Stirile Zilei
Miercuri, 15 aprilie 2009
Stirile TVA aici
  • Opozitia a castigat prima batalie in CLM

Proiectul referitor la Strandul Neptun nu a obtinut numarul necesar de voturi in partea consilierilorStrandul Neptun ramane deocamdata la vechile tarife, pentru ca proiectul de hotarare privind noul regulament a cazut la vot
Discutiile privind Strandul Neptun nu s-au incheiat ieri, asa cum se asteptau o parte dintre alesii locali.
Proiectul referitor la Strandul Neptun, prin care s-a dorit majorarea pretul biletelor si abonamentelor si modificarea orarului de functionare a cazut la vot. Surpriza a fost mare, mai ales pentru consilierii locali (PD-L), care detinand majoritatea s-au asteptat ca acesta sa treaca. In sala s-au aflat 18 consilieri, iar proiectul a primit 15 voturi „pentru” si trei „impotriva”. Conform regulamentului, un astfel de proiect ar fi avut nevoie de 16 voturi „pentru”. Dorel Popa, Claudiu Cristea si Teodora Hotaran au fost consilierii care au votat impotriva.

Prima victorie
Teodora Hotaran, consilier PSD a obtinut ieri, dupa cum a afirmat, prima victorie in fata colegilor (PD-L). Mai mult de atat, aceasta a fost singura care a tinut sa specifice cu voce tare dupa vot ca proiectul a cazut. Consilierii PD-L nu au reactionat, probabil din cauza socului suferit. Inainte ca proiectul sa fie supus votului, cativa consilieri au avut de adus amendamente. S-a vorbit despre tarifele pe care sa le plateasca pensionarii, elevii si studentii, despre modificarea programului de functionare al Strandului Neptun, despre zonare. Daca initial in proiect erau trecute doar doua zone, in urma amendamentelor au fost patru.

Consilierii consimt la prelungirea orarului
Din amendamentele propuse se pare ca alesii locali au tinut cont de doleantele agentilor economici si au prelungit orarul de functionare. Alesii au decis ca strandul sa nu mai fie inchis la miezul noptii cum era in proiect. Pentru zona I (zona comerciantilor) orarul de functionare va fi de luni pana joi intre orele 8,00 si 1,00, vineri si sambata de la 8,00 la 5,00, iar duminica de la 8,00 la 2,00; pentru zona II (zona bazinelor) va fi de luni pana duminica intre orele 8,00 si 22,00, iar pentru zona III (zona solariilor) orarul va fi tot de luni pana duminica intre orele 8,00 si 22,00. In comisii, consilierii au propus prelungirea lui in timpul saptamanii pana la ora 1 noaptea, vineri si sambata pana la cinci dimineata, iar duminica pana la ora 2. Viceprimaul Geanina Pistru a citit amendamentele privind atat tarifele cat si zonarea, amendamente la care consilierul Claudiu Cristea a avut de obiectat. El si-a sustinut punctul de vedere pe care l-a prezentat la dezbaterea publica si anume ca taxa de intrare in zona comerciala ar trebui anulata. Pe langa cei doi au mai dat citire amendamentelor si Bruno Biringer si Gheorghe Schil. Dupa votarea amendamentelor, intreg proiectul a fost supus votului cu modificarile prezentate. Tarifele au ramas aceleasi, adica in zona bazinelor aradenii sa plateasca 7,5 biletul intreg si 4,5 lei cel redus, iar in zona comerciala 2,5 lei.

„Eu nu votez pentru”
Dorel Popa, consilier PC a tinut sa precizeze ca el va vota impotriva, deoarece a promis in campania electorala ca nu va mari tarifele pe strand. Deoarece au lipsit trei consilieri PD-L (Florin Manta, Marius Ozarchevici si Dacian Tolea), iar Popa, Cristea si Hotaran au votat impotriva, proiectul a cazut. De asemenea, nici primarul Aradului, Gheorghe Falca nu a fost prezent, acesta fiind plecat in concediu, insa cel mai probabil cand va reveni proiectul va fi supus din nou votului. Deschiderea oficiala a strandului se aproprie (1 mai), insa cum nu exista un proiect de hotarare aprobat, strandul va functiona dupa vechiul regulament. Nu doar acest proiect de pe ordinea de zi a cazut, ci si cel cu privire la aprobarea continutului cadru al contractelor de locatiune aferente spatiilor comerciale aflate in incinta Strandului „Neptun”, care a obtinut tot 15 voturi pentru si 3 impotriva.

Claudia Untaru - Glasul Aradului

  • Fara medici si salvari suplimentare de sarbatori

Numarul salvarilor nu va fi suplimentat in zilele de PastiApropierea sarbatorilor ingrozeste cadrele medicale care au avut nesansa de a fi programate de garda tocmai in zilele de Pasti. Din experienta anilor trecuti stim ca asemenea sarbatori inseamna pentru cetateni exces de mancare si nu in ultimul rand de alcool. In plus, numarul pacientilor va creste si datorita faptului ca in aceste zile de sarbatoare cabinetele medicilor de familie nu vor avea program. Cu toate acestea, nu s-au luat masuri cel putin pana in prezent de suplimentare a cadrelor medicale de la Unitatile de Primire Urgente si nici a salvarilor. Roberto Schill, managerul Serviciului de Ambulanta Arad spune ca „echiajele sunt suficiente ca sa faca fata solicitarile din perioada sarbatorilor. Nu avem cum sa suplimentam numarul lor si trebuie sa respectam si codul muncii. Astfel ca vor fi in medie sapte echipaje gata sa raspunda solicitarilor pe timpul zilei si opt echipaje pe timp de noapte. Va fi o ambulanta de tip C pentru urgente majore pe care exista un medic in permanenta si un alt echipaj din componenta caruia face parte si un medic pentru consultatiile la domiciliu.”
Daca la Ambulanta lipsa suplimentarii personalului si a numarului de salvari este o certitudine in cazul Spitalului Clinic Judetean problema este inca in discutii. Managerul unitatii medicale Mirandolina Prisca spune ca „nu s-a luat nicio decizie inca in acest sens. Ma voi intalni zilele acestea cu directorul medical si cu ceilalti colegi sa discutam si sa vedem daca se impune o astfel de masura. Nu cred ca va fi necesar pentru ca sarbatorile inseamna un weekend prelungit cu o zi si noi oricum pentru sfarsiturile de saptamana avem personalul medical suplimentat. Probabil vom functiona tot asa, cu trei medici in cadrul Unitatii de Primire Urgente majore si cu alti doi medici la UPU pediatrie. In cazul in care vor exista probleme sunt sigura ca colegii mei vor raspunde solicitarilor pentru ca in spitalul nostru exista disponibilitate pentru astfel de cazuri de urgenta.” Medicii trag un semnal de alarma cetatenilor pe care ii sfatuiesc sa fie cumpatati atat in ceea ce priveste alimentatia cat si consumul de alcool pentru a evita situatia neplacuta de a-si petrece sarbatorile pe patul de la urgente. De asemenea in cazul racelilor incipiente este recomandat ca pacientii sa se prezinte din timp la medicul de familie pentru ca situatia sa nu se agraveze in zilele urmatoare creandu-se in acest fel aglomeratie pe holurile spitalului.

A. M. C. - Observator

  • Nadlacul sufocat de TIR-uri

Deoarece in Ungaria nu s-a putut circula pe perioada Pastelui catolic, la Nadlac s-au format cozi kilometrice de TIR-uriIn ultimele ore, nu mai putin de 700 de camioane au iesit din tara prin punctul de trecere al frontierei Nadlac.
Aglomeratie mare la Nadlac, acolo unde sute de TIR-uri au format cozi kilometrice pentru a trece frontiera in Ungaria. Blocajul de la frontiera a aparut din cauza Pastelui catolic. Doar prin Nadlac au iesit din tara 700 de camioane, in timp ce prin PTF Varsand au iesit 600 de TIR-uri. Autoritatile din Ungaria interzic traficul greu pe teritoriul tarii la fiecare sfarsit de saptamana si la fiecare sarbatoare importanta. Astfel, pe teritoriul tarii noastre, in PTF-uri, autotrenurile formeaza cozi interminabile pana cand maghiarii ridica restrictia pentru traficul greu. Cozile de camioane s-au intins de la intrarea in orasul Nadlac si pana la punctul de trecere al frontierei, iar parcarile in zona erau pline. Drum aglomerat
Din aceasta cauza, TIR-urile au blocat complet banda de mers spre fosta vama. Astfel, pe o singura banda circulau si masinile care veneau din Ungaria si cele care mergeau spre tara vecina. ''Pentru a fluidiza traficul, la Nadlac, am mai deschis inca o banda pe sensul de iesire, am suplimentat personalul si am organizat echipe mobile pentru mentinerea ordinii in zona'', a declarat Mihaela Les, purtator de cuvant in cadrul IJPF Arad. Desi stiau de restrictie, soferii TIR-urilor au ajuns la Nadlac din timp, pentru a fi primii care trec in Ungaria, unii asteptand pana la 15 ore sa treaca frontiera. Tiristii spun ca o data ridicata restrictia, autoritatile maghiare ii controleaza la sange si ii ameninta ca le vor da amenzi pentru orice. Soferii camioanelor spun ca trebuie sa le dea spaga pentru a scapa nesanctionati.

I. C. - Jurnal aradean

  • Bani putini si mult optimism pentru cultura aradeana

La Teatrul de Marionete situatia proiectelor de viitor este incerta din cauza lipsei banilorBugetul alocat in acest an pentru activitatile culturale din Arad este mult mai mic, comparativ cu anul trecut, pe motivul crizei financiare. In ciuda acestui lucru, directorii institutiilor de cultura din judetul nostru sunt optimisti si spera ca se vor descurca si cu bani mai putini, pentru a reusi sa isi finalizeze (cum pot) proiectele stabilite pentru anul 2009.

Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad va cauta finantare si in alte surse
Desi banii sunt mai putini, la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad se discuta depre Festivalul de Teatru Clasic, din toamna acestui an. De aproape doi ani se pregateste internationalizarea festivalului care a adus la Arad, de-a lungul anilor, personlitati remarcabile si spectacole de mare clasa, atat din Romania cat si din Italia, Ungaria sau Franta. „Am inteles ca acestea sunt posibilitatile de finantare pentru acest an. Este criza mondiala si nu ne ramane decat sa ne adaptam situatiei si sa facem cu mai putini bani performantele pe care le-am avut in ultimii doi ani. Vom incerca sa gasim finantare si din alte surse. In ceea ce priveste editia din acest an a Festivalului de Teatru Clasic, si internationalizarea acestuia, trebuie sa spun ca ne pregatim de doi ani si nu putem renunta acum pentru ca ne-am face de ras”, spune Laurian Oniga, directorul Teatrului Clasic „Ioan Slavici” Arad.

Banii putini alocati activitatilor nu descurajeaza conducerea Filarmonicii
Nici la Filarmonica situatia nu arata mai bine decat la teatru. Problema autofinantarii si a bugetului mai mic cu 20 % sunt doar cateva dintre problemele cu care se confrunta conducerea institutiei, care, insa, spun ca va continua seria evenimentelor pe care le are planuite pentru acest an, printre care si Festivalul de Muzica Vieneza, care a avut un succes deosebit la editia de anul trecut. „Suntem obligati sa tinem cont de situatia generala de criza financiara care exista in momentul de fata. Bugetul care ne-a fost alocat este cu 20% mai mic fata de cel de anul trecut. Nu avem cheltuieli de capital si nu avem bani suficienti pentru a cumpara instrumente. Trebuie sa facem economii drastice si vrem sa gasim fonduri din alte surse, pentru a ne finaliza proiectele din acest an. Nu sunt foarte fericita cu aceasta situatie si speram sa primim ceva mai multi bani dupa urmatoarele rectificari. In momentul de fata nu am primit nici un leu pentru cele trei proiecte pe care le avem si, cel mai greu este ca avem un procent de autofinantare mult mai mare in acest an, de circa 260.000 de lei, fata de 146.000 de lei anul trecut. Oricum, nu ne pierdem optimismul si mergem inainte in speranta ca va fi mai bine”, explica Rodica Talmaciu, directoarea Filarmonicii de Stat Arad. In pofida neajunsurilor, aradenii se vor bucura si in acest an de Festivalul de Muzica Vieneza si alte evenimente care urca foarte mult cotele orasului nostru, in ceea ce priveste actvitatea culturala care exista in momentul de fata.

Casa de Cultura nu renunta la programul evenimentelor culturale stabilit pentru 2009
Ovidiu Balint, directorul Casei de Cultura a Municipiului Arad ne-a spus ca, desi bugetul este mult sub asteptari, nu va renunta la niciun eveniment programat pentru acest an. Deci, se pare ca vom avea un Festival Underground, unul de Folk, unul de Rock si, poate, unul de muzica Blues, care va debuta in acest an. „Nu renuntam la programul evenimentelor culturale deja stabilit pentru acest an, ci doar diminuam bugetul pentru fiecare proiect. In ceea ce priveste proiectele noi pe care le-am demarat, pot spune ca avem un parteneriat la Bucuresti, pentru Festivalul de Teatru Underground, care, incepand din acest an se va numi Underground Festival, fiindca, in cadrul festivalului vor fi prezentate si cateva filmulete”, marturiseste Balint.

Radu Dinulescu spera ca toate problemele financiare cu care se confrunta Teatrul de Marionete sa se rezolve cat de curand
Proiectele de viitor ale Teatrului de Marionete sunt incerte din cauza lipsei banilor, cu care se “lupta”, la fel ca celelalte institutii de cultura din Arad. “Nu mi-am facut proiecte mari pentru 2009 pentru ca banuiam ca nu va fi un an bun financiar! Cum am calatorit mult, anul trecut am vazut criza venind peste tot si as fi fost naiv sa nu prevad dezastrul si la noi”, spune Radu Dinulescu, directorul Teatrului de Marionete Arad. De asemenea, ne-a mai marturisit ca ar fi fost un an bun pentru reconstruirea teatrului cu o finantare europeana, proiect care, din pacate, a fost oprit “din fasa” la inceputul anului 2008 si astfel s-a pierdut o buna oportunitate de a incerca atragerea de bani din fonduri europene, dar “poate peste 2 sau 3 ani acum”. In ceea ce priveste viitoarele spectacole ale Teatrului de Marionete, sunt bani doar pentru o singura premiera originala, si aceea cu costuri mici, restul fiind reluari ale unor spectacole mai vechi, pe care noua generatie de copii nu le-a vazut oricum. “Nu poate ajunge un buget de trei ori mai mic decat cel din anul trecut! Va trebui redus totul. E un buget de supravietuire. Problema cea mai spinoasa este ca nici parintii nu mai au foarte multi bani pentru a trimite copiii cat mai des la teatru! Aici nu mai stiu cum se poate actiona. E deja o problema guvernamentala. Anul acesta au venit foarte tarziu bani la buget si chiar si la Ministerul Culturii sumele sunt cu mult mai mici.”, spune Dinulescu. Teatrul de Marionete are o serie de dosare depuse pentru a suplimenta fondurile Festivalului Euromarionete si eventualelor iesiri ale teatrului in strainatate. “Asteptam sa treaca dosarele noastre de comisiile de evaluare. Tinem degetele incrucisate”, continua directorul institutiei de cultura. Din fericire, datorita prezentei Teatrului de Marionete din ultimii ani la Avignon, s-a realizat un parteneriat cu multe echipe din strainatate, in momentul de fata existand o colaborare cu un teatru din Granada si o companie din Grenoble la un proiect pentru linia de finantare europeana ”Cultura 2013”, proiectul sprijinit politic in primul rand de Primaria din Granada. “Sa vedem... speram ca toate aceste griji, nevoi, necazuri, rele, se vor duce ca un fum”, incheie intr-o nota optimista Radu Dinulescu.
Daca ar fi sa concluzionam, nu putem spune decat ca este realmente dureros faptul ca nu se pune deloc pret pe cultura, pe evenimentele care fac din Arad un oras recunoscut, pe festivalurile care aduc in orasul nostru personalitati din lumea teatrului si virtuozi ai muzicii din tara si strainatate.

Corina Hutan - Observator

  • Retea de canalizare la Zadareni

Lucrarile la noua retea de canalizare din localitatea Zadareni continuaLa sfarsitul anului trecut, cand vremea nefavorabila a oprit lucrarile de extindere a retelei de canalizare in localitatea Zadareni, jumatate din lungimea acesteia era deja finalizata.
Ce-i drept, se epuizasera si fondurile acordate pentru anul trecut in aceasta privinta. In perioada urmatoare - ne informeaza viceprimarul comunei - in functie si de rapiditatea cu care vor veni finantarile de la Guvern, lucrarile la extinderea retelei de canalizare se vor relua. Probabil ca acest lucru se va petrece in urmatoarele saptamani, cand Bugetul de Stat va fi aprobat de catre Parlamentul Romaniei si va deveni operational. Reteaua de canalizare din comuna Zadareni va fi una destul de extinsa si presupune amplasarea a doua statii de pompare, dintre care una va fi in Zadareni, iar cealalta in localitatea Bodrog. Statia de pompare care va fi amplasata in localitatea Bodrog va deservi si o parte din localitatea Zadareni, deoarece statia de aici va intretine reteaua conexa de canalizare catre municipiul Arad, in acest fel eliminandu-se din proiect si construirea unei statii de epurare, statie care ar fi presupus costuri financiare foarte mari in ceea ce priveste montarea si intretinerea acesteia. Deoarece proiectantii au eliminat amplasarea acestei statii intermediare, in anumite portiuni ale retelei de canalizare din comuna Zadareni, adancimea acesteia va trece uneori si de sase metri. Acest lucru a starnit neplaceri unor cetateni din comuna, deoarece fiind o adancime atat de mare, pamantul de umplutura se taseaza tot mereu, iar la suprafata apar santuri. „In urma sesizarilor venite de la cetateni - ne declara viceprimarul comunei Zadareni - le-am explicat acestora situatia cu care ne confruntam si care nu se poate remedia de la o zi la alta. Din cate am aflat de la constructorul retelei de canalizare, avand in vedere adancimea la care se lucreaza, tasarea definitiva a pamantului mai poate dura chiar si un an de zile. Este vorba despre un lucru absolut natural si care nu se poate remedia prin alte interventii tehnice. Tocmai din acest punct de vedere facem apel la intelegerea cetatenilor din comuna Zadareni, iar noi, cei din Primarie, vom incerca sa intervenim operativ si sa remediem disconforturile create de aceasta situatie oarecum neplacuta. Orice s-ar spune, fiecare dintre noi este dispus la concesii in ceea ce priveste confortul cotidian, atunci cand se pune problema unei investitii de o asemenea anvergura. Nu-i tot una sa stai intr-un permanent santier, dar atunci cand lucrarile vor fi terminate - si speram ca acest lucru se va petrece cat mai repede - zestrea fiecarui locuitor al comunei Zadareni va creste in functie de investitia facuta.” Pe de alta parte, dincolo de disconfortul santierului comunal de zi cu zi, fiecare cetatean din comuna Zadareni este constient ca aceste investitii majore in infrastructura localitatii va contribui la cresterea valorica a proprietatilor imobiliare si tot ei vor avea de castigat.

Doru Sinaci - Glasul Aradului


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]