Stirile Zilei

Virtual Arad sustine petitia "Ajunge! Nu mai acceptam sa fim batjocoriti!", va invitam sa o semnati.

Joi, 12 martie 2009

Stirile TVA aici
  • Retea de falsificatori aradeni anihilata de S.C.C.O si DIICOT Arad

O parte din captura de bancnote false a fost aratata si preseiAu falsificat un sfert de miliard de lei vechi in mai putin de trei luni de zile! Politistii aradeni din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalitatii Organizate (SCCO) Arad, impreuna cu procurorii DIICOT Arad au destructurat o retea de falsificatori de bancnote de 100 de lei care actionau in judetele Arad, Timis si Bihor.
Unele dintre bancnotele falsificate de acestia au ajuns chiar si la Finantele Publice din Arad si intr-un bancomat, de unde au fost scoase de posesorii de carduri.
Reteaua functiona dupa o structura bine pusa la punct: capul retelei-locotenenti-plasatori. Vasile M. era cel care falsifica banii. Barbatul avea in apartamentul sau toata aparatura de care avea nevoie pentru o astfel de operatiune, de la scannere, imprimante laser color la PC-uri, laptopuri si HD-uri portabile.
''Fabricarea'' banilor a inceput in decembrie 2008. Ofiterii SCCO Arad au inceput sa primeasca informatii referitoare la punerea in circulatie a bancnotelor contrafacute. Prima actiune de prindere in flagrant s-a soldat cu identificarea a 10 plasatori, printre care se aflau si doi minori cu varste cuprinse intre 16 si 18 ani. Pe masura ce inaintau in ancheta, oamenii legii si-au dat seama ca exista mai multe grupuri de plasatori de bani falsi care au aceeasi sursa care ii aproviziona cu bani falsi. In februarie 2009 a fost anihilata intreaga retea de falsificatori.

Modul de plasare
Plasatorii schimbau bancnotele de 100 de lei, la chioscuri sau la localuri de la periferia Aradului sau in judet. De regula acstia cumparau cu 100 de lei, un pachet de guma de mestecat sau un pachet de tigari doar pentru a schimba banii. O bancnota falsa a ajuns chiar intr-un bancomat de unde a fost restrasa de un client. Pentru cei care doreau sa cumpere bani falsi, o bancnota de 100 de lei le era vanduta cu 25 de lei. Banii falsi erau din hartie si aveau mai multe elemente lipsa.
''Filigranul portret cu BNR, firul de siguranta, microtextul care trebuia sa fie palpabil la atingere nu sunt prezente pe aceste bancnote. De asemenea hartia nu este imprimata cu cerneala fluorescenta'', a declarat subcomisarul Cosmin Popovici, seful SCCO Arad.
Procurorii DIICOT Arad l-au prezentat pe Vasile M., cel care falsifica banii si pe Dumitru F., cel care ridica banii pentru a-i plasa la ceilalti intermediari, instantei cu propunere de arestare preventiva. Cei doi au primit mandate pentru 29 de zile pentru infractiunile de constituire, initiere, asociere si aderare la un grup infractional organizat, inselaciune si fals de moneda. Celelalte persoane implicate in aceasta retea sunt cercetate in stare de libertate.

I. C. - Jurnal Aradean

  • Clubul Lions a incheiat deja primul proiect din acest an ce a constat in donarea de mobilier medical Spitalului Judetean

Clubul Lions a ajutat din nou Spitalul Judetean AradSpitalul Judetean Arad a primit zilele acestea ultimul transport de mobilier si diferite articole medicale, posibil datorita unui proiect demarat de Clubul Lions. Este vorba despre doua tiruri de doua tone pline cu paturi pentru adulti si copii, dulapuri, scaune cu rotile, lenjerii si alte articole necesare, ce au fost aduse din Germania, cu ajutorul unui Club Lions de acolo.
„Clubul nostru are deja o traditie de colaborare cu Spitalul Judetean fiind cel mai mare spital din oras si tine de principiile noastre sa ii ajutam. Mobilierul adus din Germania nu este nou dar este intr-o stare foarte buna. Obiectele aduse sunt destinate in principal sectiilor Cardiologie, Terapie intensiva, Chirurgie, iar cele care au ramas vor fi repartizate pe celelalte sectii”, ne spune Dan Cioca, presedintele Clubului Lions Arad.
Gheorghe Falca, primarul orasului, a felicitat Clubul pentru actiunea intreprinsa spunand ca „asa ar trebui sa functioneze orice ONG. Este de remarcat ca suntem abia la inceputul anului si Lions a reusit deja sa incheie un proiect foarte important.”
Si managerul Spitalului, Mirandolina Prisca, a multumit pentru mobilierul primit din Germania „Nu este pentru prima data cand Clubul isi indreapta atentia asupra noastra. Le multumesc tuturor celor implicati. Clubul colaboreaza cu noi de ani de zile si datorita implicarii acestuia s-au facut realizari importante in spital.”
Valoarea bunurilor acordate Spitalului Judetean depaseste 40.000 de euro iar transportul acestora a fost posibil datorita fondurilor puse la dispozitie de Primaria Arad.
In perioada urmatoare Clubul Lions va amenaja la Spitalul Judetean si o sala de operatii, care la final, se va ridica la standardele epidemiologice impuse pentru anul in curs. „Avem un alt proiect ce consta in reamenajarea si dotarea unei sali de operatii, care o sa dureze mai mult timp deoarece se va schimba totul, si vor trebui montate diferite aparate. Se vor monta usi din inox si o instalatie care sa asigure temperatura optima pentru operatii. Langa aceasta vom amenaja si o sala de trezire pentru bolnavii scosi din operatie”, explica Dan Cioca.

Simina Roz - Observator

  • S-a semnat programul de colaborare Arad-Pecs

Autoritatile din Arad si Pecs au semnat programul de colaborare pe anul 2009Consilieri locali si reprezentanti ai institutiilor de cultura au participat, ieri, la semnarea Programului de Colaborare dintre Arad si Pecs pentru anul 2009.
Programul a fost semnat de catre Primarul Municipiului Arad, Gheorghe Falca si viceprimarul municipiului Pecs, Gonda Tibor. In documentul semnat ieri, sunt prevazute activitatile culturale, sociale si din domeniul educatiei la care vor participa reprezentantii celor doua orase infratite.
Reprezentantii primariei afirma ca schimburile culturale dintre Arad si Pecs au deja o traditie de cativa ani, pe baza unui parteneriat incheiat in anul 2003, care a fost intarit prin protocolul de infratire incheiat in 2008. Municipiul Arad a sprijinit orasul Pecs in demersul sau de a deveni Capitala Culturala a Europei, in anul 2010. „Aceasta infratire asigura orasului nostru o deschidere deosebita si oportunitati de promovare in cadrul tuturor evenimentelor care vor fi gazduite de Pecs anul viitor in cadrul programului Capitala Culturala Europeana”, afirma Corina Draghici, purtator de cuvant al Primariei Arad.

Claudia Untaru - Glasul Aradului

  • Gheorghe Suma, singurul reparator de instrumente muzicale din Arad

Gheorghe Suma repara de peste 40 de ani instrumente muzicaleAre 75 de ani si de 40 de ani repara instrumente muzicale in micul sau atelier, fiind singurul reparator de instrumente din oras. A „furat” meserie de la doua persoane avizate in domeniu si, acum, marturiseste ca nu ar mai putea trai fara a se dedica in totalitate marii lui pasiuni.
Gheorghe Suma practica aceasta meserie din 1969, cand un domn, caruia ii tine minte doar numele de familie, Preda, care, la vremea aceea, facea acest lucru, l-a invatat cateva lucruri elementare. „In Timisoara mai este o persoana care practica aceasta meserie, in Bucuresti, mai sunt doua persoane si la Cluj inca o persoana. In rest, puteti merge oriunde in tara sa vedeti ca nu mai sunt altii care se ocupa cu reparatul instrumentelor”, spune Gheorghe Suma. A venit in Arad din Marghita, „de la sat”, cum ii place sa spuna, pentru a se inscrie la Scoala de Mecanica Fina. Calificarea sa este de electrician dar, pentru ca „mi-o fost draga reparatia”, s-a apucat de ceea ce face si astazi cu mare drag si devotament. Pentru a putea invata meserie mergea la lucru, la Fabrica de Vagoane din Arad doar in schimbul III, ziua dedicandu-si-o marii lui pasiuni. Cand s-a hotarat sa faca din pasiune o meserie si sa isi deschida un atelier, a mers la Finante pentru aprobare, dar nu a primit, pentru ca nu avea pregatire calificata in domeniu. A primit autorizatie abia dupa cativa ani, cand era pe punctul de a renunta. „De atunci imi mananc viata aici”. Pentru ca nu invatase mare lucru de la domnul Preda, s-a dus la Fabrica „Doina” din Bucuresti, unde a intalnit un alt domn, al carui nume nu si-l mai aminteste, maestru in repararea instrumentelor, pe care l-a adus la Arad si l-a platit pentru a-l invata meserie. Asa a ajuns sa stie cum se repara orice instrument, de la trompete si acordeoane pana la piane, de care insa nu se prea ocupa pentru ca „ar insemna sa merg prin oras sa le repar si e greu sa duc toate sculele cu mine”. Pentru el, activitatea pe care o desfasoara zilnic, de la ora 4 dimineata, pana seara tarziu este vitala. „Eu nu vad viata fara aceasta meserie. Nu ies din atelier decat cand ma mai duc dupa paine la piata. Ma inchid aici si imi vad de treaba”.
Gheorghe Suma are trei baieti, din doua casnicii, care, insa, l-au cam uitat si nu vor sa ii urmeze in cariera desi, in urma cu ceva timp, cel mai mic a stat cu el in atelier o saptamana dar „nu i-a placut pentru ca, cica, se murdareste si mai bine face altceva”.

Corina Hutan - Observator

  • Bursa Locurilor de munca

Pe data de 20 martie va avea loc la Chisineu Cris bursa locurilor de muncaAgentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca Arad organizeaza, in 20 martie, bursa locurilor de munca, in localitatea Chisineu-Cris.
Pe langa obiectivul realizarii unei medieri directe in cadrul bursei, intre cererea si oferta de locuri de munca dintre persoanele aflate in cautarea unui loc de munca si angajatori, participantii vor fi informati in legatura cu masurile de stimulare a ocuparii fortei de munca de care pot beneficia gratuit, prin intermediul serviciului public de ocupare. Reprezentantii institutiei vor oferi servicii de consiliere si formare profesionala celor aflati in cautarea unui loc de munca.
Pentru cei interesati, AJOFM va oferi consultanta si asistenta pentru inceperea unei activitati independente sau initierea unei afaceri, cu minimum de resurse financiare. Cu aceasta ocazie, vor fi prezentate facilitatile prevazute de lege, pentru angajatorii care incadreaza someri, absolventi si alte categorii defavorizate pe piata muncii. Dintre aceste facilitati, de mentionat sunt scutirea unor plati, pe care in mod normal anagajatorul este obligat sa le faca, in cazul in care sunt incadrate in munca persoane cu handicap ori persoane aflate la limita de varsta inainte de pensionare. Nu in ultimul rand, incadrarea tinerilor pe locuri de munca existente sau nou create sunt aspecte incurajate de catre Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca prin subventii si facilitati.

Sandra Stoler - Glasul Aradului


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]