Stirile Zilei
Marti, 27 ianuarie 2009
Stirile TVA aici
  • Aradul si Gyula se vor dezvolta impreuna

Municipiul Arad se va dezvolta si prin programul de cooperare transfrontaliera Ungaria-RomaniaMunicipiul Arad participa ca partener al orasului Gyula la proiectul „Dezvoltare transfrontaliera a circulatiei rutiere”, respectiv la accesarea de fonduri ale Uniunii Europene prin programul de Cooperare Transfrontaliera Ungaria-Romania 2007-2013. Proiectul propune intocmirea unui studiu de circulatie al celor doua orase, in interiorul, dar si in afara lor.
„Valoarea totala estimata a investitiei este de 580.000 euro, din care municipiul Arad doreste obtinerea unei finantari in valoare de 400.000 euro, iar in cazul in care, in urma evaluarii proiectul va fi castigator, municipiul Arad va asigura co-finantarea din bugetul general pentru un procent de 5% adica echivalentul in lei a 20.000 euro”, afirma Corina Draghici, purtator de cuvant al Primariei Arad. Acest proiect se realizeaza avand in vedere necesitatea imbunatatirii conditiilor de trafic, a dezvoltarii retelei stradale, a optimizarii servicilor de transport public, crearea de piste de biciclisti, crearea culoarelor speciale de circulatie pentru vehicule apartinand transportului public, sporirea calitatii serviciilor de transport public prin stabilirea traseelor optime si a locatiilor optime pentru statiile de imbarcare - debarcare pentru transportul in comun.

„Strangeri de maini” si turism
De asemenea, tot legat de colaborarea transfrontaliera este si programul privind semnarea declaratiei de parteneriat pentru proiectul „Strangeri de maini - aniversarea a XV ani”, elaborat de primaria Gyula pe programul de cooperare. Finantarea proiectului este in valoare de 1.000 euro pe perioada 2009 - 2011 din bugetul municipiului Arad din care suma 800 euro co-finantare, iar suma de 200 de euro pentru costuri, care se va recupera dupa incheierea proiectului. Totodata sunt formate parteneriate si pentru dezvoltarea turistica intre cele doua orase. Acest proiect are ca obiectiv investitii in infrastructura turistica si in puncte de atractie.
Suma totala a proiectului este de 100.000 euro. Consiliul local al Municipiului Arad, prin Directia de Dezvoltare si Asistenta Comunitara Arad este si partenerul proiectului „Parada sportiva”. Acest proiect are ca obiectiv cooperarea culturala si sportiva intre comunitatile cuprinse in proiect. Suma totala a proiectului este de 50.000 euro, cu o cofinantare de 2% (1.000 euro) de catre Consiliul Local Arad. Toate aceste proiecte privind parteneriatul intre cele doua tari se vor afla pe masa consilierilor in sedinta extraordinara de joi.

Claudia Untaru - Glasul Aradului

  • Aradenii solicita un loc la gradinita pentru copii chiar si cu un an inainte

Parintii se intereseaza din timp de locurile la gradinitaIn fiecare an se inregistreaza o adevarata „batalie” pentru locurile disponibile din gradinitele aradene. Parintii incearca sa-si inscrie copiii chiar cu un an inainte de varsta pentru Gradinita. Cele mai cautate sunt unitatile care functioneaza cu program prelungit deoarece aici copiii beneficiaza de masa iar orarul de functionare este pana la ora 17 pe cand la cele cu program normal doar pana la ora 13.
Am vorbit cu cativa directori de la gradinitele aradene, de unde am aflat ca foarte multi parinti au inceput deja sa se intereseze pentru un loc. Inscrierea copiilor se face dupa mai multe criterii. Principalul ar fi varsta copilului - conform legii, niciun copil care nu a implinit trei ani pana la data inceperii anului scolar - 15 septembrie 2009 - nu poate fi inscris in grupa mica. O alta conditie - si una dintre cele mai importante - se refera la domiciliul familiei din care provine copilul, prioritari fiind cei care locuiesc in imediata apropiere a gradinitei solicitate. Daca copilul mai are un frate care frecventeaza aceasta unitate va fi si el primit. „Avem deja foarte multe cereri pentru inscriere. Mai sunt cateva locuri libere. Unii parinti s-au interesat pentru un loc la gradinita noastra inca de la incepu-tul anului scolar in curs. Bineinteles ca prescolarii care sunt deja inscrisi la noi vor fi primiti in continuare. Tinem cont in special de cei care locuiesc in apropierea gradinitei si cei care mai au deja frati la noi. Cererile sunt puse pe o lista iar dupa ce vor fi depuse cererile de inscriere se va stabili cine va ocupa locurile disponibile, in functie de criteriile impuse”, ne spune Rodica Toldan, directorul Gradinitei PP. Nr 14 din Arad.
Parintii se intereseaza din timp deoarece sunt foarte putine locuri disponibile si le este frica sa nu ramana cu copilul acasa. In ceea ce priveste gradinitele cu program normal, acestea sunt gratuite, percepandu-se taxe doar in cazul in care parintii opteaza pentru diferite cursuri, precum limbi straine, educatie fizica si sport... „Gradinita noastra apartine de stat, iar copiii care vin aici nu trebuie sa plateasca nicio taxa decat pentru cursurile optionale pe care le urmeaza. Aceste cursuri nu se stiu decat la inceputul anului. Avem o lista de optiuni iar parintii aleg ce este mai indicat pentru copiii lor. Avem deja foarte multe cereri insa inscrierile se fac in toamna. Si noi trebuie sa tinem cont de cateva criterii de admitere”, explica Angela Crasznay, institutor, Gradinita P.N. nr 27, Arad.

Simina Roz - Observator

  • Numarul procurorilor care se ocupa de crime va fi suplimentat

Prim-procurorul Marius Neculcea anunta suplimentarea numarului procurorilor care se vor ocupa de cazurile de omorIn urma numarului mare al crimelor infaptuite in prima luna a acestui an, conducerea Parchetului de pe langa Tribunalul Arad a decis suplimentarea numarului procurorilor care se ocupa de cazuri de omor. Potrivit prim-procurorului Parchetului de pe langa Tribunalul Arad, Marius Neculcea, din 14 procurori ai Parchetului de pe langa Tribunalul Arad, dintre care patru detin posturi de conducere, trei au fost detasati sa se ocupe doar de cazuri de omor.
„Saptamana care a trecut, la Parchetul de pe langa Tribunalul Arad au fost sesizate opt cazuri de morti suspecte, dintre care, pana acum, doua au fost clasate ca si sinucideri si doua ca si infractiuni de omor. Parchetul de pe langa Tribunalul Arad se confrunta cu o crestere a numarului faptelor indreptate impotriva vietii si, ca o prima masura, va fi suplimentat numarul de procurori care desfasoara o activitate de permanenta in cazul savarsirii infractiunilor de omor. In decursul anului precedent, cu exceptia unei singure situatii, toti autorii infractiunilor de omor de pe raza judetului Arad au fost identificati si trimisi in judecata. Astfel, prin procurori desemnati, vom lua, in limitele competentelor legale, intotdeauna masuri ferme impotriva unor astfel de fapte”, ne-a declarat Marius Neculcea.
Potrivit reprezentantilor Inspectoratului Judetean de Politie Arad, chiar si la nivelul tarii s-a constatat in prezent o crestere a infractiunilor indreptate impotriva vietii, o posibila cauza fiind si criza economica.

Nadia Bodran - Glasul Aradului

  • Horatiu Malaele aduce la Arad “Mascariciul”

Horatiu Malaele va oferi aradenilor un recital actoricesc in spectacolul "Mascariciul"Joi seara, de la ora 19, in sala de spectacole a Teatrului Clasic “Ioan Slavici”, iubitorii teatrului vor avea parte de un recital actoricesc oferit de Horatiu Malaele si Niculae Urs, in Spectacolul „Mascariciul“, dupa A.P. Cehov. Traducerea textelor este semnata de Izolda Varsta, decorurile de Nina Brumusila, costumele de Adriana Popa, muzica de George Marcu, iar dramatizarea si adaptarea scenica de Niculae Urs si Horatiu Malaele. Acesta din urma, de altfel, semneaza si regia spectacolului care a avut premiera la Teatrul Bulandra, in 27 februarie 2005.
Spectacolul a fost foarte bine primit si in Germania si Asia. Actiunea se petrece pe scena unui teatru de provincie, unde au ramas peste noapte, cu sticlele de vodca in maini, un batran actor si un batran sufleur. Pretul unui bilet pentru acest spectacol este de 50 de lei si poate fi cumparat de la agentia de bilete a teatrului aradean, miercuri si joi.

Corina Hutan - Observator

  • Poligon transformat in statiune

Primaria din Lipova are un proiect de constructie a unei statiuni ultra-moderne in locul poligonuluiLipova ar putea avea o statiune ultra-moderna, daca proiectul aflat la Primarie va deveni realitate.
Fostul poligon de la Lipova, apartinand Ministerului de Aparare, va fi transformat intr-o statiune occidentala. Terenul pe care se va construi o statiune „Baile Lipova” la cele mai inalte standarde este de 425 de hectare. Primarul orasului Lipova, Marius Jurca, a precizat ca s-a luat deja legatura cu o firma de proiectare „care ne-a facut primele schite si ni le-a prezentat”. Statiunea va curpinde un complex sportiv ce se va intinde pe o suprafata de 20 de hectare, precum si un cartier de vile: „va fi un nou oras”, a concluzionat primarul Lipovei. In ceea ce priveste finantarea investitiei edilul sef ne-a spus: „Ne vom implica si noi, prin Consiliul Local Lipova. Am fost in alte tari, precum Ungaria, si am vazut ca aceste investitii au fost posibile si cu implicarea autoritatilor locale”. In cazul in care se va gasi o sursa de finantare externa, administratia din Lipova va pune la disponizia investitorilor terenul de 424 de hectare, in mod gratuit, o companie din Oradea aratandu-se deja interesata de aceasta investitie.

Problema terenului
„Problema cu terenul speram sa o rezolvam in cel mai scurt timp. In acest moment noi am facut o adresa catre Ministerul Apararii pentru a emite o decizie pentru iesirea din circuitul militar al fostului poligon. Am depus solicitarea la Institutia Prefectului de acum patru luni, dar inca nu s-a facut nimic”, a mai punctat Jurca. In forma actuala a proiectului pentru noua statiune de la Lipova sunt prevazute: hoteluri, restaurante, bazine acoperite, magazine, terenuri fotbal, terenuri tenis, vestiare, restaurant exterior, amfiteatru pectacole, loc pentru plaja, parcare generala, parcare hotel , trenulet, pavilion, cetatea copiilor.

A. P. - Jurnal aradean


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]