Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !
Vineri, 5 septembrie 2008
Stirile TVA aici
  • Afacerile imobiliare, un nou trend in Arad

A crescut numarul firmelor care se ocupa de afaceri imobiliareCu toate ca in momentul de fata nu exista o lege care sa reglementeze statutul agentiilor si al agentilor imobiliari, in ultimii ani, Aradul a cunoscut o crestere a numarului acestora.
De la firmele de profil, pana la cele "de cartier", aradenii dornici de castig rapid au infiintat o asemenea agentie, fie in apartamentul propriu, fie intr-unul inchiriat, tocmai pentru ca legea le permite acest lucru.
Desi nu exista un sistem legislativ bine definit care sa tempereze domeniul tranzactiilor imobiliare, acest lucru nu face altceva decat sa permita fenomenului imobiliar sa ia amploare.
La o raita prin cartierele Aradului, se poate observa cum acestea sunt intesate de agentii imobiliare cu oferte care mai de care.
Serviciile unei agentii imobiliare consta in intermedierea achizitionarii sau vanzarii imobilului tranzactionat.
"Conform teoriei americane "win-win", ambele parti care sunt implicate in tranzactionarea unui imobil, sau al unui teren, au de castigat. Agentia se ocupa de satisfacerea cererii solicitantului in domeniul imobiliar, fiind specializata in acest scop, astfel incat atat solicitantul cat si agentia sa aiba de castigat, atat timp cat si bani", ne explica Cristian David, agent imobiliar.
In acest sens, multe dintre agentiile imobiliare aparute ca ciupercile dupa ploaie, fara experienta in domeniu, nu fac altceva decat sa umbreasca statutul agentiilor de profil.
"Pentru a infiinta o agentie imobiliara, legislatia este foarte toleranta, deoarece nu se cer nici studii in domeniu, iar etapele birocratice nu sunt dificile. O persoana interesata sa-si infiinteze o agentie este suficient sa aiba o firma inregistrata la Registrul Comertului, care sa aiba printre obiectele de activitate si domeniul imobiliar. Mai mult de atat, si persoanele fizice autorizate pot presta aceasta munca", a mai adaugat C.D.
S.O.S. – agentii paguboase
In general, agentiile imobiliare percep un comision de 3% din valoarea imobilului, indiferent daca e vorba de cumparare sau de vanzare.
Astfel ca, daca doriti sa primiti pe un imobil suma de 60 de mii de euro net, pretul acestuia va fi de 60 de mii de euro plus 3%, adica 61.800 de euro.
Problema vine in schimb in momentul in care unele "agentii de cartier" percep comision atat de la cumparator cat si de la vanzator, astfel ca in loc de 1.800 de euro in cazul de fata, agentia va retine aceasi suma si din partea celui care a vandut imobilul.
"Astfel de cazuri nu fac decat sa reduca increderea oamenilor intr-o agentie imobiliara de profil, mai ales pentru faptul ca incasarea comisionului trebuie sa se realizeze odata cu semnarea actelor la notar pe baza unui contract, si se emite factura si chitanta". 
Dar cum drumul la notar si legalizarea contractelor inseamna bani, unele agentii prefera sa mearga mai departe bazandu-se pe increderea oamenilor care apeleaza la serviciile acestora.
"In istoricul legislativului romanesc, apare o singura tentativa de reglementare fortata a tranzactiilor imobiliare, de acum opt ani, dar ulterior aceasta a esuat si a fost votata o lege care batea in cuie haosul actual din domeniu", a precizat Cristian David.
Tot ce ramane de facut pana in momentul in care va aparea o lege care sa reglementeze statutul agentiilor imobiliare, oamenii ar trebui sa-si deschida ochii, sa se informeze atunci cand vor sa apeleze la o agentie imobiliara fara un statut bine definit.

Adrian Todor - Glasul aradului

  • Calvarul aradenilor din zona "Tricoul Rosu"

Locul unde vor fi ridicate noi locuinte din zona "Tricoul Rosu" ii nemultumeste pe veciniDemolarea fostei fabrici nu s-a finalizat, iar locuitorii din zona sunt exasperati de disconfortul de care au parte zilnic. Pe terenul care va rezulta vor fi ridicate locuinte si spatii comerciale, hipermarketul Real fiind mutat la iesirea spre comuna Vladimirescu
In locul fabricii "Tricoul Rosu" ar fi trebuit sa inceapa, in 2007, si sa fie finalizate pana in 2009, lucrarile de constructie pentru proiectul B.I.A. 
Cladirea fabricii se afla insa de doi ani tot in stadiu de demolare. 
Locuitorii din zona sunt mirati si, mai ales, extrem de deranjati de neseriozitatea cu care acest proiect este tratat. 
Oamenii se plang de mizeria stransa in zona si de galagia pe care trebuie sa o suporte zilnic – de un adevarat calvar prin care trec. 
Cei mai afectati sunt pensionarii, deoarece isi petrec o mare parte din timp acasa.  
Afectati sunt si cei desfasoara activitati comerciale in zona. 
Patronii sunt nemultumiti de faptul ca, atunci cand caldura este mai mare, nu pot sa tina usile deschise din cauza prafului.
"In ceea ce priveste galagia si praful din zona va pot spune ca desi incerc sa mentin curatenie in casa, nu reusesc. Ar trebui sa sterg praful de mai multe ori pe zi pentru ca sa fie curat. Daca vreau dimineata sa aerisesc nu pot, geamurile trebuie sa le tin mereu inchise tocmai pentru ca praful sa nu intre. Nu stiu ce se intampla, de ce nu avanseaza lucrarile. Din cate am auzit, trebuia sa se inceapa constructia unui magazin comercial, mai mult de atat nu stiu", a declarat Livia Andra, o doamna care locuieste in zona.
Sunt oameni care se plang de faptul ca pe langa lipsa de interes pentru finalizarea proiectului, nu s-au luat masuri nici pentru a se impiedica ca norul toxic de praf sa se extinda peste tot. 
"Pe langa galagie si mizerie, au existat si alte probleme. De exemplu, nu s-a facut nimic in privinta clorului si a varului toxic care ne afecteaza plamanii si inima. Puteau macar sa stropeasca cu apa zona, pentru a nu pune in pericol sanatatea oamenilor. S-a intamplat ca nici focul de la aragaz sa nu mearga din cauza poluarii cu clor", a declarat Octavian Andra un alt locuitor din zona.
In locul fostei fabrici Tricoul Rosu urma sa fie construit hipermarketul "Real", insa pentru ca acesta se va construi in alta parte, urmeaza sa se inceapa aici constructia unor apartamente si a unor spatii comerciale. 
Firma care se ocupa de realizarea proiectului este Timcon S.A., iar beneficiarul investitiei este  S.C. EUROPOLIS S.R.L.
Oamenii spun ca un hipermarket nu ar avea ce sa caute in zona si ca este mult mai benefica construirea unor apartamente. 
"Galagia incepe dimineata si tine pana seara, nu avem nici macar putina liniste. Ce sa mai spun de praf, avem peste tot, pe balcon, in casa si daca mai bate si vantul atunci este catastrofa. Prima data au spus ca se va construi un magazin mare, dar eu spun ca in Arad sunt deja multe magazine de acest gen, care nu au vanzari foarte mari, asa ca nu vad de ce ar mai trebui construit inca unul. Acum din cate am auzit se vor construi locuinte de lux, dar nu stiu daca Aradul are nevoie de asta, mai degraba locuinte ieftine pe care tinerii sa si le poata permite", a declarat doamna Maria Szöke, o locuitoare din zona.
Oamenii au facut sesizari la garda de mediu pentru a fi luate masuri in ceea ce priveste haosul ce este instalat in cartier.
"Au avut loc tot felul de sesizari din partea locuitorilor din zona si au fost realizate controale la cererea acestora, iar una din masurile luate a fost stropirea cu apa, insa orice demolare implica praf, mizerie si galagie. In ultimul timp nu am mai avut plangeri, fapt pentru care din primavara nu s-a mai efectuat nici un control", a declarat Szekeli Attila seful Garzii de Mediu Arad.  

Anca Oprea - Observator

  • Fiti gata de ... Agromalim!

Un nou targ Agromalim se apropie de startOrganizatorii pregatesc numeroase surprize pentru vizitatori, dar si pentru cresctatorii de animale.
Binecunoscutul targ de toamna organizat de Expo Arad International, Agromalim, este tot mai aproape de start.
Cea de-a XIX-a editie a targului se va desfasura in perioada 11-14 septembrie, iar la organizatorii expozitiei au colaborat cu Oficiul Judetean de Consultanta Agricola Arad, Directia pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala Arad, Oficiul Judetean de Plati si Interventie pentru Agricultura Arad, Oficiul pentru Ameliorare si Reproductie in Zootehnie Arad.
Editia din acest an va reuni aproximativ 270 de firme si crescatori de animale din Romania, Ungaria, Austria, Germania, Italia, Spania, Serbia (firmele din strainatate avand o pondere crescuta fata de anii precedenti), care vor expune ultimele noutati in domeniu pe o suprafata de 3.100 mp interior si 25.000 mp exterior.
"Firme cu traditie, mari producatori si importatori de tractoare, combine si utilaje agricole, produse agroalimentare, echipamente, utilaje pentru industria alimentara, servicii si consultanta, firme de sisteme de etichetare si ambalaje si-au anuntat participarea la acest targ cu ultimele inovatii din domeniu", ne spune Cimi Enache -manager de proiect.
Expozitie de animale
In paralel se va desfasura si traditionala expozitie de animale organizata in colaborare cu asociatiile de crescatori, eveniment care s-a bucurat la editiile precedente de un real interes din partea vizitatorilor si expozantilor.
In cadrul Expozitiei Nationale a rasei Baltata Romaneasca, aflata la a V-a editie vor fi prezentate animalele membrilor Asociatiei Crescatorilor de Bovine din judetul Arad-ASVAC Arad si ai Asociatiei Generale a Crescatorilor de Taurine din Romania-AGCTR filiala Arad si din strainatate, precum si alte rase crescute pe teritoriul Romaniei. Un loc aparte il va ocupa si prezentarea raselor de carne.
Miss Arad
Concursul va fi structurat pe patru categorii de varsta (vitele, juninci, vaci primipare, vaci multipare), celei mai valoroase bovine  decernandu- i-se  titlul de "Miss Arad 2008".
Impreuna cu Asociatia Crescatorilor de Ovine "Pastorul Crisana" filiala Arad si Asociatia Crescatorilor de Ovine si Caprine "Miorita" Chisinau Cris, vor fi prezentate rasele de ovine crescute de membrii asociatilor, rase de carne, rase de hobby.
Si piata hobby
Directia Silvica Arad, prin Depozitul de Armasari Arad, va organiza un stand de prezentare a cabalinelor.
Vor mai fi prezentate animale de hobby, porumbei, gaini, iepuri, ponei, lame, oi pitice, vaci pitice si altele.
Premii pentru vizitatori
Marele premiu:
o vitica oferita de Asociatia Crescatorilor de Bovine din jud. Arad – ASVAC Arad
Premii oferite de firmele expozante.
Celui mai priceput crescator de animale, Statiunea de Cercetare-Dezoltare a Bovinelor Muresul Arad va oferi Premiul Crescatorului -o vitica.

A.P.- Jurnal aradean

  • Un politist beat a provocat un accident

Un politist beat a fost implicat intr-un accidentTrei galateni, aflati intr-un autoturism care rula pe DN 7, intre orasele Nadlac si Pecica, au fost transportati de urgenta, marti seara, la Spitalul Clinic Judetean Arad, dupa ce masina a fost lovita frontal de un politist.
Acesta gonea cu viteza, si intr-o curba deosebit de periculoasa a pierdut controlul asupra volanului.
Soferul vinovat, in varsta de 30 de ani, este agent de politie in localitatea Seitin si, la momentul accidentului, conducea autoturismul personal si era in afara orelor de program.
Omul legii a refuzat recoltarea de probe sanguine pentru stabilirea alcoolemiei, fapt pentru care i se va intocmi un dosar de cercetare penala.
Seful Inspectoratului Politiei Judetului Arad, Alexandru Tanco, a dispus declansarea cerceta rii disciplinare a agentului de politie.
Accidentul are loc dupa ce, luna trecuta, un alt politist, angajat la biroul de investigatii criminale, a provocat un accident cu doi raniti, tot pe ruta Nadlac-Arad.
Testul cu aparatul alcooltest a indicat ca politistul avea 0,76 miligrame/litru alcool pur in aerul expirat.

Alex Negru - Evenimentul Zilei

  • Duc numele comunei dincolo de granitele judetului

Serviciul de pompieri din Sagu a fost rasplatit cu numeroase premiiServiciul de pompieri al comunei Sagu este unul aparte.
Pe langa faptul ca membrii acesteia isi fac datoria la solicitarile uzuale pe care le primesc din partea locuitorilor, acestia participa la mai toate intrecerile si concursurile intre formatiile de pompieri din judet sau din tara.
Participarea acestora nu reprezinta un simplu act de prezenta la competitiile in care sunt angrenati, ci indemanarea lor a fost rasplatita cu numeroase premii de-a lungul timpului.
Nu mai departe de aceasta vara, pompierii din Sagu au fost cei mai buni din judet si din aceasta zona de tara (in intreceri cu alte cinci judete), participand la faza nationala.
Vizavi de activitatea acestora, viceprimarul comunei Sagu – Francisc Foitik spune: "Sunt un reper pentru comuna noastra si pentru judetul Arad. In ceea ce priveste administratia pe care o reprezint pot sa va spun ca ne-am implicat in a le da o mana de ajutor de fiecare data cand au participat la diverse intreceri judetene, zonale sau nationale. In fond si la urma-urmei, ei reprezinta comuna noastra si fac ca numele comunei sa fie auzit si dincolo de granitele judetului".
Echipa de pompieri din Sagu, condusa de pompierul sef – Ionel Popa – va participa la finele acestei saptamani la o intrecere cu alte formatiuni de pompieri din judetul Arad, intrecere ce se va desfasura in comuna Siria.
Programul pe care cei angrenati in concurs il vor avea, va presupune doua probe – una de indemanare si cea de-a doua de actiune propriu-zisa.
Competitia se va desfasura duminica dimineata intre orele 8,30 si 12.
Ramane de vazut cum vor aborda pompierii din Sagu intrecerea, dar mai ales cu ce rezultat se vor intoarce de la acesta "batalie de foc".

Razvan Cretu - Glasul aradului


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Jurnal aradean, Ziarul Observator, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia de Vest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Astra Aradeana, Ziarul Glasul Aradului, Informatia Aradului,TV Arad, Info TV.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]