title

* Stirile pe scurt:   ...
In logo_ro_top_100_small.gif (3000 bytes) suntem pe pozitia Locul nostru in Romanian Top 100. Daca v-au placut stirile Virtual Arad News, votati pentru noi: Votati Virtual Arad News !

    Stimati cititori

    Avand in vedere ca site-ul nostru a coborat in topul romanesc cu cateva pozitii ne punem intrebarea fireasca daca reusim sa satisfacem, in masura dorita, exigentele vizitatorilor nostrii. Motiv pentru care asteptam sugestiile D-voastra, pentru imbunatatirea acestei pagini, pe adresa de email: ghiura@arad.ro si va promitem ca in masura posibilitatilor vom tine cont de ele.
    In speranta ca si in viitor ne veti acorda VOTUL si veti populariza "Virtual Arad" si altor cunostinte si prieteni, va adresam sincerele noastre multumiri.
    Cu deosebit respect,
      Redactia Virtual Arad


Stirile Zilei

Marti, 7 martie 2000

Personalul de pe salvari a preluat si urgentele de pediatrieServiciul de Ambulanta al judetului Arad, unul din pilonii sistemului sanitar local, s-a vazut vaduvit anul trecut de banii pentru investitii, desi norma de lucru si apelurile populatiei au ramas la acelasi nivel. Ca urmare, conducerea serviciului a fost nevoita sa blocheze posturile eliberate de plecarea prin pensionare sau transfer a personalului, in pofida faptului ca schema nu este nicidecum supradimensionata. "Daca in 1998, am reusit sa achizitionam un aparat "Redat" de inregistrare a tuturor apelurilor si zece statii radio-telefon spune directorul serviciului, dr. Vladimir Campeanu - in 1999, n-am mai apucat sa ne mai dotam, fondurile cerute de la Casa de Asigurari fiind insuficiente. Astfel, desi am cerut 4 miliarde lei, am primit doar ceva peste 3 miliarde, or, aceasta suma este total insuficienta serviciului de Ambulanta, care mai are inca cinci substatii, respectiv la Lipova, Ineu, Sebis, Gurahont si Chisineu Cris. Situatia, dupa parerea mea, va fi si mai sumbra in 2000". In prezent, s-a ajuns ca pe tura sa existe in medie sapte echipaje, numar care este aproape suficient pentru Arad, insa, nu ajunge pentru o deservire prompta a populatiei. Mai ales in sezonul rece, ambulantele sunt suprasolicitate, numarul apelurilor batand recorduri de la o zi la alta. In opinia dr. Vladimir Campeanu acest lucru se datoreaza "lipsei de implicare a medicilor de familie care, mai ales la sfarsitul de saptamana, sunt mai greu de gasit. Acest lucru duce la necesitatea implicarii medicilor de pe ambulante, in cazul unor afectiuni simple care, in mod normal, ar trebui rezolvate de medicul pe lista caruia se afla pacientul. S-a pus de mult problema asigurarii unei permanente in activitatea medicilor de familie, insa, pana acum totul a ramas la nivel de proiect". Seful serviciului de Ambulanta spune ca in urma desfiintarii serviciului de garda pediatrie de la Spitalul Judetean; personalul de pe salvari a preluat si urgentele de pediatrie, lucru normal si legal, de altfel, daca ar fi fost marita schema prin absorbirea medicilor care au lucrat inainte la Spitalul Judetean. Or, in prezent, toate aceste deplasari de urgenta la copiii bolnavi au fost preluate in norma de baza a serviciului de ambulanta. O alta problema cu care se confrunta Salvarea aradeana este lipsa unor autovehicule performante, din 1992 incoace fiind achizitionate doar patru Fiat-uri Ducato, din care doar doua au mai ramas in Arad. Daca mai adaugam la acest neajuns si tehnica in mare parte depasita care exista pe masinile de interventie se poate spune ca viata ambulantierilor nu este tocmai roza. "Planul nostru este de a schimba intreaga tehnica existenta in prezent, accentul urmand a fi pus pe monitoarele EKG, pe defibrilatoare, truse de urgenta moderne si complete si butelii de oxigen, acestea din urma fiind cerute mai ales in teritoriu", mentioneaza dr. Campeanu. Desi pe plan national nu exista programe privind specializarea medicilor si asistentilor de pe ambulanta si nici nu sunt prevazute schimburi de experienta intre tari, Aradul urmeaza exemplul Bihorului, care si-a trimis cadre la specializare in Debretin (Ungaria). Statia Arad are contacte cu omologii din Szeged, insa, principala problema de care se lovesc aradenii este lipsa banilor necesari sponsorizarii deplasarii si cazarii pe perioada schimbului de experienta. Seful serviciului recunoaste ca exista inca lipsuri in activitatea subordonatilor sai, dar, ca orice bun director a reliefat si aspectele pozitive: "In ciuda unor semnale negative care ne-au parvenit din randul populatiei, eu consider ca echipajele formate din medic, asistent si sofer, au raspuns cu o mai mare promptitudine la solicitarile de urgenta, in special la cele de grad zero, aparatura occidentala din dotarea acestor ambulante permitand lucratorilor nostri resuscitarea respiratorie si monitorizarea pacientilor de la locul solicitarii si transportarea acestora in conditii optime la Spitalul Judetean".
Canadienii ne ajuta sa dezvoltam parcul industrialPrimarul Valentin Paul Neamt a fost vizitat, din nou, de consilierul ambasadorului Canadei la Bucuresti, Alberto Palacios Hardy. Intalnirea, la care au participat si sefii unor servicii din Primarie, a avut loc ieri, la mai putin de o luna de cand Alberto Palacios Hardy a fost in Arad. Tema discutiilor a fost dezvoltarea viitorului parc industrial, care isi pune bazele in zona Hipodrom. Vizita in orasul nostru a avut un caracter consultativ, consilierul Ambasadei anuntand ca Guvernul Canadei deruleaza un program pentru tarile Europei Centrale si de Est, prin care ofera asistenta si logistica in diferite domenii. Primaria Arad, interesata sa obtina un real succes cu parcul industrial, va demara un proiect privind pregatirea personalului ce va lucra la reusita dezvoltarii economice a municipiului. Un program concret de colaborare intre Municipalitate si Guvernul Canadei va fi stabilit in luna aprilie, cand in Arad va veni o noua delegatie din partea Ambasadei. In zona viitorului parc industrial exista 150 de hectare de teren disponibil pentru investitori, din care doar 17 hectare au fost vandute pana acum.
Lucian Lagsaghi anunta intalniri cu partidele social-democrateCampania electorala ce a inceput deja neoficial ne ofera zilnic cate o surpriza. Daca majoritatea cetatenilor asteapta de la viitorii alesi o lista de promisiuni sau o lista de realizari, acestea iata ca se lasa asteptate. In schimb, partidele politice, in speranta ca vor ingrosa teancul voturilor se pare ca au inceput sa "se dea" la sindicalisti. Astfel, zilele trecute, Partidul Democrat si CNSLR- Fratia au semnat un protocol de colaborare prin care, potrivit liderului democrat, Petre Roman, acest partid va prelua de la acest sindicat "teme de interes sindical". Lucian Lagsaghi, presedintele CNSLR Fratia - filiala Arad, intelege prin aceste teme de interes sindical "problemele cu care ne confruntam in fiecare zi. Tot ceea ce tine de legislatie, de scaderea ratei somajului si de imbunatatirea nivelului de trai." Presedintele CNSLR-Fratia, Pavel Todoran, a spus ca aceasta confederatie sindicala este interesata sa joace un rol in viitoarea guvernare, pe care o doreste social-democrata. In ceea ce priveste avantajele pe care sindicalistii le-ar avea de pe urma semnarii acestor acorduri, acestea nu se prea cunosc. "Nu stiu ce avantaje ar putea sa ne aduca, avand in vedere ca nu am primit inca protocolul si nu stim ce prevede acesta" - ne-a declarat Lucian Lagsaghi. Chiar daca in urma cu patru ani sindicaltele au semnat protocoale de colaborare cu diferite partide politice, de pe urma carora nu s-au ales cu nimic, iata ca liderii acestora sunt pe cale sa comita aceeasi greseala. Probabil ca, acestia au uitat ca la fiecare miting de protest au scandat lozinci ba impotriva Guvernului, ba impotriva partidelor din coalitie. Dupa ce au semnat acorduri cu PDSR si cu PD, si in prezent aceasta confederatie poarta discutii pentru a semna protocoale asemanatoare si cu ApR si PSDR. "Vom avea intalniri cu toate partidele social democrate pentru semnarea unor acorduri cit mai benefice pentru miscarea sindicala" - a concluzionat Lucian Lagsaghi.
Greco catolicii din Arad si Lipova au facut parastas pentru Ion RatiuOrganizatia PNTCD Arad a comemorat, duminica, sase saptamani de la trecerea in eternitate a politicianului, Ion Ratiu. Vasile Ciobancan, Presedintele PNTCD Arad, Claudiu Cristea, economistul Marius Buftea impreuna cu alti membri si simpatizanti ai deputatului aradean a u fost prezenti la Biserica greco catolica din Arad. Comemorarea deputatului aradean a miscat inimile si constiinta celor prezenti.
La Lipova au fost prezenti Tiberiu Dekany, fost consilier a lui Ion Ratiu, presedinte al UMRL Arad, Teodor Staiu impreuna cu enoriasii si simpatizantii marelui om politic Ion Ratiu au participat, tot duminica, la parastasul la biserica greco catolica din Lipova, care a fost arhiplina.
Parintele greco-catolic Ioan Rus, a amintit activitatea politica locala si internationala a lui Ion Ratiu specificand ca "Ion Ratiu nu a fost inteles nici chiar de colegii sai de partid. A facut foarte mult pentru poporul roman si ar fi vrut sa realizeze si mai mult. Dupa zece ani de democratie in Romania a plecat cu sufletul neimpacat. Romania nu a reusit sa prospere pe calea unei democretii autentice, asa cum ar fi dorit politicianul Ion Ratiu".
Curatenia de primavara a inceputCu totii vrem ca orasul nostru sa devina mai curat. Dar prea putin aradenii se implica in procesul de infrumusetare a urbei, lasand acest lucru pe seama edililor. Daca la sate oamenii mai dau cu matura prin fata caselor, la oras, parca este o rusine sa participam la curatenia zonei in care locuim. In Arad mai sunt multe de facut pe linia curateniei, mai ales in cartierele marginase, unde multe locuri s-au transformat in rampe de gunoi. Acesta a fost probabil si motivul pentru care Primaria a inceput, anul acesta, campania de curatenie cu periferia, inaintand spre centru. Se are in vedere, in primul rand, eliminarea rampelor improvizate de gunoi, paradisul sobolanilor, adevarate focare de infectii, mai ales odata cu venirea anotimpului cald, cand mirosurile degajate fac ca aceste locuri sa fie ocolite. Pauleta Neamtiu sef serviciu Administrarea domeniului public, din cadrul Primariei, ne-a precizat: "Dorim sa eliminam rampele improvizate de gunoi cu ajutorul celor de la Salubritate. In prima faza ne vom ocupa de zona Alfa, Piata Sarbeasca, Preparandiei, Kogalniceanu, unde se vor face operatiuni de raschetare la bordura si maturat, precum si lucrari de refacere a spatiilor verzi, locuri de unde vegetatia uscata va fi adunata si transportata, iar locurile vor fi sapate si greblate. La actiunile de curatenie suntem ajutati de Salubritate si de Gospodaria Comunala". Cartierul Faleza Sud va beneficia de o atentie deosebita din partea Primariei. Aici, fiecare administratie de bloc va primi de la Salubritate containere de gunoi, pe roti, de care va raspunde administratorul. Probabil, pentru a nu disparea, aceste containere vor fi puse sub lacat, model luat de la administratorii din alte orase ale tarii, unde distributia containerelor a inceput mai demult. Pentru amenajarea zonelor, se astepta si sprijinul locuitorilor din aceasta zona, mai ales ca, neexistand un parc de joaca, copiii petrec mult timp in jurul blocurilor. Se va continua cu strazi din cartierul Parneava, unde vor fi saditi copaci in locul celor taiati. Aici insa populatia este mai receptiva la apelul edililor, multi dintre ei, mai ales la sfarsit de saptamana, contribuind la curatenia din jurul lor. Conform planului aprobat de Primarie, operatiunile de curatenie se vor desfasura pe zone, si perioade de timp, populatia fiind informata in prealabil de activitatile ce se executa in perimetrul lor.

Cafenea

new88.gif (2109 bytes)Cafa... Va asteptam la o cafea virtuala pentru a comenta stirile VAN


Arhiva

Arhiva Ati pierdut cumva o stire importanta? O veti gasi in arhiva VAN.

new88.gif (2109 bytes)Cautati in arhiva Virtual Arad ! Cautare in arhiva Virtual Arad.

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Redactia

Stiri Stirile VAN au fost compilate si redactate de Gheorge Puterity si Florin Trutiu.
Imagini Imaginile VAN au fost produse si digitalizate de Gheorge Puterity.
Web Adaptarea pentru Web a fost facuta de Draghi Puterity.

O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Radio Pro FM (stiri locale), TV Arad, TV Intersat, Pro TV Arad.


[Arhiva 2000] [Arhiva 1999] [Arhiva 1998]

Stirile VAN 2000 au avut cititori.

{6DFA5D40A31911d291ADF928011F4932}