Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !

Vineri, 21 noiembrie 2003

Stirile TVA aici
Pulsul zilei aici
  • Programul vizitei prezidentiale, in mare parte stabilit

Programul vizitei presedintelui Ion Iliescu la Arad va fi stabilit cu minutiozitatePana la venirea presedintelui Romaniei la Arad a ramas ceva mai bine de o saptamana. 
Pana in prezent, insa, programul acestuia nu a fost creionat decat in linii mari, decizia finala urmand sa fie luata zilele acestea, de comun acord, cu reprezentantii SPP si consilierii prezidentiali. 
Totusi, se poate spune ca Ion Iliescu se va deplasa duminica dimineata, la ora 10,00, la Cimitirul Eternitatea unde va depune coroane de flori la mormintele corifeilor Marii Uniri, urmand ca apoi Excelenta Sa sa se deplaseze la Palatul Romanul (unde va fi descoperita o placuta comemorativa), la Teatrul de Stat si la noua Catedrala (unde va avea loc sfintirea amplasamentului Statuii Marii Uniri) si actionarea, pentru prima data a clopotelor Catedralei. 
In continuare va urma o deplasare la Curtici, unde presedintele Iliescu va vizita complexul agroindustrial si va servi masa, in zona industriala si la Fabrica de Vagoane Astra Calatori. 
Ulterior, va primi din partea celor doua universitati titlul de doctor honoris causa si va vizita complexul studentesc al Universitatii "Aurel Vlaicu" din Micalaca. 
Presedintele Ion Iliescu va innopta in Arad, urmand ca luni dimineata sa se deplaseze cu trenul prezidential la Alba Iulia, unde va lua parte la festivitatile legate de Ziua Nationala.

Calin Ghinaciu - Ziarul Transilvania

  • Lectia americana la Universitatea "Aurel Vlaicu": Ideile au consecinte

Studentii de la UAV au primit o lectie de economie americanaIeri, studentii de la Facultatea de Stiinte Economice din cadrul Universitatii "Aurel Vlaicu" din Arad au avut parte de o conferinta care i-a marcat. 
Prof. univ.dr. Lizica Mihut, rectorul universitatii l-a prezentat pe Barry Asmus "ca pe unul dintre cei mai prestigiosi economisti din SUA". 
Fost consilier pe probleme de privatizare al cabinetului Thatcher , al lui Augusto Pinochet si altor organizatii guvernamentale din SUA, Europa, Asia si America de Sud, precum si profesor la prestigioase universitati, Asmus si-a onorat din plin cartea de vizita. 
"Secolul trecut a fost unul caracterizat de saracie. Cand unul din doi oameni de pe planeta traieste cu 2 dolari pe zi, nu se poate spune altceva.", a facut vorbitorul intrarea intr-un mod foarte direct.
El este unul dintre ferventii sustinatori a teoriei ca "libertatea este izvorul prosperitatii."
In viziunea sa, statul trebuie sa participe cat mai putin in economie. 
"Atunci capitalismul infloreste si-i ajuta pe oameni sa scape din saracie. Capitalismul si libertatea sunt in cele din urma de neseparat. Daca vrei sa distrugi libertatea, trebuie mai intai sa distrugi speranta de castig, profitul intreprinderilor private, speranta de a acumula capital. Si asta pentru ca o comunitate de oameni fara proprietati si fara speranta de a le dobandi prin munca cinstita este o comunitate de sclavi, un stat despotic", a punctat Asmus. 
In esenta, cand omul este liber incepe sa creeze bunastare. 
Sigur, capitalismul da sansa, insa nu garanteaza rezultatele. 
"De aceea, oamenii liberi nu sunt egali, iar oamenii egali nu sunt in nici un caz liberi", a conchis profesorul american. 
"Ideile au consecinte" a fost umbrela sub care Asmus si-a tinut prelegerea. 
Iar rezultatul este ca cei peste 150 de studenti ai Universitatii "Aurel Vlaicu" nu s-au uitat nici o clipa la ceas, ca sa vada cat mai au pana la o... tigara. 
Ei au fost provocati la reflectie. Este o prima consecinta...

G. Constantinescu - Adevarul

  • Mii de aradeni traiesc fara identitate oficiala

Prefectul Ungureanu si Ioan Ganda cauta solutii pentru evidenta informatizata a populatieiLa referendum, pe liste au figurat peste 10.000 de persoane care nu aveau cum sa-si exercite dreptul la vot 
* Acestea plecasera demult, fie in strainatate, fie pe lumea cealalta  
Aproape 16.000 de aradeni au probleme cu actele de identitate. 
Ioan Ganda, seful Serviciului de Evidenta Informatizata a Populatiei din politia aradeana, declara ca, dintre acestia, 5.000 nu au buletin, iar ceilalti detin documente expirate. 
La aceasta statistica ingrijoratoare s-a ajuns dupa cateva analize facute post-referendum, moment in care s-a si descoperit ca pe listele electorale au figurat peste 10.000 de persoane care nu aveau cum sa isi exercite dreptul la vot. Imposibilitatea era generata fie de moartea persoanei in cauza, fie de plecarea definitiva in afara granitelor tarii. 
"Ne asumam aceste greseli. Suntem acum intr-un proces de clarificari, pentru a elimina neajunsurile la viitoarele alegeri", a afirmat Ioan Ganda. 
Dupa o consultare cu prefectul Dan Vasile Ungureanu, acesta a propus infiintarea unui fond de donatii, prin care persoanele fara venituri sa fie ajutate in a-si procura cartile de identitate. 
"Unii nu au cei 55.000 de lei necesari pentru eliberarea actului si atunci trebuie sa ii ajutam cumva. Cele mai multe persoane fara documente de identitate se afla in mediul rural", a adaugat Ganda. 
Seful Serviciului de Evidenta Informatizata din IJP Arad atrage atentia ca perioada prevazuta de lege pentru obligativitatea schimbarii vechiului buletin cu noua carte de identitate a expirat de mult. 
Ganda a declarat ca inca nu se aplica amenzi pentru eludarea actului normativ, chiar daca acestea sunt stipulate in lege. 
"Dumneavoastra ati amenda o persoana care nu are cei 55.000 de lei?", a intrebat, retoric, Ioan Ganda. 
Pentru a pune umarul la respectarea legislatiei, prefectul Ungureanu a cerut ca detinatorii de buletine sa se prezinte la sediile posturilor de politie si sa solicite carti de identitate. 
Amandoi responsabilii locali au admis, insa, ca spatiul in care isi desfasoara activitatea acum politia aradeana si inghesuiala de la ghisee descurajeaza.
"Nu vrem sa cosmetizam realitatea. Ne straduim sa identificam un nou amplasament pentru Serviciul de Evidenta Informatizata a Populatiei", a spus Ungureanu. 
Oficialul local a avansat o posibila locatie in sediul filialei locale a Bancii Nationale a Romaniei, pentru acest lucru purtandu-se deja discutii cu ministrul Ioan Rus. 
Ganda a precizat ca actualul sediu al IJP a fost construit prin anii '970, cand "doar cateva sute de oameni veneau la noi, pe luna, nu cateva mii, ca acum". 
Ganda crede ca, pentru o activitate la standard european, e nevoie de o imbunatatire a dotarii, lucru accepat si de prefectul Dan Vasile Ungureanu.

Cosmin Lungu - Ziua de vest

  • Medintu pleaca la Targu-Mures

Procesul lui Medintu amanat din nouDosarul in care fostul presedinte al PSD Arad, Gheorghe Medintu, este acuzat de fapte de coruptie va fi judecat la Targu-Mures, dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie a admis, joi, solicitarea acestuia de stramutare a procesului. 
Medintu a solicitat stramutarea procesului in urma cu o luna, motivind subiectivitatea magistratilor aradeni in judecarea cazului sau. 
"In raza teritoriala a Curtii de Apel Timisoara nu mai exista nici o garantie de independenta si impartialitate a judecatorilor, avand in vedere functia pe care a detinut-o Gheorghe Medintu si mediatizarea cazului. Am considerat ca s-au respins nejustificat in mod repetat cereri esentiale ale clientului, cum ar fi judecarea in libertate", a declarat avocatul apararii, Gheorghe Mateut. 
La inceputul lunii noiembrie, Tribunalul Arad a amanat pentru a patra oara judecarea cauzei de fond din cauza unor vicii de procedura. 
Gheorghe Medintu a fost arestat de procurorii Parchetului National Anticoruptie in luna februarie, fiind acuzat de mai multe infractiuni de coruptie, soldate cu obtinerea ilegala a unor credite de peste 2.000 de miliarde de lei.

Sorin Trocan - Evenimentul Zilei (Editia de Vest)

  • Aradul trebuie sa devie capitala partii apusene a Tarii

Problemele Aradului de altadata sunt actuale si in zilele noastre(extras din volumul Pentru Arad, carte trilingva – romana, maghiara si germana – editata in perioada interbelica de protipendada orasului pentru popularizarea Aradului, a valorilor sale si a oamenilor deosebiti care au locuit intotdeauna aceste zone. Pasajul redat apartine deputatului Mihai Marcus, director de banca si prosper om de afaceri in perioada respectiva)
Cu multa intelegere iau act de actiunea, care are ca scop sa tina la ordinea zilei atat aici la Arad, cat si inaintea forurilor superioare, chestiunea foarte importanta a desvoltarii economice a Aradului si doreste sa contribue la imbunatatirea situatiunei si traiului locuitorilor din acest oras, asezat la granita apuseana a Tarii. 
Eu, din partea mea am facut si pana in prezent tot posibilul pentru ajungerea acestui scop si chiar cred ca am reusit sa conving forurile competente despre rolul important pe care trebue sa-l indeplineasca orasul Arad  in viata economica a Tarii noastre.
Cu durere si parere de rau trebue insa sa constatam ca pe cand celelalte orase mari ale tarii arata un progres insemnat, in orasul acesta – asezat la poarta apuseana a Tarii – viata economica nu este inca animata de ritmul de viata a desvoltarii, si comertul este intr-o perioada de stagnare. 
Ca o porunca si o necesitate categorica trebue sa fie totdeauna inaintea ochilor nostri ca nu este admis si nu este ingaduit ca Aradul sa ramaie in urma oraselor vecine sau acelor din Ardeal. 
Orasul acesta trebuie sa devie un centru important economic – prin munca noastra proprie, prin energia noastra si prin sprijinul forurilor inalte conducatoare. 
Pozitia sa geografica, imprejurimea sa admirabila predestineaza acest oras la un rol de conducere. 
Aradul este centrul, unde se aduna avutiile: cerealele, vinurile, fructele, produsele forestiere de pe valea Muresului si a Crisului. In apropierea acestui oras sunt statiuni balneare impodobite cu frumusetea naturii si tot in vecinatatea lui gasim si minele bogate in aur si carbuni. 
Avem nevoie in primul rand de dispozitiuni si usurari gratie carora se majoreaza si se mentine la un nivel inalt circulatia. Sectiile cele mai importante ale directiunei regionale CFR le-am pierdut inainte cu cativa ani.
Dar aceasta chestiune importanta trebue tinuta in mod permanent la ordinea zile, pentruca Aradul – aceasta este convingerea mea – trebue sa primeasca directia Cailor ferate.
Infiintarea directiunii CFR este absolut necesara din punctul de vedere al circulatiei, pentruca dirijarea liniilor principale si secundare din Ardeal se poate executa cu mult mai perfect din Arad, decat dintr’un centru mai departat. 
Judetiul Hunedoara si mai ales Valea Muresului si a Jiului sunt in stransa legatura economica cu Aradul, ba chiar as putea spune ca regiunile acestea formeaza o unitate economica cu orasul nostru. 
Deci si din acest punct de vedere ar fi absolut necesara functionarea directiunei CFR din Arad.
Si oare de ce n’ar putea primi si Aradul titlul de "statiune balneara"? 
Orasul Arad este cel putin tot atat de predestinat la titlul acesta ca si orasul Brasov, care este numai o statiune climaterica, insa n’are bai.
Brasovul este frecventat de o multime de vizitatori, comertul sau este intr’o continua dezvoltare si industria sa la fel. 
Daca Aradul ar primi de asemenea pe durata lunilor de vara reducerea de 50% la CFR, circulatia s’ar inzeci si in orasul nostru si comertul si industria ar trai o epoca de inflorire.
Fabricile Aradului reprezinta o mare bogatie nationala. 
Ar fi o greseala nereparabila daca am privi cu mainile incrucisate devalorizarea acestor bogatii si decaderea acestor industrii infiintate si sustinute cu multa truda, munca chibzuinta si harnicie. 
Felicit cu toata caldura inimei mele pe toti acei cari lucreaza cu dragoste, credinta si staruinta pentru pastrarea si progresul valorilor economice ale acestui oras si cari prin munca lor vreau sa demonstreze puterea noastra de viata, precum si valorile si avutiile noastre inaintea acelora, cari vin sa ne viziteze din Tarile de Apus.

Observator Plus


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin, Sorin Stancu.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Agenda Zilei - editie de Arad, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia deVest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Saptamanalul Buletinul de Arad, TV Arad, TV RCS.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]