Stirile Zilei
VIRTUAL ARAD
Suntem pe locul
Pozitia Virtual Arad in Romanian Top 100
Votati-ne zilnic!
Votati Aradul !

Luni, 28 iulie 2003

Stirile TVA aici
Pulsul zilei aici
  • Pensionarii, la mana consilierilor locali

Maine CLM va avea un program incarcatMaine se discuta gratuitatile de care ar putea beneficia pensionarii la transportul cu tramvaiele
Maine, de la ora 14,00, consilierii loculi se vor intalni intr-o sedinta in care se vor discuta cele 4 de proiecte de hotarari incluse pe ordinea de zi.
Dupa o pauza de cateva saptamani, consilierii locali vor avea extrem de mult de lucru, in aceasta perioada adunandu-se proiecte extrem de importante, a caror rezolvare nu sufera amanare.
Pensionarii ar putea circula gratuit cu tramvaiul
Secretarul executiv al PSD, Rodica Borza, a propus, intr-o conferinta de presa a partidului de guvernamant, ca toti pensionarii din municipiu care au o pensie mai mica de 4.000.000 lei sa beneficieze de gratuitate la transportul in comun cu tramvaiele.
De asemenea, de la data de 1 august, Compania de Transport Public SA va fi subventionata cu 33% din cheltuielile materiale de functionare exploatare.
Daca hotararea va fi aprobata de catre ceilalti consilieri, pentru a beneficia de gratuitate, pensionarii vor avea nevoie de legitimatii de calatorie. Acestea vor eliberate gratuit, pe baza unui tabel, care va cuprinde numele si prenumele solicitantului, domiciliul, seria si numarul de buletin, numarul cuponului de pensie, valoarea pensiei si semnatura de primire a legitimatiei.
Solicitantul va plati doar contravaloarea legitimatiei, aproximativ 14.000 lei, acestea urmand sa fie valabile doi ani de zile, iar la fiecare sfarsit de luna se va prezenta la orice ghiseu al CTP pentru vizarea acestei legitimatii.
Arterm SA va fi retehnologizat
Alte proiecte de hotarare care vor fi discutate in sedinta de maine se refera la contorizare.
Astfel, Arterm SA va majora aportul de capital la MPC SRL (Managementul Parcului de Contoare).
Aportul Artem SA este constituit din 348 de contoare in valoare de 3,8 miliarde lei. 
De asemenea, in sedinta de maine se va discuta si despre asociatiile de locatari/proprietari care vor fi cuprinse in etapa a II-a, din acest an, etapa care se va finaliza in data de 31 decembrie, asociatii care urmeaza sa fie cuprinse in programul de contorizare a energiei termice.
Presa va monitoriza sedinta CLM Un alt proiect se refera la restructurarea, modernizarea si retehnologizarea Arterm SA. 
Dupa cum spunea viceprimraul Emanoil Voicu, desi pentru moment nu se poate pune in discutie problema fuziunii CET - Arterm, din cauza faptului ca acei consilieri ai opozitiei care sunt membri ai AGA sau CA de la cele doua societati se opun cu inversunare, modernizarea Arterm trebuie facuta neaparat.
Regulamente si scutiri
Un alt punct care se va discuta in sedinta de maine a Consiliului Local Municipal este cel referitor la aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a Consiliului Local Municipal.
Tot maine se discuta si Regulamentul de organizare si functionare a serviciului public Administratia Patrimoniului Local.
Alte puncte incluse pe ordinea de zi a Consiliului Local Municipal se refera la inlesniri de la plata obligatiilor la bugetul local acordate unor persoane fizice si juridice.
Cine este interesat de concesionarea toaletelor publice?
Consilierii locali vor trebui sa ia o decizie si in ceea ce priveste modificarea si completarea "Instructiunilor pentru organizarea si desfasurarea procedurii de concesionare a activitatii de exploatare a WC-urilor publice din municipiul Arad".
Aceasta modificare se impune ca urmare a faptului ca la licitatia organizata nu s-a depus nici o oferta, iar la urmatoarea licitatie nici una dintre oferte nu a indeplinit conditiile necesare.
In joc sunt cinci toalete publice, situate in Piata Avram lancu, Piata Agroalimentara, statia de tramvai Libelula, Piata Catedralei si Piata Mihai Viteazul, suma necesara pentru renovarea acestora fiind de minim 150 milioane lei. Prin concesionarea WC-urilor publice, la bugetul local vor intra 25% din incasari, dar nu mai putin de 500 milioane lei/an plus TVA.
Tot in sedinta de maine se va decide si studiul de fezabilitate privind concesionarea iluminatului public, acordul de principiu referitor la Cetatea Aradului sau scaderea chiriei platite de Euromedic.

Marius Grada - Agenda zilei

  • Milos Cristea, propus pentru a fi cetatean de onoare al orasului

Arhitectul Milos Cristea este propus sa devina "Cetatean de onoare" al Aradului Arhitectul Milos Cristea este propus pentru a i se acorda titlul de "Cetatean de onoare al municipiului Arad", initiativa revenind unui coleg de breasla, consilierul local Ioan Darida. 
Ca motivatie a acestei propuneri sta activitatea prodigioasa, intinsa pe mai multe decenii, a arhitectului, el realizand proiectele unor cladiri reprezentative pentru orasul nostru precum Hotelul Continental, blocul "Libelula", aducandu-si si o contributie importanta la realizarea monumentului de la Paulis. 
Recunoasterea profesionalismului arhitectului Cristea este imperativa, conform spuselor consilierului local, datorita faptului ca "este un foarte activ sustinator al patrimoniului cultural local in sensul protejarii si valorificarii acestuia, al punerii in lumina a tuturor monumentelor de arhitectura si de arta din municipiu, fapt concretizat prin implicarea directa in lucrarile de renovare si restaurare a unor cladiri cu valoare de patrimoniu", precum si interesul pentru punerea in valoare a Cetatii Aradului si a Bulevardului Revolutiei.

Simona Mazare - Observator

  • Romania clatita
Clatitele sunt asteptate cu nerabdare de turisti Bucatarii din Moneasa si din imprejurimile statiunii aradene au fost scosi weekendul trecut in fata hotelurilor cu aragazuri, butelii si cate trei tigai in mana. 
In statiune s-a desfasurat "Festivalul Clatitelor", iar bucatarii au avut la dispozitie doua zile pentru a satura toti turistii. 
Festivalul dedicat acestui preparat culinar se organizeaza pentru a treia oara consecutiv, la clatite fiind invitati politicienii si turistii veniti la tratament.
Gem din lada pentru turisti
In loc de umpluturile cu branza dulce si stafide, ciuperci sau carne, bucatarii festivalului de la Moneasa s-au oprit la clatitele cu marmelada, iar organizatorii le-au urat "oaspetilor" pofta buna in ritmuri de samba. 
Oricat de rapide erau bucataresele, cata vreme clatitele au fost gratis, turistii au fost greu de saturat. 
"Aluatul si gemul stiti unde il gasiti", ordona Sanda Kehr, patroana statiunii, cea care a organizat petrecerea clatitelor. 
In prima zi, 20 de lazi a cate cinci kilograme de gem s-au terminat numai pana la pranz. 
Pentru prepararea aluatului a fost adusa cea mai veche bucatareasa a statiunii, care, in timp ce mesteca in "materia prima", se gandea cu tristete la pensie. 
"Trebuie sa facem multe si repede. Nu e timp de alte ingediente. Oua, zahar vanilat, faina si inmultim cu apa minerala", spunea femeia.
"Rime bete" si mascota cu rozmarin
Printre clatite si doua roluri principale in piese de la teatrele din Arad si Timisoara, actorul Zoltan Lovas a chemat multimea la concursuri. 
Cei care au reusit sa faca o clatita care sa semene cu harta Romaniei sau o alta sub forma de om au fost recompensati cu sejururi in statiune. 
Degustare de clatite"Nu ne-a iesit Romania clatita. Ne-a iesit doar o bucata de aluat prajit sub forma de meduza si doua resturi de parca ar fi rame bete", au strigat membrii primei echipe de participanti. 
Mascota festivalului a fost desemnata o "lucrare culinara" din cinci clatite in forma de om, asortate cu rozmarin. 
"E mai bine decat anul trecut. De fapt, anul acesta, sloganul e «Moneasa fara stres si festival estival de traditie». 
Are deja traditie povestea clatitelor. Si publicul participa mai mult. Avem probleme cu politicienii. Nu prea s-au inscris. Si cu ei am vrut sa facem concurs de mincat clatite. Vedem noi cum ne descurcam",
ne-a spus animatorul festivalului, actorul Zoltan Lovas. 
A doua zi a concursului, politicienii aradeni s-au intrecut la aragazurile de pe aleile din Moneasa, aruncand clatitele din tigaie dupa cum se pricepeau mai bine. 
Viceprimarul Aradului, Emanoil Voicu, a fost asistat de propria nevasta. 
Prefectul Dan Ungureanu insa, prezent de sambata la Moneasa, nu a fost foarte atent la bucatarese si a fost aspru criticat de turistii care au ajuns sa manance din mana lui. 
Grabit sa faca mai multe clatite, prefectul a uitat sa le prajeasca bine, asa ca "produsele" le-au picat mai greu la stomac turistilor. 
Dupa aproape 7.000 de clatite facute de bucatari, concurentii au fost invitati la concert. 
Au cantat baietii de la Akcent si Mircea Baniciu, timp in care bucatarii au luat o pauza.

Bianca Toma - Evenimentul Zilei (Editia de Vest)

  • Inundatii la Sebis

In cateva minute la Sebis au fost inundate mai multe curti si gradini Zeci de case din orasul aradean Sebis si din imprejurimi au fost inundate, in cursul noptii de vineri spre sambata, in urma unei furtuni puternice care a durat aproximativ 15 minute, transmite Mediafax. 
Oamenii au fost luati prin surprindere de torentul de apa format si, pentru a-si evacua apa din gospodarii, au solicitat sprijinul pompierilor militari. Torentul a coborat de pe dealurile din Sebis si s-a format la numai cateva minute de la inceperea ploii, astfel ca oamenii nu au reusit sa-si ia masuri de protectie. 
"Pana cand am iesit sa blochez cu saci de nisip intrarile in casa si in cotete, apa era de jumatate de metru. Mi-a distrus gradina si mai multe anexe sunt pline cu apa. Trei strazi intregi au fost sub apa de jumatate de metru", a declarat Gheorghe Bulb, un localnic afectat din Sebis. 
Responsabilii Protectiei Civile din Arad au atras atentia ca, in urmatoarele doua zile, vremea va fi foarte instabila si se vor inregistra importante caderi de precipitatii, astfel ca se pot produce inundatii. Sunt asteptate probleme in special pe Crisul Alb si pe Mures, dar si pe unele rauri mici, care ar putea sa iasa din matca.

Evenimentul Zilei (Editia de Vest)

  • Peste o suta de sindicalisti s-au intrecut la pescuit Concursul de pescuit de la I.M.A.R. - la a cincea editie

Concurs de pescuit organizat de sindicatul de la I.M.A.R.Nu mai putin de 114 sindicalisti de la I.M.A.R. s-au intrecut ieri la pescuit. A fost cea de-a cincia editie a acestui concurs.
Gazda a fost pescaria "La Sandu" din Ineu, iar invitati: marea glorie a Aradului si a tarii - Helmuth Duckadam, directorul adjunct al societatii de asigurari Astra - Valceanu Claudiu si viceprimarul din Macea, Chiseuan Ioan (el facea parte si din taraful de lautari prezenti la fata locului), jurnalisti si alti membri de sindicat care nu erau amatori de pescuit. Nu mai putin de noua sectii si servicii din cadrul I.M.A.R.-ului au avut reprezentanti.
Premiile au fost generoase, noua participanti primind bani. Ilona Gheorghe s-a clasat pe primul loc (2.000.000 lei) cu 8,980 kilograme de peste prins. Mollnar Alin s-a clasat pe treapta a doua a podiumului (1.700.000 de lei) iar Varga Laszlo si-a adjudecat locul 3 (1.400.000 de lei).
Mai departe ii amintim si pe ceilalti concurenti castigatori, in ordinea clasificarii: Szarka Stelian, Pantea Sandu, Parlogea Marcel, Simandan Nicolae, Dragos Florin, Gurban Marius.
Dupa concurs au urmat felicitarile de rigoare, muzica si masa. Principalul organizator al acestui concurs, presedintele Sindicatului Liber din I.M.A.R., Virgil Culda, s-a aratat multumit de felul in care s-a desfasurat concursul.
"Au fost mai multi concurenti decat la precedenta editie iar pestele prins a fost mult mai mult. Noi organizam anual astfel de activităti pentru membrii sindicatului nostru. In septembrie va avea loc turneul de fotbal intre sectii la care vor participa si vor fi implicati direct peste 250 de oameni.
In plus as mai vrea sa amintesc faptul ca avem la sindicat o Casa de Ajutor Reciproc prin intermediul careia acordam membrilor nostri cate 50 de imprumuturi in fiecare luna, cu o dobanda simbolica, de doar 0,83 la suta. Pana acum avem un rulaj de 1,4 miliarde de lei",
a declarat Culda.

Olimpiu Bulzan - Adevarul


Cautare in arhiva Virtual Arad

   Search this site                 powered by FreeFind
 


Publicitate

  Imobil de vanzare


Colectivul de redactie: Draghi Puterity, Gheorghe Puterity, Trutiu Florin, Sorin Stancu.


O parte din stirile Virtual Arad News au fost preluate si din urmatoarele surse: Agentia Mediafax, Ziarul Adevarul, Ziarul Observator, Agenda Zilei - editie de Arad, Ziua de Vest, Evenimentul Zilei (Editia deVest), Romania Libera, Ziarul in limba maghiara Nyugati Jelen, Saptamanalul Buletinul de Arad, TV Arad, TV RCS.


 

[Home] [Stiri] [Jurnal TVA] [Arhiva de stiri] [Agenda telefonica] [Advertising] [Multimedia] [Galeria foto] [Catedrala] [Harta orasului]
[Informatii] [Istorie] [Link-uri] [Guest book] [Message board] [Localitati din Arad] [Despre noi]