Stirile Zilei
Vineri, 3 aprilie 2009
Stirile TVA aici
  • Impozitele ar putea creste cu 20%!

Impozitele platite de aradeni ar putea sa creasca incepand cu luna maiSe asteapta actualizarea indicelui de inflatie pentru majorarea impozitelor pentru cladiri
La 31 martie s-a incheiat perioada in care aradenii isi puteau plati impozitele pe cladiri si terenuri beneficiind de o reducere de 5%.
Desi la un moment dat mass-media a lansat zvonuri cum ca impozitul pe cladire va fi majorat de cateva ori incepand cu luna martie, acest lucru nu s-a intamplat. Pavel Neamtiu, directorul Directiei Fiscale din Arad, ne-a declarat ca intr-adevar, la sfarsitul lunii februarie s-au prezentat ceva mai multi aradeni pentru a-si achita „darile”, insa acum, cand s-a tras linie, s-a constatat ca incasarile sunt la acelasi nivel cu cele de anul trecut, in aceeasi perioada. Deocamdata s-au totalizat peste 32.000.000 de lei pentru primele trei luni ale acestui an.
In ceea ce priveste marirea nivelului impozitelor pe cladire, Neamtiu spune ca in luna mai Guvernul va actualiza indexarea cu rata inflatiei fata de hotararea din 2006.
Majorarea pentru impozite ar putea sa se faca cu 20%, dupa cum ne spune directorul Directiei Fiscale. Se va discuta de asemenea cat ii va reveni Consiliului Local, in conditiile in care drepturile acestuia au variat de la 50% sau nelimitat, la 20% cat este in prezent.
Pentru aceste lucruri se asteapta insa modificarea Codului Fiscal.

Dana Mirea - Observator

  • Aplicarea impozitul forfetar plafonat la 1.300 de euro va falimenta IMM-urile

Managerul filialei aradene a CNIMM este de parere ca aplicarea impozitului forfetar plafonat la 1300 de euro ar duce la falimentul unor IMM-uriReprezentantii patronatelor de IMM-uri sunt indignate de propunerea Ministerului de Finante de a aplica plafonarea impozitului forfetar la 1300 de euro pe an pentru intreprinderi.
Acestia sustin ca masura ar putea duce falimentarea a 30% din IMM-uri, in contextul in care, 1.300 de euro reprezinta o suma cu care multe intreprinderi supravietuiesc. Reprezentantii IMM-urilor sustin ca acestia nu contrazic aplicarea impozitului in sine ci, considera ca valoarea ei ar trebui dezbatuta cu organizatiile ce au ca responsabilitate IMM-urile, pentru a fi evitate ulterioare probleme. „Aplicarea impozitului forfetar in forma propusa de Finante si anume plafonarea la 1.300 de euro este o masura cu doua taisuri, pe de o parte fiind viabila si necesara, pe de alta parte nefasta pentru intreprinderile mici si mijlocii. Ar trebui sa se faca dezbateri pe aceasta tema sa stie la modul corect cum trebuie aplicata pentru ca intr-o valoare de 1.300 de euro ar putea genera falimente in randul companiilor mici si mijlocii. Cele mai multe probleme la nivelul intreprinzatorilor aradeni sunt intalnite in sectorul serviciilor de oricare ar fi acestea, in segmentul imobibiliar, al transporturilor, in atelierele de productie indeosebi metalurgie si siderurgie si in cele care depind de industria productiva in majoritatea domeniilor. Firmele au nevoie de masuri concrete, de sprijin, promisiuni facute de autoritati care intarzie sa apara si nu de majorari de taxe. Plafonarea impozitului forfetar va fi o masura de crestere a fiscalitatii. Recent s-au lansat niste subventii pentru crearea de noi locuri de munca, insa, acestea nu sunt folositoare daca firma de abia isi mai mentine afacerile la linia de plutire“, a declarat Mihaela Breaz, manager al filialei aradene a Consiliului National al Intreprinderilor Mici si Mijlocii. Ministerul Finantelor vrea sa introduca, in noul Cod Fiscal, un plafon minim pentru impozitul pe profit platit de firme si pentru impozitul pe cifra de afaceri a microintreprinderilor.

Sandra Stoler - Glasul Aradului

  • Confort Instal, Protect si Salonul Tehnic reunesc numeroase firme, in acest weekend, la Expo Arad

In acest weekend la Expo Arad International aradenii pot vizita 3 targuriAradenii sunt asteptati in acest weekend la Expo Arad International pentru a vizita trei targuri - Confort Instal, targ international de tehnologii, materiale si instrumente de masura si control pentru instalatii in constructii, echipamente de incalzire si climatizare, instalatii electrice si sanitare, salonul luminii, Protect - salon de echipamente si servicii pentru protectia muncii, salon de sisteme de paza si protectie, si Salon tehnic - salon de inginerie mecanica, electronica, metalurgie, echipamente de sudura.
Peste 45 de firme din Romania si Ungaria prezinta in aceste zile, ultimele noutati in domeniu, in incinta pavilionului B al complexului expozitional.
Categoriile de produse si servicii oferite de firmele participante in cadrul targului constau in: materiale si echipamente pentru instalatii de alimentare cu apa, instalatii de incalzire, instalatii de gaze naturale, combustibile, elemente de imbinare in instalatii (fitinguri), baterii, produse cu destinatie speciala; cazane (microcentrale) pentru incalzire centrala si apa calda menejera; cazane pentru incalzire pe combustibil gazos, lichid si electric, boilere pentru prepararea apei calde menajere, radiatoare de baie, sisteme de fixare; cazane ecologice pentru combustibil solid; sisteme de incalzire cu gaz prin radiatii pentru hale industriale si spatii mari; game variate de produse hidro-termo-sanitare; compresoare, unelte pneumatice, filtre si uscatoare, robineti industriali; servicii de consultanta, proiectare si executie instalatii incalzire si sanitare, instalatii electrice, panouri solare...

Obiecte sanitare de lux
Vizitatorii prezenti ieri la targ s-au aratat interesati de diferite obiecte sanitare, printre care cazile de baie cu hidromasaj, cromoterapie si aromoterapie. O cada cu asemenea dotari, diferite accesorii si cu baterie in forma de cascada poate fi achizitionata la preturi incepand cu 5.500 de lei noi. De asemenea se poate alege intre diferite cabine de dus din sticla securizata cu profile din inox sau obiecte sanitare din portelan 100%. „Avem o gama foarte variata de obiecte sanitare dar si diferite tipuri de instalatii de incalzire si panouri solare. Produsele noastre sunt deosebite, luxoase si foarte moderne. Vizitatorii pot gasi aici toate accesoriile necesare pentru amenajarea baii”, ne explica Raluca Blaj, consultant vanzari pentru o firma expozanta.

Incalzirea cu peleti - o alternativa economica si nepoluanta
In ultimul timp in cadrul targurilor in domeniu gasim tot mai multe oferte de sisteme alternative de incalzire. La targul din acest weekend este prezenta o firma care propune incalzirea cu peleti, aceasta oferind si cazanele necesare.
Din discutiile purtate cu reprezentantul firmei am aflat ca aceasta metoda imbina economisirea banilor cu confortul incalzirii cu material nepoluant, curat. Se pare ca avantajele acestor sisteme constau in pretul mult mai redus al peletilor comparativ cu lemnele sau gazul, eliminarea cenusei (mult mai putina decat la modelele clasice) functionarea sigura - proprietarul putand lipsi chiar cateva zile de acasa, dar si functionarea ecologica „nu iese fum ci un fel de abur” - spune reprezentantul firmei. Peletii sunt fabricati prin presarea reziduurilor lemnoase - rumegus si talas - fara niciun fel de aglutinare sub presiune mare. Pretul unui cazan pe peleti variaza, in functie de capacitate. Pentru incalzirea unui apartament cu o suprafata de 150 de metri patrati cazanul costa aproximativ 2.900 de euro, iar pentru o locuinta cu un nivel acesta poate fi achizitionat la aproximativ 2.700 de euro.
Daca doriti sa vedeti produsele expuse puteti vizita targul dupa urmatorul program: astazi si maine intre orele 10-18, iar duminica intre 9 si 14. Biletul de intrare costa 2 lei. Astazi intre orele 15-18 are loc si un seminar destinat initiativei de iluminat ecologic. In cadrul seminarului va fi prezentata si reteaua RO 4 Europe.

Simina Roz - Observator

  • Criza financiara sugruma activitatea culturala

Purtatoarea de cuvant a Primariei Arad - Corina Draghici a declarat ca prioritatile din acest an ale bugetului local au fost legate de infrastructuraSe pare ca bugetul alocat pe 2009 institutiilor de cultura este sub asteptari. Criza financiara si austeritatea recomandata de actualul guvern ar putea pune institutiile amintite in imposibilitatea de a-si realiza proiectele.
Contactat telefonic Ovidiu Balint, directorul Casei de Cultura a Municipiului Arad ne-a declarat ca bugetul pe acest an va fi cu aproape 70% mai mic decat cel pe anul trecut. „Nu stiu inca ce masuri vom lua. In ciuda reducerii de buget nu vom renunta la actiunile programate sa aiba loc in cadrul Primaverii Aradene”, a marturisit Ovidiu Balint. Domnia sa si-a manifestat ingrijorarea pentru restul proiectelor. De asemenea, Ovidiu Balint este ingrijorat pentru faptul ca solicitarea finantarii din venituri proprii este mare si dificil de realizat. „Cu reducerea facuta bugetului din cauza crizei financiare si cu solicitarea realizarii de venituri proprii care ni s-a facut, ar insemna sa ne autofinantam in proportie de 40%. Nu cred ca vreo institutie de cultura din Romania a reusit pana acum acesta performanta”, a adaugat Ovidiu Balint.
Se pare ca situatia nu este prea confortabila nici la Teatrul Clasic "Ioan Slavici" Arad. Laurian Oniga, directorul institutiei se teme ca va fi nevoie sa se renunte la proiectele cele mai importante. „Anul trecut teatrul aradean a realizat sume record din venituri proprii, venituri din incasari si din chiririi. Probabil am avut incasari mai mari decat orice alt teatru de stat din tara, excluzandu-le pe cele din Bucuresti, unde publicul este mult mai numeros. Din pacate, estimarile de autofinantare pe anul in curs nu mi se par realizabile”, a declarat Laurian Oniga.
Ca intotdeauna Rodica Talmaciu, directoarea Filarmonicii de Stat Arad a primit cu optimism bugetul pe 2009 „Intelegem situatia si vom incerca sa ne descurcam” a marturisit domnia sa. „Din pacate, mi se par foarte mari estimarile de autofinantare care ni s-au facut, in conditiile in care nu putem folosi sala la capacitatea maxima atata timp cat renovarea ei nu este inca finalizata”, a adaugat Rodica Talmaciu. Nemultumirile reprezentantilor institutiei muzicale aradene sunt legate si de sistarea cheltuielilor de investitii, in felul acesta organizatia neputand sa achizitioneze nici macar instrumente muzicale.
Contactata telefonic Corina Draghici, purtatoarea de cuvant a Primariei Arad, ordonatorul de credite pentru institutiile amintite ne-a declarat ca prioritatile din acest an ale bugetului local au fost legate de infrastructura. De asemenea, domnia sa a subliniat ca procentul din buget alocat culturii este de 9%, mai mare decat procentul alocat asistentei sociale de 6%.
De mentionat insa ca institutiile culturale aradene au repurtat succese notabile in ultima vreme. Sa amintim doar cele patru nominalizari la premiile Uniunii Teatrale din Romania din 2007 si premiul pentru cel mai bun actor in rol secundar acordat de aceeasi organizatie in 2008 actorului aradean Ovidiu Ghinita. Aceste performante situeaza teatrul aradean la acelasi nivel cu teatre mult mai mari din tara, teatre care beneficiaza bineinteles de bugete pe masura. Doar in 2009 Teatrul de Stat din Oradea va beneficia de 7 milioane 642 mii lei, adica mai mult decat dublul sumei alocate institutiei similare din orasul nostru. Purtatoarea de cuvant a Primariei Arad este de parere ca diferenta dintre sumele alocate teatrelor din cele doua orase se datoreaza faptului ca Aradul, municipiu de rangul al II-lea este un oras mai mic decat Oradea, incasarile la bugetul local fiind si ele mai mici.
Este regretabil, insa, faptul ca performantele institutiilor de cultura aradene nu au facut ca acestea sa ajunga pe lista de prioritati a Primariei Arad, chiar daca aceste performante au facut sa se vorbeasca despre orasul nostru nu doar pe plan national, ci si international. Sa amintim aici despre propunerea de colaborare venita din parte primariei orasului Granada din Spania, propunere transmisa prin regizorul Radu Dinulescu, directorul Teatrului de Marionete Arad. De asemenea, demn de mentionat este si premiul presei castigat la sectiunea off a Festivalului de Teatru de la Avignon, de spectacolul „Hymnus” spectacolul fiind realizat de Casa de Cultura a Municipiului, Teatrul de Marionete si Teatrul Clasic "Ioan Slavici". Sa mai adaugam si calitatile artistice ale componentilor Corului Academic si ai Orchestrei Simfonice, calitati recunoscute la nivel national. Lista ar putea fi foarte lunga si ar trebui sa contina neaparat afirmatia facuta de directorul de scena Victor Ioan Frunza referitoare la unicitatea in Europa centrala si de est a Teatrului de Marionete din Arad, unicitate ce consta in tehnica traditionala si foarte dificila folosita in manuirea marionetelor.
In concluzie, cu un buget de municipiu de rangul al- II-lea, Aradul reuseste, cel putin in plan cultural, performante de prim rang la nivel national si nu numai. Situatie care ne-ar pute face sa credem ca in cazul in care aceste bugete ar fi pe masura performantelor ne-am putea astepta ca si rezultatele sa creasca, orasul nostru nemaifiind cunoscut doar ca oras de tranzit, ci mai ale ca unul cu o viata culturala foarte intensa.

Cristina Lazurca - Glasul Aradului

  • Sarbatoare la Jandarmerie

Inspectoratul de Jandarmi al Judetului Arad a sarbatorit 159 de ani de la infiintareInspectoratul de Jandarmi al Judetului Arad si-a sarbatorit joi cea de a 159-a aniversare.
Intr-un cadru ceremonial, cu toti angajatii echipati in tinutele de gala, seful inspectoratului, Adrian Biclesanu, a rostit mesaje transmise de catre inspectorul general si de catre ministrul Internelor.
Totodata, au avut loc avansari inainte de termen. Patru jandarmi au urcat in grad datorita meritelor lor deosebite.
La ceremonie au participat si primarul si viceprimarul comunei Vladimirescu, precum si doi preoti care au oficiat slujba religioasa. Cinci jandarmi in rezerva au fost premiati cu diplome de excelenta, iar castigatorii concursurilor organizate de Jandarmerie, la care au participat angajatii inspectoratului, si-au primit premiile.
Dupa festivitati, tot personalul Inspectoratului de Jandarmerie al Judetului Arad a fost invitat la o petrecere organizata la Caminul Cultural din localitate.

A. G. - Jurnal aradean


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]