti sunt programate sa aiba loc primele jocuri de pe tabloul principal. 
"Speram ca vremea sa fie favorabila si turneul sa se poata disputa in conditii bune. Daca va ploua se va juca pe sase terenuri, daca nu, pe patru. Totul este pregatit si asteptam un numar cat mai mare de iubitori ai tenisului la meciuri", spune directorul turneului, Anela Freer. 
Intrarea va fi libera la baza sportiva ce apartine de DSJ Arad, capii de serie ai competitiei urmand sa fie Alexandra Cadantu (476 WTA), principala favorita, Laura Andrei (478), Diana Enache (491), Palma Kiraly (Ungaria, 530), Manana Shapakidze (Georgia, 583), Elora Dabija (619), Cristina Mitu (632) si Ljubica Avramovic (Serbia, 636).  
Calificari de sambata pana luni, primele meciuri de pe tabloul principal sunt programate marti – intrare libera; Andrei Pavel – asteptat duminica la Arad, la baza sportiva "UTA"
Precedentele patru castigatoare ale Turneului de la Arad sunt Liana Balaci – Ungur (2004), Madalina Gojnea (2005), Agnes Szatmari (2006) si Andreea Benitez (Argentina), anul trecut. 
Prezentarea oficiala a "Nastase Trophy" de la Arad va avea loc azi, de la ora 11,45, la Hotelul "Parc", acolo unde vor fi prezenti Alexe Bardan (vicepresedintele Federatiei Romane de Tenis), Mihai Dumitrescu (arbitru ITF), primarul Aradului, Gheorghe Falca si Anela Freer, directorul turneului. 
In alta ordine de idei, duminica, incepand cu ora 18,30, cel mai valoros jucator roman din ultimii ani, Andrei Pavel, este asteptat la Arad, la baza sportiva "UTA", unde Ovidiu Ferestean il va avea ca invitat special. 
"Va avea loc o tombola, la care pot participa toti copiii, fiecare va castiga ceva, nimeni nu va pleca de acolo fara un premiu. Cand se va termina extragerea biletelor, Andrei va da autografe tuturor copiilor prezenti la teren", spune Anela Freer. 
Pavel va fi prezent la Arad cu ocazia turneului de copii ce ii poarta numele si care se va disputa in orasul nostru, in perioada 28 iulie –  3 august. 
Revenind la Turneul "Ilie Naastse", trebuie spus ca programul stabilit initial ar putea suferi modificari in cazul in care vremea va fi nefavorabila. 
Cert este ca incepand de marti, 29 iulie, sunt programate meciurile contand pentru primul tur, semifinalele si finala urmand sa aiba loc la sfarsitul saptamanii viitoare. 
Peste o saptamana, orasul nostru va gazdui si Turneul "Ion Tiriac", eveniment rezervat baietilor si unde concurenta va fi la fel de crancena, printre participanti urmand sa se numere castigatorul de anul trecut, aradeanul Marius Copil sau Victor Ionita, care a luat trofeul, la Arad, in 2004 si 2006.

Sorin Haut - Observator


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]