Virtual Arad

Bine ati venit la Virtual Arad
Acum este Dum, 26 Mar 2017 1:34

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: HOW TO DO?
MesajScris: Mar, 15 Ian 2008 9:27 
Neconectat

Mihaela scrie:
Voi ce metoda abordatzi cand simtzitzi ca va paste o runda de bulimie? Cum facetzi sa va opritzi impulsul?
:hug:

Ufff si mie mi-ar trebui sfaturi in privinta asta :( .

Sus

Subiectul mesajului: Multe intrebari
MesajScris: Mie, 16 Ian 2008 23:22 
Neconectat

Urmatoarea inrebare se adreseaza celor care au trecut cu brio peste ED
Cand atzi inceput sa mancatzi normal, v-atzi ingrasat? Faza e ca mi-e greu sa-mi dau seama ce e normal...ma feresc de anumite alimente care stiu ca daca le-as manca, cu sigurantza urmaorul drum ar fi la tualeta.
Eu am remarcat ca da... mananc... dar totusi, daca sunt hotarata sa nu dau fuga la baie pe urma, ma stradui sa mananc cat mai putzin...adik fix cat sa-mi ajunga...
Shi atunci nu sunt stresata ca ma ingras
Dar daca cumva calc putzin pe de laturi... shi ma scap la o bucata in plus... there u go... nu mai pot, trebuie sa vomit tot ce-am mincat shi uita asa incepe o criza.
Nu trebuie sa mananc peste masura ca sa fac dupa aceea vizita la baie.
Shi gata
M-am hotarat.. n-am fost destul de strong... tre sa-mi fac program pe ore, ca altfel nu se poate, ce, cat shi cand, shi sa nu ma abat de la el.
Problema mea e ca nu am pe nimeni care sa-mi atraga atentzia... doar propria constiintza.
Si mai voiam sa intreb ceva....a da
Legat de problemele dentare.
Nu s-au minunat stomatologii?
Adik, eu am fost sa-mi repar niste masele, of course
suprauzate... shi mai am shi o imensa problema de retractzie gingivala (in urma unor extractzii mai vechi)... shi bhey frate, ce se mirau pe mine... ca n-au mai vazuta sa ceva in viatza lor.
shi eu ce era sa zic... phey da... ca noa... am mancat in ultimul an, sau ulimii doi, aproape nonstop
logic ca arata in halul in care arata gingiile mele, shi asa ar avea raspuns la ecuatzie.
Shi poate ca o sa ajung in punctul in care o sa-mi bag picioarele shi o sa zic.. sa ma lase, ca doar n-am omorat pe nimeni, doar pe mine...asa, pe jumate.
Intrebarea era cum a reactzionat dentistul?

in rest.. astept ziua aceea fara pata, cand sa scriu cu mandrie ca pot si eu sa rezist viciului.

pupici

Sus

Subiectul mesajului: Re: Multe intrebari
MesajScris: Joi, 17 Ian 2008 22:21 
Neconectat

Mihaela scrie:
Urmatoarea inrebare se adreseaza celor care au trecut cu brio peste ED
Cand atzi inceput sa mancatzi normal, v-atzi ingrasat? Faza e ca mi-e greu sa-mi dau seama ce e normal...ma feresc de anumite alimente care stiu ca daca le-as manca, cu sigurantza urmaorul drum ar fi la tualeta.
Eu am remarcat ca da... mananc... dar totusi, daca sunt hotarata sa nu dau fuga la baie pe urma, ma stradui sa mananc cat mai putzin...adik fix cat sa-mi ajunga...
Shi atunci nu sunt stresata ca ma ingras
Dar daca cumva calc putzin pe de laturi... shi ma scap la o bucata in plus... there u go... nu mai pot, trebuie sa vomit tot ce-am mincat shi uita asa incepe o criza.
Nu trebuie sa mananc peste masura ca sa fac dupa aceea vizita la baie.
Shi gata
M-am hotarat.. n-am fost destul de strong... tre sa-mi fac program pe ore, ca altfel nu se poate, ce, cat shi cand, shi sa nu ma abat de la el.
Problema mea e ca nu am pe nimeni care sa-mi atraga atentzia... doar propria constiintza.
Si mai voiam sa intreb ceva....a da
Legat de problemele dentare.
Nu s-au minunat stomatologii?
Adik, eu am fost sa-mi repar niste masele, of course
suprauzate... shi mai am shi o imensa problema de retractzie gingivala (in urma unor extractzii mai vechi)... shi bhey frate, ce se mirau pe mine... ca n-au mai vazuta sa ceva in viatza lor.
shi eu ce era sa zic... phey da... ca noa... am mancat in ultimul an, sau ulimii doi, aproape nonstop
logic ca arata in halul in care arata gingiile mele, shi asa ar avea raspuns la ecuatzie.
Shi poate ca o sa ajung in punctul in care o sa-mi bag picioarele shi o sa zic.. sa ma lase, ca doar n-am omorat pe nimeni, doar pe mine...asa, pe jumate.
Intrebarea era cum a reactzionat dentistul?

in rest.. astept ziua aceea fara pata, cand sa scriu cu mandrie ca pot si eu sa rezist viciului.

pupici

Da, cnd incepi sa nu mai vomiti si sa mananci normal(bine, la inceput oricum ai tendinta de a manca mai mult decat normal, dar cu vointa multa rezisti),te ingasi...depinde akum...eu am pus cam 7-8 kg in primele 3 luni dupa ce n-am mai vomitat, si ma simteam groaznic si plangeam intruna :( ( Ideal ar fi sa faci si miscare multa ...clar,nimic exagerat).Apoi a fost o perioada in care nici nu m-am ingrasat,nici n-am slabit.Dupa cam 9 luni de rezistat fara sa vomit, si mancam in continuare de toate,am inceput sa slabesc treptat)...dar nu credeam niciodata ca pot sa ajung sa mananc de toate si in acelasi timp sa fiu atat de slaba(ca acum)...am cu 2 kg mai mult decat greutatea mea cea mai joasa(si atunci ma simteam groaznic, nu mancam aproape nimic).Akum ma simt f bn din toate punctele de vedere.Din septembrie ma mentin la aceeasi greutate,cea pe care o am si acum.Totusi incerc sa nu mananc doar la Mc Donald sau doar junk food.Desi pap si de astea :oops:,ca e mai comod...In schimb fac si miscare :merg cam 5 km pe zi pe jos, plus ca urc si cobor sute de scari la metrou zilnic, mai merg din cand in cand la bazin,la aerobic...

Nu e usor sa treci prin perioada in care te ingrasi,eu am luat antidepresive, dar merita cu siguranta tot efortul...

Cu dintii nush, eu n-am avut niciodata carii multe, poate pentru ca ai mei m-au obisnuit de mica sa merg constant la dentist...asta cred ca m-a ajutat mult.

Va pup si totul este sa intelegeti ca viata asta nu ne-a dat-o Dumnezeu ca sa ne chinuim, ci ca sa traim frumos :)

Ultima oară modificat de Aniela pe Vin, 18 Ian 2008 16:20, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 17 Ian 2008 22:23 
Neconectat

va pup ink o data :* merg la somnic, maine am examen :((

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 17 Ian 2008 22:55 
Aniela scrie:

Bafta

Sus

Subiectul mesajului: daaa, bafta
MesajScris: Vin, 18 Ian 2008 17:14 
Neconectat

Bafta la examen
shi..ce sa zic, m-ai cam speriat.. phey daca pun 7 kg pe mine... la inaltzimea mea... ajung la limita obezitatzii
acuma sincer
am 1, 58
as depasi indicele de masa corporala recomandat :D
shi.. da, fac shi sport, niciodata n-am fost o persoana sedentara.
shi acum am mai observat o kestie
doamne... cum ies la iveala rand pe rand toate
buun, ma abtzin, incerc sa mananc moderat shi corect
da sa ma bata cucul... ca nu stiu ce sa fac:
simt mancarea-n gat
sper sa nu dau in anorexie acuma :(
chiar vreau sa scap de povara asta si sunt constienta ca e un proces...la fel de lung, poate chiar mai lung decat procesul prin care am ajuns in stadiul in care ma aflu

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 18 Ian 2008 17:27 
Neconectat

calin scrie:
Aniela scrie:

Bafta

ms :* am gresit :( cred ca iau 7, daca am noroc poate 8 :(

Sus

Subiectul mesajului: Re: daaa, bafta
MesajScris: Vin, 18 Ian 2008 17:31 
Neconectat

Mihaela scrie:
Bafta la examen
shi..ce sa zic, m-ai cam speriat.. phey daca pun 7 kg pe mine... la inaltzimea mea... ajung la limita obezitatzii
acuma sincer
am 1, 58
as depasi indicele de masa corporala recomandat :D
shi.. da, fac shi sport, niciodata n-am fost o persoana sedentara.
shi acum am mai observat o kestie
simt mancarea-n gat
chiar vreau sa scap de povara asta si sunt constienta ca e un proces...la fel de lung, poate chiar mai lung decat procesul prin care am ajuns in stadiul in care ma aflu

...eu am 1,78...

cel mai bn ar fi sa mergi la un nutritionist, macar te poate indruma...eu nu am fost.
PS:sunt atat de ofticata de examen ca nici sa dorm nu reusesc, desi mor de somn

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 18 Ian 2008 17:38 
Neconectat
Site Admin

Aniela scrie:
calin scrie:
Aniela scrie:

Bafta

Tin pumnii... :D

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 18 Ian 2008 17:42 
Neconectat

draghi scrie:
Aniela scrie:
calin scrie:
Aniela scrie:

Bafta

Tin pumnii... :D

ms :*

ideea e ca m-am incurcat la o clasificare, desi o stiam(si era de 3puncte) Deh, e o invatatura de minte:sa nu-mi invat pt un examen doar in ultimele 3 zile :oops:

Sus

Subiectul mesajului: Re: daaa, bafta
MesajScris: Vin, 18 Ian 2008 20:47 
Neconectat

Asa,in sfarsit mi-a venit mintea la cap :D Mi-am revenit din starea de ofticare, de remarcat ca am spus "ofticare",nu "tristete", cum era inainte(adik mai demult...)
Eu zic ca e totusi o diferenta, un progres,nu? :) Altii se bucura daca iau 5, si eu imi fac probleme ca deh...aiurea...in fine :P

Mihaela scrie:
simt mancarea-n gat

poi asta depinde doar de tine,si a aluneca dintr-un stadiu in altul e f usor din pacate...si uneori iti dai seama prea tarziu,cand ajungi la limita...Incearca sa papi si sanatos si ce-ti place(astfel se diminueaza senzatia despre care vorbesti).Mananca mai multe mese pe zi (si 7 la inceput), dar cate putin,gustos si sanatos...La inceput e greu, dar cu timpul te obisnuiesti...Si eu pateam la fel in prima faza, dar faceam tot posibilul sa ma abtin, sa nu ajung la baie.(nu pot sa mint,ma chinuiam groaznic in momentele alea :( )

Mihaela scrie:

Aici ai perfecta dreptate,imi aduc aminte ca la fel imi spunea si tata.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 18 Ian 2008 21:23 
Neconectat

Inca o chestie...stii care e motivul principal care face ca procesul de vindecare sa fie f greu?Depresia.Nu e frica de ingrasare .(asta e punctul meu de vedere)De asta ai tendinta de a renunta la inceput, si nu suporti ideea de a te ingrasa nici macar un gram.Mai ales daca ai trait cu boala asta multi ani, depresia e intr-o faza f avansata.Daca incepi sa mananci, sa te mai si ingrasi eventual,situatia devine de nesuportat.In faza asta ai tendinta sa renunti, plus ca mai e si deznadejdea...De ce sa te ingrasi degeaba, oricum nu crezi ca te vei vindeca vreodata...Ca sa o iei de la inceput?Ideea asta a cercului vicios...nu e buna. :| Insa daca reusesti sa treci peste faza asta,deja de la un timp organismul si psihicul incep sa revina la normal...depresia dispare incet, incepi sa slabesti,sa vezi altfel lucrurile,lumea...si vindecarea e aproape.Odata ce depresia dispare, totul devine mult mai usor.Si sa aveti grija si de sufletel,pe mine m-au ajutat mult rugaciunile.

Uof, sper ca am fost cat de cat coerenta :P

Sus

Subiectul mesajului: deeeci
MesajScris: Vin, 18 Ian 2008 22:08 
Neconectat

:D incep cu concluzia :P
eu m-am ingrasat
shi nu sunt deprimata din cauza asta... chiar m-am ingrsat vreo 3 kg cel putzin in ultima vreme.
am facut-o oarecum in mode deliberat, de la un anume punct
shi mi-a revenit shi cicluld e vreo 2 luni
ma cam ingrijoreaza ce-i drept ca acum parca nu-si mai face aparizia :(
desi am mancat
shi am o greutate rezonabila
shi sincer sunt multzumita cu mine...
nu sunt deprimata
am fost...
o lunga perioada de timp shi asa am realizat ca defapt boala ma controleaza pe mine shi nu eu pe ea, cum credeam initzial.
acum sunt chiar ok... pot spune
in afar de faptulc a ma lupt cu mine sa ma cert eu pe mine, :D
ii ca shi cum as avea dubla personalitate :P Mihaela cea neascultatore care vrea sa infulece tot... shi Mihaela cea constienta si cu picoarele pe pamantc are zice: termina... nu-i bine ce faci.
Incerc sa nu fiu foarte aspra cu mine
chiar daca am crize... ma sradui ca pe viitor sa dureze mai mult pana la urmatoarea criza.
Chiar daca diminatza ma trezesc shi primul lucru e sa dau iama la oale... da... naspa, mai patzesc... incerc ca in continuare sa nu mai buctez, cat de mult pot... dupa care iar... hm...
deci
in ultimele 2 saptamani am scazut numarul crizelor la 1-2/zi... shi nu mai mananc jumate de balena pana sa ma opresc.
tzintesc spre etapa cu 1 criza/2-3 zile :D
nu stiu daca e bine ca privesc asa lucrurile
dar sincer nu cerd ca sa " go cold turky"
cum se zice
adik de maine sa nu mai fac
nu e realist... fiindca sunt sigura ca o sa dau pe de laturi

iar cu examenul... dap, is naspa clasificarile :D oricum ar fi ele
tot clasificari sunt

eh lasa, ca te duci tu la marire ;)

Sus

Subiectul mesajului: Re: am uitat cum sa...
MesajScris: Vin, 26 Apr 2013 18:55 
Neconectat

:) ce mult a trecut de cand nu a mai scris nimeni pe forum
oare v-ati rezolvat cu toatele problema? m-as bucura tare sa fie asa

tocmai ce mi-am recitit primul post de acum 5 ani , si daca as avea-o pe Mihaela de atuncii in fata, cred ca m-as uita foarte urat la ea, nu ma recunosc in randurile respective...aceea nu sunt eu.... cata energie negativa in tot ce-am scris, incredibil.

Ca sa concluzionez, sunt mult mai bine....mult mai bine.
Mai am cate o zi doua in luna cand imi scapa labutza in afara cararii, insa am o viata care nu se concentreaza in jurul mancarii, greutatii si imaginii de sine.

A fost o calatorie lunga, mult prea lunga, pentru care uneori, amintindu-mi-o, plang cu lacrimi de crocodil... dar din pacate trecutul nu-l mai pot rescrie. Asa ca-mi raman orele ce vin

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2